***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(124)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Sabina mi se plange de mai bine de 6 saptamani ca o doare burtica. Am facut urocultura si coproparazitologic, a palpat-o doctorita si totul a fost in regula, are scaun regulat dar se plange in continuare. La eco totul arata bine, in afara de multe gaze din burtica. O sa vedem ce urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Carla bine ca nu sunt probleme! Macar te-ai linistit!

Alina-Mirela 35+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

carla si Maya s-a plans acum cateva luni de burta. Am dus-o la pediatru, la eco....nu au gasit nimic, Pediatrul de la gradi mi-a spus ca de la gaze...si sa o pun sa stea pe burtica in pat cand spune ca o doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Mihaela, asa face ea din instinct. Azi vreau sa-i dau niste Colic Baby ca mi-a ramas de la cea mica si ma gandesc ca ar putea sa mearga.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

De colici mi-a zis si pediatrul. Eu nu am crezut...am zis nu a avut cand era mica si are acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Ma bag si eu: Mara trage parturi foarte des si am observat asta si la alti copii. E posibil sa aiba gaze.
An, merci pt informatii, nu am mai ajuns, asteptam concediul (peste 2 sapt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Nici Saby nu a avut colici cand era mica, se pare ca trebuie sa recupereze. Gaze se vedeau si la ea la eco, foarte multe, banuiesc ca asta ar fi tot. Mi-a intrat in cap ca poate fi o intoleranta la lactoza, sper sa-mi treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Am 2 framintari
1. Ca nu mai scapam de pampersul de noapte! (Patrick inca bea la culcare 250 ml de lapte, sau mai mult, si ma intreb daca merita sa scot laptele pt a scapa de pampers). MAi sint capsunei cu pampers noaptea?
2. Patrick nu a inceput perioada cu DE CE?-urile, rar de tot ma intreba de ce ceva... si nu genul, care de ce ploua, ci de ce fac/nu fac ceva? STiu ca unii capsunei au trecut de fazele astea demult. Mai sunt si altii care nu au ajus sau poate au sarit perioada de ce-urilor...?

In rest suntem f bine!

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Ioana, ref. la pct. 1, dilema asta am avut-o si eu..credeam ca nu vom renunta niciodata la pampers noaptea pt ca Ana bea mult lapte+apa seara si pampersul ei cantarea 2 kile dimineata.
Noroc cu Ana care mi-a spus sa nu-i mai pun pampers ca nu face in pat (recunosc ca am fost f sceptica ..asa ca i-am pus o aleza sub cearsaf) si i-am spus sa ma strige nopatea daca face pipi sa mergem la baie. Si surpriza: fie se trezeste si cere sau doar maraie si atunci eu stiu ca vrea sa faca pipi dar nu se poate trezi si o intreb eu, fie doarme tun pana dimineata si face dimineata. Dar n-am avut accidente! Incearca si tu sa nu-i pui seara pampers, ii spus sa te strige si vezi...s-ar putea sa ai suprize (ca si mine ).
Privatul de lichide seara "ca sa nu faca in pat" e o prostie si am auzit asta pe mai multe cai de la psihologi/dr. Ba chiar si Dolto parca zicea ceva de genul asta, ca daca privezi copilul seara de lichide (apa) si lui i se face sete peste noapte, inconstient corpul incearca sa "produca" lichide ca sa astampare setea si unul dintre moduri este pipi in pat.

Eu aveam alta "dilema": ca daca ii scot biberonul, nu mai bea lapte. Si zilele trecute am vazut ca are un inceput de carie la dintii din fata (mergem vineri la dentist sa vedem daca chiar e sau mi se pare), oricum asta m-a determinat sa renuntam la bibe: m-am dus intr-o zi acasa de la serv. si i-am zis: "ce zici daca diseara bei laptele dintr-o cana frumoasa ... eventual cu paiul ?".
Raspunsul ei: yupiiiiiii!! (acum ceva timp i-a adus taxu din austria o cana de portelan cu o pisica care se rujeaza si pe care scrie: Anna, die Schoene" = Ana cea frumoasa ... asa ca de aici entuziasmul ei ca va bea din cana). Deci de o sapt. am renuntat si la bibe. Nu-mi vine sa cred ce usor am trecut peste "problemele" astea existentiale : supt deget, pampers, biberon.

Cu pct. 2, esti chiar haioasa: nu stii ce-ti doresti ...pai tu stii ce greu este sa ai intotdeauna raspunsurile la tine ..si disponibilitatea de a raspunde la un sir de de ce-uri care vin din una in alta, de ai impresia ca nu se termina, indiferent ce raspunzi si cate explicatii dai?
(eu sunt convisa ca Patrick zice "de ce-uri", dar nu bagi tu de seama, pt ca tu le astepti pe alea "incuietoare" ... bucura-te de liniste cat mai poti, ca n-a scapat nimeni de asta cu "de ce-urile" )

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Carla cum mai e Saby?
Ioana si noi avem inca pampers noaptea. Rar il gasesc ud dimineata, dar inca nu ma incumet sa renunt la el. L-am lasat acum cateva saptamani fara, dupa o saptamana in care nu a facut deloc a facut pe el 4 nopti la rand. Si e aiurea ca el doarme asa ud, daca nu ma trezesc eu sa-l verific nu spune nimic. Asa ca am revenit iar la pampers si de atunci nu a mai facut niciodata .
Cu de ce? -urile si eu zic sa nu-ti faci griji si sa te bucuri de perioada linistita. Andrei ma intreba in weekend de ce se spune la masina masina? .
Noi avem alta problema. Mananca numai ce are chef si e constipat mai mereu. A inceput saracutul sa se abtina pentru ca il doare si uneori face cu sange. Stiu ce trebuie sa-i dau sa manace, dar nu reusesc. Ceva sfaturi de pacalit mofturosi aveti?

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput