Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

merci de sfaturi dragelorazi am fost la medic si maria nu are decat mucisiori iar Alessia are putin rosu in gat pt care luam Eurespl si trebuie urmarita sa nu faca febra.pentru mucisiori mi-a dat niste picaturi dar inca nu le-am pus. Alessia imi face in continuare nazur la mancare- drita psune ca probabil din cauza gatului-nu stiu ce sa cred pt ca ea avea probl asta dinainte de raceala- azi amancat f putin si greu si a fost mataita toata ziua.Sper sa isi revina curand.
Va pup,
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

si eu cred ca din cauza gatului nu mananca. sanatate si sa va reveniti repede!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Buna ziua tuturor, a trecut un veac de cand n-am mai intrat pe forum dar sper din tot tot sufletul sa ma primiti si pe mine. Eu una nu stiu cum trece timpul, acum e luni acum e vineri, trec lunile fara sa-mi dau seama, fiecare zi e plina si cu toate astea de multe ori am impresia ca nu se intampla nimic. Nu stiu de ce acum mult timp in urma aveam impresia ca varsta de doi ani va aduce progrese remarcabile in multe privinte, ma refer la limbaj, la OLITA, insa poate o sa radeti, dar acum mi se pare mai complicat decat era acum un an . Copii au personalitati diferite, Maria e elementul dominant si incearca sa se impuna in toate , toata lumea trebuie sa faca precum ea, ii fura mereu jucaria fratiorului ei si merue il necajeste. Bine , adevarul e ca au facut si progrese remarcabile , insa toate palesc in fata marii provocari...OLITAAAA!!! Va rog din suflet, da-ti un sfat din propria experienta pentru ca efectiv nu stiu cum sa abordez problema, am reusit doar sa-i fac sa stea pe olita dar imbracati..si cam atat. Am auzit prin parc la alte mamici, cum ca o metoda eficienta e sa lasi copii fara pampersi si sa faca pe ei, ca nu se vor suporta murdari si vor face la olita. Sincer, nu prea agreez ideea, iar atunci cand ai un singur copil sa zicem ca poti sa fugi toata ziua cu olita dupa el, dar la doi copii cred ca reteta e alta, insa nu o stiu eu.
Multumesc mult ca ati avut rabdare sa-mi cititi oful, urez tuturor multa sanatate, si va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

JoAnn, stiu ce am gratuit/compensat ca gravi, (am incercat sa profit cat mai mult), ma intereseaza in special medicam.gratuite/compensate pt. bebeii

+ 24
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie




Eu am beneficiat pentru fetele mele de gratuitate la o multime de medicamente. Incepand cu Vigantolul si Fe ce le dau zilnic, trecand prin reteta lunara de lapte praf gratuit (pe care mi l-am ridicat luanr si l-am depozitat bine, urmand sa-l dau fetelor incepand cu luna a saptea), plus diverse medicamente pentru raceala, diaree, constipatie, febra etc. De exemplu, am plecat o luna la parinti, in afara localitatii, iar inainte de plecare doctorita s-a oferit si mi-a prescris retete gratuite pentru ambele fete, cu tot ce as fi putut avea nevoie in luna respectiva: pentru probleme de burta, pentru raceala, pentru orice... chiar si ceva antibiotic, pentru a nu fi nevoita sa ajung pe la medici cu plata... Am avut o plasa de medicamente, pe care din fericire nu le-am folosit iar acum le pastrez pentru zile negre...

Deci da, exista fonduri pentru copii si se da orice gratuit. Trebuie doar sa aiba medicul bunavoita sa-ti prescrie reteta si sa nu te "pacaleasca" spunandu-ti ca nu se dau...

