Iepurasi de Mar-Apr 2010 (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Am reusit si eu sa intru in sfarsit dar nu direct de pe ultima pagina a cap 38. Nici nu mai stiu ce si cui vroiam sa-i scriu

Anca
_
mami de Codrin (20.03.2010) si
de Lucas (21.09.2000)

Codrin luna a 4-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

babyangel te inteleg perfect, asa patesc si eu, citesc, citesc, va raspund in gind si-mi propun sa nu uit sa va si scriu... iar cind incep sa scriu... pac, imi zboara tot din minte si nu mai stiu :))
Eu una trag nadejde ca o sa-mi revin din ramoleala cind o sa-mi recapat noptile de somn, cit de cit :))

Kossir tu ai o supermemorie, ma uimesti! Ti-ai amintit ca eu am tot avut laringite, gripa, intepeneli etc... eu uitasem! Tocmai comentam cu o prietena ca n-am mai tusit asa de nu mai stiu cind... dar, de fapt, ai dreptate, mi-am amintit ca la vremea amniocentezei am oripilat la Geneva locatarii din cladirea unde am locuit, ca tueam tot asa, de ziceai ca acusi-acusi trag sa mor! :))
Ai dreptate, am cam tras in sarcina asta si apoi cu asta mititel... O perioada tare grea pt mine ultimul an, recunosc cinstit :) Dar sa nu ma pling, ca alea importante sint bune!
Apropos, matale unde esti acum, in Bucuresti??

Erina sa-mi zici cind mai vii in Buc, poate ne vedem prin Herastrau - cind se mai racoreste ca pina una alta eu nu ies din casa, pur si simplu :)

LAlexandra ma faci si pe mine sa sper la nopti mai bune, daca zici ca voi ati trecut e la program de sculat la 2 ore la somn de 6 ore ! Wow!!

Si, uite asa, la 3 sferturi din fetele carora am vrut sa le scriu nu le-am scris, ca iar am pana de memorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Rugaminte:
(stiu ca e greu dar promit sa fiu draguta si sa dau niste pupaturi si fluturari de gene de la Geo la schimb) Rog mamicile care au inceput diversificarea fie ca sunt cu experienta sau la primul copil....daca se poate ...sa scrie propria lor schema de diversificare.Azi am zabovit juma de ceas la raftul de cereale si mi-am luat o papara de la sot care ma astepta cu foca maraita afara din real.Deja sunt ametita.Eu am o schema de la dr mea dar se incepe cu fructe si eu vreau sa incep cu legume.
Yaya mersi mult pt raspuns.sa-mi scrii si tu cand ai timp pliiizzz!Hai ca-s fata de treaba si trimit o
Honey si Geo mi-a scos o tasta de la laptop.Nu stiu cum ca dupa ce a fost remontata am incercat si eu sa o scot si evident nu m-am priceput.O fi vreo chestie de finete la deshte.Ce face Maya?din cate inteleg e voioasa!
Revin!

Mamica de George-Theodor
7 Martie 2010
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Buna, fetele! Eu sunt foarte fericita, fac cinste, am luat prima indemnizatie! Credeam ca m-au uitat, ca am depus dosarul de pe 2 iunie, si pana acum, nimic...

Vreau sa ii multumesc Andirei pentru reteta, am facut azi si au iesit foarte bune fursecurile, fragede, gustoase si, intr-adevar, foarte usor de facut.
Am vazut si eu poze cu PETALA, o dulce si mi-a placut mult cum doarme ea. M-a bufnit rasul cand am vazut-o cuibarita intr-o margine si atata loc in patut. Iar de pozele din vacanta, nu mai zic, mi-e foarte dor de munte, dar nu stiu de ce nu am curaj sa plec cu fetita. E cam mofturoasa cateodata si tare ma tem ca daca ii schimb programul nu ma mai inteleg cu ea.
Am mai citit de un iepuras cu dintisor. Astero felicitari!
Miria suuper casa si terenul. E de munca, dar ai pentru ce, eu asa imi imaginez viata fericita: 2 copii si o casa la curte mare, cu livada. Ma rog, fara capuse si barzauni, dar le vii tu de hac
Ina, vad ca ti-au raspuns multe fete, ma bucur ca ai intrebat. Nici eu nu am ciclu pana acum si imi faceam griji, dar vad ca suntem multe. Atunci sa intarzie cat mai mult!
Vladi eu astept cu nerabdare sa ne zici daca a avut Floricica nevoie de completare sau nu. Eu ma gandesc de cateva zile sa ii dau Marei seara, pentru ca am impresia ca nu se satura si de aia se trezeste asa des. Suge si noaptea tot la 3 ore, am incercat sa ii mai dau ceai, a adormit de cateva ori, dar acum nu mai tine. Il bea, dar nu mai adoarme pana nu primeste si san. Nu stiu ce sa fac, inca nu ma hotarasc.
Gata, scuze pentru kilometrul de mesaj, nu stiu ce am, sunt nevorbita, azi e sotul de servici, iar cu Mara vorbesc singura.

