Iepurasi dragalasi de Martie-Aprilie 2010 * 36 *

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Fetele vreau si eu parola de la contul comun sa vad pozele


Nunta 12.05.2007


Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

OANKA sper sa se intample destul de repede sa aduceti pe lume o surioara sau un fratior pentru Mariuca. Sunt sigura ca ii veti inconjura cu cea mai mare dragoste!
ROXI nici eu n-am vazut partia de ski! Am vazut (a se citi citit), in schimb, ca ai cumparat Silvanei hainute de la Zara reduse 80% [emoticon care-si baga unghia in gat ]. Ce-as fi vrut acum la mama!!!

Mami de doua minuni: Luca si Mara

Pulbere de stele a scurs clepsidra timpului, dand fericirii mele aripi de visare...



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Salutam toti iepurasii si mamicile!

Nu am mai scris de foarte mult timp, nici nu prea am reusit sa citesc in ultima vreme. Suntem tare ocupati si mereu pe drumuri. Am stat mai mult la bunici, pt. ca aici avem ajutor si putem sa stam tot pe afara. Ce bine e la casa!! Va invidiez pe toate cele care locuiti la casa, e minunat pt. copii si mult mai usor pt. mamici. Mi-a fost dor de voi.

Sa va spun despre Angela. E o scumpa, vorbeste toata ziua, chiuie, tot se straduieste sa tipe cat mai tare, rade cu voce de se prapadeste uneori, s-a rostogolit de cateva ori pe burtica, darr nu e foarte incantata de pozitia asta asa ca nu prea exerseaza. E foarte atenta la tot ce se intampla in jurul ei, neaparat vrea companie, nu prea sta singura si ii place tare in brate, dar numai cu fata spre exterior. Face si incercari sa se ridice in fundulet. E mai precoce decat surioara ei, care la 6 luni nu statea deloc in fund si abia la 7-8 luni s-a intors.
La 4 luni are 64 cm si 5700g, e mai slabutica, dar e vioaie si mereu cu zambetul pe buze.
O iubim tare si ea e foarte indragostita de surioara ei.

Intre timp am facut si botezul, sper sa reusesc sa pun si ceva poze.
A vazut ca ati schimbat parola la adresa picasa, asa ca daca vrea careva sa mi-o trimita.

Pupacim toti iepurasii.

Mihaela deElena Maria (9 aug 2006) si Angela Ioana (21.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Am citit adineauri si impartasesc cu voi... legumele care tind sa acumuleze o parte impresionanta de nitrat (azotat) sunt: spanacul, sfecla, varza, broccoli, morcovul.
Sursa: http://www.wholesomebabyfood.com/nitratearticle.htm Avand in vedere ca incepem/am inceput diversificarea e bine de stiut ce e bine si ce nu sa consume bebelusii nostrii si, eventual, in ce cantitati.

Mami de doua minuni: Luca si Mara

Pulbere de stele a scurs clepsidra timpului, dand fericirii mele aripi de visare...



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna, fetele!

Eu sunt necajita rau, am ajuns la concluzia ca Ioana are fren lingual scurt (acea ata sub limba).
Zic asta pt ca nu vorbeste (decat cateva cuvinte) iar eu din septembrie vreau sa o duc la gradinita..cum o duc daca ea nu articuleaza cuvinte
Am incercat sa dau de dr de fam, dar nu am gasit-o.

Unii zic ca isi va da drumul si va vorbi m tarziu, ori eu nu vreau sa astept pana m tarziu..pt ce? sa se agraveze?


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Ioana cum ti-ai dat seama ca de la "ata" e problema? Intreb ca si eu am un nepotel care are 1,7luni si abia zice cateva cuvinte, gen mama, papa, apa..

Fetelor reducerile la TEX sunt 50%. Noi ne-am ales cu pantaloni, 2 bluze cu maneca lunga si 3 tricouri. Si asta ca le-am luat asa din zbor ca v-am zis ca l-am lasat pe bebitu dormind la mama, si am inebunit-o cu telefoanele sa vad dc s-a trezit, dc are febra, dc plange..Asa ca nu prea am stat sa iau la mana tot ce aveau aia in car4. Oricum, sunt ca vad ca b eeb s-a trezit f voios si pare ca nu il doare piciorul ca tot trage de el sa pape si gura lui un degetel

Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

ALINA nu te grabi cu diagnosticul. Asta iti poate spune doar un doctor; e f bine ca incerci sa iei legatura cu dr de familie. Ai observat altceva in afara faptului ca nu vorbeste decat cateva cuvinte, inca? Adica ceva de genul: nu-si poate scoate limba afara din gurita in gestul de a face pe cineva sa rada, de exemplu.
Nu toti copiii vorbesc la o anumita varsta, unii vorbesc la o varsta f mica iar altii mult mai tarziu. Poti incerca sa apelezi la un logoped care iti va spune daca e doar o problema de vorbire si iti va face o trimitere catre un doctor chirurg (daca intr-adevar cauza este acea "ata sub limba").
Am convingerea ca totul va fi bine si ca Ioana va turui cate-n luna si-n stele in curand!
Incearca s-o inveti cantecele scurte... vezi daca reactioneaza si spune cuvintele, chiar stalcite; e important. Sau poezioare... (1,2 3 baba la bordei/curata ardei/pentru mos Andrei)

Mami de doua minuni: Luca si Mara

Pulbere de stele a scurs clepsidra timpului, dand fericirii mele aripi de visare...



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Ioana eu zic sa nu te necajesti inainte de un diagonstic clar. Si ca sa te incurajez si un nepotel de-al meu a avut fren scurt (au vazut parintii devreme pt ca nu putea scoate prea mult limba) si a avut o mica interventie chirurgicala si acuma la 5 ani vorbeste fara probleme. La inceput a fost un pic mai peltic pana s-a obisnuit dar acuma pronunta tot foarte corect.
Sanatate si nu iti fa ganduri negre, daca e chiar asa asta sa fie cel mai mare bai al ei pe toata viata

Am uitat sa va scriu, nepotelul meu Kevin a facut cu succes deocamdata transplantul de maduva si acuma sta 6 saptamani in spital sub observatie, ne rugam sa fie cu succes si sa scape de boala lui.

va pup pe toate.

Va pup

Ina mamica fericita de printisor Robin Sebastian 15/03/2010
http://picasaweb.google.com/ina3040/RobinSebastian#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Rebiana scoate limba, iar cantece /poezii i-am zis numai ca ea fredoneaza fara cuvinte sau incearca sa faca leg la ceea ce ii zic.
Ex: 'Intr-un castel de ciocolata'..auzind cuv ciocolata ea mi-a zis bobo
..'Ce culoare avea rochia de pe ea'. Mi-a adus o culoare..cu care coloreaza ea.
briza_marii nu stiu sigur, zic si eu..ca ma ingrijoreaza.
Si Ioana de pe la 1,7 ani a spus numai acele cateva cuvinte pana acum.
Am vb cu un logoped si mi-a zis ca tb rezolvata pb, cu frenul lingual.
Ea nu-l zice pe z, t, d..
Ina_3040 Ioana scoate limba..sper sa nu fie cazul si sa-si dea 'drumul' cu timpul.




ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

IOANACT - Cine te-a convins asa de repede ca fata are frenul lingual scurt si din cauza asta n-ar vorbi usor?

Hai, sa facem niste teste sa vedem daca intr-adevar e scurt.

A supt?
Daca da, atunci acel fren lingual nu mai poate fi asa de scurt incat sa incomodeze.

Intr-adevar poate fi scurt si dur, ceea ce poate ingreuna si limita miscarile limbii si mai tarziu poate cauza dificultati de vorbire daca nu se intervine.

In cazul ankiloglosiei, cand copilul scoate limba afara, aceasta are aspect de limba taiata pe mijloc, din cauza frenului care-o tine si copilul n-o poate misca in voie. A ta pateste asta?

Frenul se poate elasticiza in timp prin supt si vorbit mult si astfel sa nu mai fie necesara interventia sau se poate interveni foarte simplu prin sectionarea usoara a lui, cat mai aproape de nastere, altfel e recomandat a se face dupa 4 ani, urmarindu-se in acest timp evolutia in vorbire a copilului.

Incearca sa o pui sa repete dupa tine anumite sunete: L, R, T, D, N sunt consoanele prin intermediul carora se verifica daca frenul le impiedica cumva vorbirea.

Se poate interveni la un logoped, dar eu zic ca esti nitel grabita. Fiecare copil se dezvolta in ritmul lui nu dupa cum doreste parintele. Iar fata ta nu are nimic.

Daca vrei totusi sa exersezi cu ea ca sa-si dea drumul mai repede la pronuntie, desi la varsta asta e mai mult un prag psihologic decat unul verbal, fa urmatorul exercitiu impreuna cu ea:

- scoate tu limba (rotunjita), peste buza de jos si fa-o si pe ea sa faca la fel, apoi peste buza de sus. Apoi, un exercitiu pentru antrenarea muschiului lingual si elasticizarea frenului este pronuntia expresiei "bla-bla", dar cu exagerarea miscarilor limbii, care trebuie "proiectata" intre buze. E caraghios, dar cateva minute in fiecare zi o pot ajuta, daca e cazul.

Mergi la inceput