***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(124)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

David nu mai poarta pampers noaptea dar mai avem accidente! Daca mergem cu el la tara sau daca afara e mai activ, noapte doarme dus si uita! Nu mai face ziua la olita ci direct la wc! Avem o treapta si adaptor! L-am invatat asa si e mai comod mai ales pentru mine ca nu mai trebuie sa spal olita des si sa o "feresc" de Matei care cand o prindea isi baga mainile in ea!
Perioada "de ce" inca e departe la noi! Abia acum isi da drumul la vorba ca lumea! Repeta orice cuvant aude, unule chiar complicate! Acum leaga si propozitii simple!
An@ se pare ca e mai usor cu fetitele! A renuntat destul de repede la "probleme"! Abia astept sa vad si eu ce-mi rezerva printesa!

Alina-Mirela 36+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Madaiulia un mofturos din asta la mancare am si eu acasa(cel mare)! Incearca sa-i strangi din cale pastele fainoase-cerealele! Al meu nu mananca ce-i d-au, in schimb stie unde sunt biscuitii, cerealele, pufuletii si se serveste! Cand vreau sa-l "sar" de la ceva ii strang din cale alimentul respectiv! Eu am noroc ca mananca fructe! Supa/ciorba nu vrea de fel! Si manca asa bine de toate pana pe la un an jumatate.... E un capitol greu "masa" la varsta asta!

Alina-Mirela 36+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Buna fetelor,
eu sunt o mamica de zmeurica de 2009 si voiam sa va intreb daca nu cumva are careva dintre voi de vanzare un scaunel de masa portabil de la Fisher Price, adica de asta: http://www.amazon.com/Fisher-Price-Healthy-Care-Deluxe-Booster/dp/B001GQ2RWQ sau cel cu albastru.
M-ar mai interesa un carut sport, bun si convenabil, dati PM pls.
Multam fain si numai bine copilasilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Ma bucur ca nu suntem unicati! Sau nu?
M-am mai relaxat... eu stiam ca de-ce-urile apar mai spre 3-4 ani, dar cum auzisem la voi ca va zapacesc cu intrebarile.... Nu compari, nu compari, dar pina cind sa rezisti?

An@, ti-am spus ca sunt impresionata de intelepciunea Anei... adica sa renunte ea la pampers si sa nu faca noaptea. MAi zice si P sa doarma fara pampers, dar inca nu am avut curajul sa il las, ca el doarme peste plapumi, perini, degeaba pun eu protectie pe pat!

Madaiulia, ce i-ai raspuns la intrebarea cu masina? Andrei a fost printre primii vorbitori in fraze dintre capsunei, era previzibil ca la 3 ani sa puna intrebari incuietoare, ca doar si la 2 punea! Ce perle mai spune?

Va doresc o zi cu tepErAturi suportabile!




Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13

Am 2 framintari
1. Ca nu mai scapam de pampersul de noapte! (Patrick inca bea la culcare 250 ml de lapte, sau mai mult, si ma intreb daca merita sa scot laptele pt a scapa de pampers). MAi sint capsunei cu pampers noaptea?
2. Patrick nu a inceput perioada cu DE CE?-urile, rar de tot ma intreba de ce ceva... si nu genul, care de ce ploua, ci de ce fac/nu fac ceva? STiu ca unii capsunei au trecut de fazele astea demult. Mai sunt si altii care nu au ajus sau poate au sarit perioada de ce-urilor...?

In rest suntem f bine!

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)



Da, Mara mai are pampers, inclusiv ziua cand doarme. Am vrut sa i-l scot pe cel de zi, a mers cateva zile, apoi a inceput sa faca din nou si nu vreau sa o mai chinui, ca se uda toata. Iar noaptea bea lapte intre 4 si 6 dim, asa ca nu i-l scot pana nu vad ca nu mai face in pampers. Bine ca s-au inventat
Nici Mara nu are chestii cu "de ce?". Adica nu e terorista, sunt chestii normale, de curiozitate si nu continue. De regula ii explic in amanunt orice, chiar si fara sa intrebe. probabil ca e satisfacuta de informatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Tamaraspt!
Multumesc de sfaturile cu mancarea.
Alynta noi nu avem probleme ca mananaca pufuleti, biscuiti sau alte chestii intre mese. Cu programul de masa stam bine, numai ca nu accepta decat anunmite chestii, foarte limitate. Cred ca si eu gresesc pentru ca gatesc in functie de ce stiu ca-i place lui.
Acum e intr-o perioada in care a redescoperit stafidele, asa ca ieri a mancat de cate ori a prins, i-am mai bagat si eu niste fructe pe gat si spre seara mi-a facut diaree .
Ioana de fapt discutia a inceput de la cum se zice masina in engleza. In ultima vreme are o pasiune cu limba engleza. A primit de la soacra niste carti in engleza si numai pe alea vrea sa le citesc si la mai toate cuvintele ma intreaba si cum se spune in engleza. Asa ca dupa ce i-am spus eu cum se zice ma intreaba "dar de ce se spune car?" si cand ma chinuiam eu sa-i spun o poveste cu inventatul cuvintelor si pomenesc masina se trezeste si el "dar la masina de ce se spune masina?". Asa ca i-am povestit ca odata demult oamenii nu stiau sa vorbeasca si au inceput sa inventeze cuvinte ca sa se poata intelege intre ei. Si cand au vazut chestia aia care merge pe strada si are roti s-au gandit sa i se potriveste numele masina (ceva in genul asta i-am spus). Mai inspirata de atat nu am putut fi . Apreciez orice idei de explicatie. Cine stie ce intrebari incuietoare mai urmeaza.
Ma intreaba mereu si ce inseamna cuvinte noi pe care le aude si are un vocabular destul de bogat.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

La multi ani, Tanaraspt!
Madaiulia dar ce baietel istet ai tu! Ei capteaza totul acum!

Alina-Mirela 36+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele, m-am intors din concediul nr2, fara baieti de asta data!
Sunt multe probleme/emailuri la servici asa ca am citit rapid si tot asa va scriu.

Tamaraspt, La Multi Ani pt acum 2 zile! Sa fii sanatoasa, iubita, norocoasa!Cum ai petrecut, ai primit cadouri frumoase?
An@, unde-s pozele de la mare? Cum stati cu amenajarile la apartament?

Alma, cum mai e Mara? Eu cred ca era doar plictisita, poate si din cauza caldurii... Unde mergeti in CO?
Betty, multumim, am printat si eu povestile terapeutice.
alynta27, am vazut toate pozele, frumoasa balaceala voastra la mare! Cum suporti caldurile? Sotul pare sa se implice mult in activitatile cu baietii, asa-i?
Arcadia, ce scumpica e ingerasa ta Ioana! Unde ai facut pozele? Hmm, asteptam vestea buna, e cumva din categoria imobiliara?

Fetele care editeaza listuta, pe Cristalina scoateti-o din lista caci activeaza de mult la alta "grupa".
Ce-o mai fi facand Carrie, piticasigogsica, iuliabraila si cristinamaria?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Ibelciug sa va fie de bine concediul in doi!
Da, se implica la maxim! Multumim de vizionare! Nu prea dorm eu noaptea, dar e suportabil! Cand a fost canicula curgeau apele pe noi! Cu dusuri reci(care de fapt sunt ca apa de ploaie)!

Alina-Mirela 36+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

In Thassos. Voi unde-ati fost? Si eu ma gandeam chiar azi-dimineata la piticasigogosica.

Mergi la inceput