http://picasaweb.google.com/106607513579030153787/Sanzi02#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Eu acum am citit de tantarii astia purtatori de virus periculos, cred ca nu mai dorm toata noaptea, mi-e o frica de mor pentru Mara. Noi avem plase la toate geamurile, dar nu pot sa-mi dau seama pe unde intra. Tot mai gasesc cate 2-3 noaptea si o ciupesc numai pe ea. Eu si sotul nu prezentam interes
A folosit cineva aparat de tantari din acela cu lichid sau cu pastile? O fi avand ceva bebe? Eu am cumparat unul cu ultrasunete si nu face absolut nimic. Stateau 2 tantari la 1 metru de el, in conditiile in care era in priza de vreo zece ore. Imi venea sa il arunc pe geam de nervi, l-am returnat de urgenta.

http://picasaweb.google.com/106607513579030153787/Sanzi02#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Ella si aster felicitari pt dintisori!!

Miriafoarte draguta casuta...si asa ca incurajare, daca te gandesti ca se va termina vreodata munca la casa...te inseli! Ba e greu sa faci curat in casa, ba trebuie sa te ocupi de flori, ba de iarba, ba de paianjeni, furnici si alte animalutze, praful e de 10 ori mai mult, etc.DAR MERITA!!!

Anca
_
mami de Codrin (20.03.2010) si
de Lucas (21.09.2000)

Codrin luna a 4-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Mamici azi e luna noua si cica vibratia zilei e 1 asa ca, chiar daca pe ultima suta de metri daca aveti ceva de inceput e un moment tocmai bun!!!

Sa-l trezesc pe David sa ii dau o lingurita de supica???

Vladi, toamna aceast araminem la PN. Cum revenim stabilim ceva, poate chiar mai multe mamici de iepurasi.

-------------------------------

Erina mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Erina

Mamici azi e luna noua si cica vibratia zilei e 1 asa ca, chiar daca pe ultima suta de metri daca aveti ceva de inceput e un moment tocmai bun!!!



-------------------------------

Erina mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle


Pardon???Eu asteptam Mercur retrograd poate o mai pun de vreun scandal ceva ca-mi place galceava!!! Acum serios...ce inseamna asta?
Ina nici eu nu am CM(m-am trezit dupa nshpe capitole dar decat niciodata...).
Miria fata fain tare conacul tau.te si vad cuconet cu poalele largi murdara de faina iesind cu facaletul la nepoti sa-i poftesti la gogoshele .Revin din nou!(precizez ca infulec niste pepene si de-aia scriu cate putin si revin....nu pot sa renunt nici la pepene nici la voi....faza nashpa e ca de la pepene fac burta ca ma umfla si de la voi fac curu mare ca stau jos cand citesc)

Mamica de George-Theodor
7 Martie 2010
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Vladi zau ca nu ma nimerisi cu memoria. Sunt exact la polul opus, da ma bucur ca tu cand iti imaginezi despre noi, ma vezi asa . Mi-a ramas asta pur si simplu in minte, nu stiu cum. Dar eu chiar am probleme serioase de memorie, tot zic ca e hormonal, dar mi-a venit si ciclul saptamana trecuta si tot degeaba.
Eu sunt in tara, dar nu in Bucuresti sunt undeva in Dolj, Calafat.
Saptamana viitoare plecam.

Ella uite cum am facut eu: am inceput cu cereale de la Milupa orez si porumb. Doctora ne-a recomandat cerele HA, asa ca am trecut pe astea, era vorba de masa de la 6, 7 seara. Dar era asa o incercare.
Apoi supica. Am inceput cu morcov si ceapa. Doua zile. Apoi am adaugat dovlecel, doua zile, apoi cartof, doua zile, telina radacina si carnica de puiut de la mama de acasa. Consistenta a fost de la inceput vascoasa, un piureut mai moale, ca aveam experienta de la cereale, pe care apropo le-am dat de la inceput cu lingurita. Sofia nu stie nici acum sa mananace, dar nu conteaza, inghite. Asta e masa de la 1, adica 13. Am inceput cu trei lingurite si am crescut treptat cantitatile, acum ii dau cat vrea, am eliminat complet laptele la masa respectiva.
O consecinta a fost constipatia. Am dat biotics si am redus cantitatea de morcov in supica. S-a reglat. Maine avem piersicuta in menu. Dupa cum vezi sarim marul si biscuitii . Am inteles ca marul constipa. Azi am incercat suculet de morcov, dar l-a scuipat cu sarg. Ceea ce nu inseamna ca renunt, ca oricum asa a inceput la toate. Nu e o mancacioasa dar merge.
Am scris cat o pomana tiganeasca. Scuze!!!!!!!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Si vorba Oanei greseli de evitat: Am facut o supica de albitura la recomandarea pediatrei. Gresit.Prea aromata, concentrata, nu se poate manca

Mergi la inceput