La fel, cum spuneam, si cu laptele praf. Chiar si daca nu-l folosim de la inceput, eu m-am interesat si este foarte buna formula dupa 6 luni, la acelasi nivel cu cele din comert, are aceeasi compozitie cu celelalte si cine l-a folosit a fost multumit de el...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri

+ 25
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Bine v-am regasit fetelor !
Da...stiu...a trecut foarte mult timp, rusine sa imi fie

Am avut ceva batai de cap in ultimul timp, in primul rand, am vandut anul trecut in mai apartamentul din Racadau, si ne-am facut casa in Sacele, care ne da batai de cap si in ziua de azi. Ne-am mutat anul trecut in noiembrie cu parintii mei, si am zis ca pana de Pasti terminam cu casa, insa si acuma stam tot cu ai mei, si nici o sansa sa terminam casa anul asta , sunt asa de necajita ca nu ne-am mutat inca, casa este gata, finisata, pus parchet, gresie, faianta, tot, insa utilitatile ne dau mari batai de cap in fine...

Eu lucrez de vreo jumatate de an la o clinica dentara din Brasov (Dental Alex), am plecat de la Vodafone din martie, aici imi place foarte mult, invat zilnic cate ceva si imi place la nebunie ceea ce fac, din punctul asta de vedere nu ma pot plange

Fetele sunt bine, au 4 ani imediat, ne gandim serios la un baietel, dar numai la 1, si baiat sa fie , doar ca cele mici sunt foarte obraznice, nu ma mai inteleg cu ele, au crescut mult, vorbesc de toate, am avut si prima serbare in iunie, la gradi le place la nebunie, m-au batut la cap toata vacanta ca vor la gradi, dar m-am gandit ca sunt buni si bunicii astia la ceva, doar vacanta e vacanta, fac cursuri de dans si engleza, sunt fane Michael Jackson , asta de la mine li se trage

Am fost si noi in concediu la mare, a fost foarte bine, doar ca am fost chiar in saptamana aceea extrem de calduroasa, dar a fost bine.

Promit sa nu va mai abandonez
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

EU VROIAM SA IMPARTASESC CU VOI BUCURIA DE A PRIMI BANUTZII PT CEL DE-AL DOILEA COPIL

AVAND GEMENE, STATUL MI-A DAT O SINGURA INDEMNIZATIE, EU AM CRESCUT 2 COPII MICI CU 8 MILIOANE.

CAND AU IMPLINIT FETELE 2 ANI, AM DAT STATUL IN JUDECATA SI ANUL ACESTA IN LUNA APRILIE AM PRIMIT RETROACTIV CEA DE-A DOUA INDEMNIZATIE, ADICA 144 DE MILIOANE

DECI...SE POATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

am uitat sa va spun, daca v-a fosst dor de noi va asteptam la POZE NOI NOUTZE :):):):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ophadina

Nu stiu de ce acum mult timp in urma aveam impresia ca varsta de doi ani va aduce progrese remarcabile in multe privinte, ma refer la limbaj, la OLITA, insa poate o sa radeti, dar acum mi se pare mai complicat decat era acum un an . Copii au personalitati diferite, Maria e elementul dominant si incearca sa se impuna in toate , toata lumea trebuie sa faca precum ea, ii fura mereu jucaria fratiorului ei si merue il necajeste. Bine , adevarul e ca au facut si progrese remarcabile , insa toate palesc in fata marii provocari...OLITAAAA!!!



, bine ai revenit!
e mai usor acum la 2 ani din unele puncte de vedere, din altele, pare mai greu... dar un lucru trebuie sa recunosti: e si mai frumos!!

reteta ptr reusita la olita nu exista, nici cu un copil, nici in cazul gemenilor. ai mei stau si au stat de cand i-am pus prima oara (pe la 11 luni). si fac, daca nimeresc eu momentul. acum nu ma mai stresez sa-i pun, caci am realizat ca e doar loterie, daca fac sau nu, eu nestiind de fapt cand ii trece.... asadar, astept sa vorbeasca sau sa-mi spuna/indice singuri, intr-un fel sau altul, ca vor sa faca. pana atunci nu ma stresez.

nu pot decat sa te sfatuiesc sa mai ai rabdare, daca nu vor sa stea pe olita si nici nu fac, daca, mai ales!, nu te anunta, e posibil sa nu fie pregatiti, sa nu constientizeze intreg procesul si atunci nu are rost sa te agiti nici tu, nici ei.

succes, oricum!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Flavia, bine ai revenit! si felicitari pentru reusita!!!
am vazut si pozele, sunt extraordinare fetitele, delicioase!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput