Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

de Sf. Alexandru!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

andreiutasg si ale mele se pufeaza - se face burta gogoloi intr-o parte sau pe centru de nici nu pot dormi ca imi e teama sa nu sed pe partea cu ele..
Acu inca au loc sa migreze..da cand s-or intepeni sa vedem noi lovituri.

In rest sa zicem ca sunt bine: ma intorc in pat prin rostogolire si ma scol cu greu din pat; dorm cam 3h la pranz ca copii mici. Miercuri mergem la spital sa ma puna la monitor fetal si sa imi faca medicalul..nu mai merg la servici din 1iulie Slava Domnului.

Ma gandeam asa cate nu mai pot face: nici pana la farmacie sa traversez bulevardul nu pot singura si tre cu masheena.

Va citesc mereu si sfaturile celor cu bebei ma ajuta mult. Felicitari Neeko si mult succes!

sugubina 25+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- Lumi multumesc frumos- asa ma gandesc si eu sa o schimb- am sunat acum la cabinet si nu a vb cu mine mi-a transmis prin asistenta sa le dau Paracetamol sirop si sa vin sa le vada . Ma deranjeaza pt ca i-am dat si SMS in weekend sa vada ca nu o sun de flori de mar si nici macar nu a binevoit sa raspunda. Pe bune mi se pare nesmitire- e a doua pediatra pe care o schimb- la prima copilul a aut o probl si cand i-am zis ca o mai sun sa ii spun ce si cum mi-a spus ca ea "pleca in concediu" si nu poate fi contactata. Nu inteleg cum pot sa fie atat de indolente. In alta oridine de idei fetele sunt mai bine azi, le mai curge nasucul si mai stranuta- febra nu au avut- nici nu stiu ce sa fac- nu le-am ami scos afara si nici baie nu le-am facut. Nici nu stiu ce sa fac.....vreau si eu sa merg la un dr cu care se poate dicuta , deranjabil in caz de urgente si omenos, se poate???
In concluzie o sa o mai sun azi pana imi raspunde....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Neeko, sunteti mununate toate trei! Doamne-ajuta ca n-ai fost cu nimic implicata in tragedia de la Giulesti... 13 va fi o zi cu noroc pentru minunile tale!

Eu m-am socat sa vad in poze cat de subtirica esti, la cateva zile dupa o nastere gemelara dusa la termen... Cat te invidiez!!!

In privinta colicilor... bad news, daca deja au inceput si se manifesta atat de puternic, s-ar putea sa nu scapati de ele usor... Si pentru noi au fost un cosmar si au durat aproape pana pa 4 luni, am crezut ca nu mai scapam de plans niciodata! Si eu am incercat toate produsele anti-colici de pe piata si in final am renuntat sa-mi mai indop fetele cu chimicale si am constatat ca nu plangeau cu nimic mai tare... se chinuiau la fel, dar macar nu mai consumau si medicamente... Totusi, din toate solutiile incercate, am fost foarte multumita de Cocyntal (produs homeopat de la Boiron), care are efect imediat de calmare, insa nu tine foarte mult. Daca vrei sa incerci, eu mai am o cutie ramasa si ti-o ofer cu drag, s-ar putea sa te ajute nesperat. Da-mi un pm daca esti intereasata sa-ti trimit cutia, din pacate nu se comercializeaza la noi, eu le-am procurat din Canada dar recent am descoperit un site de unde se pot comanda produse medicale din strainatate.

Si un sfat de la mine, mare patita cu laptele... incerca sa le pui pe fete la san, nu te baza pe muls... fa tot posibilul sa le inveti cat mai repede sa suga singurele, nu le lasa sa se obisnuiasca cu biberonul... e marea lor sansa de a beneficia de lapticul tau, altfel probabil vei pierde laptele foarte repede si e atat de mare pacat! Si eu am fost la fel, am avut lapte cat pentru 4 copii si in 4 luni l-am pierdut cu totul, nereusind sa pun fetele la san...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Fetelor, va intreb mai ales pe cele cu bb in brate, daca bebeii au beneficiat de vreun medicament gratuit/compensat dat de med.familie?

Am observat ca din momentul cand suntem gravi, tb. sa ne platim analizele, medicamen.....macar dupa ce devenim mami sa profitam de darile platite la stat pt. bebii nostri

+ 25
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

andreiutasg eu ,fiindca nu lucrez, de vreo 4 luni nu am mai platit CAS-ul, doar am dus adeverinta de la med de familie in cate saptamani sunt si adev ca nu am venit, si am primit o adeverinta de asigurat valabila inca o luna dupa nastere.
si am facut si analize gratuite, si am luat si lunar reteta gratuita pt duphaston, din care consum cam 3/zi..
deci gratuitati pt gravidute sunt, trebuie sa te interesezi.

acu pt bb-i nu stiu ce sa zic.



26+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=zy3zIe-HFfA&feature=related" target="_blank">
Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

JoAnn, stiu ce am gratuit/compensat ca gravi, (am incercat sa profit cat mai mult), ma intereseaza in special medicam.gratuite/compensate pt. bebeii

+ 24
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUTZA

In alta oridine de idei fetele sunt mai bine azi, le mai curge nasucul si mai stranuta- febra nu au avut- nici nu stiu ce sa fac- nu le-am ami scos afara si nici baie nu le-am facut. Nici nu stiu ce sa fac.....vreau si eu sa merg la un dr cu care se poate dicuta , deranjabil in caz de urgente si omenos, se poate???
In concluzie o sa o mai sun azi pana imi raspunde....



lavinutza, ele sunt inca micute si diferentele astea mari de temperatura de la o zi la alta, nu le fac f bine. mai asteapta o zi-doua pana sa le scoti afara, si iesiti cand e mai caldut sau macar nu bate vantul.
baie le poti face linistita, oricum daca zici ca n-au facut febra, nu e asa grav. curata-le nasucul sa poata respira bine (poate de asta nici nu papa bine, ca nu pot respira), si cam atat. eu le mai dau hunilor cand au doar mucisori cate ceva, dar ale tale sunt micute, la varsta lor si tinand cont si de cele spuse de tine ca simptome, nu le-as face altceva decat sa le curat nasul si sa le tin sub observatie.

hunii au racit prima oara la 3 luni, doar mucisori au avut si i-a tinut vreo 2-3 saptamani, asta ptr ca, tot asa, am ales sa nu le dau niciun fel de picaturi. trec mai greu, dar lupta organismul si intareste imunitatea.

pupici.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

andreiutasg, noi (adica hunii) n-am avut medic de familie pana acum vreo 5 luni, cred... ma rog, o tampenie pe care am lasat-o sa mearga a-la-long pana cand a inceput sa ma usture buzunarul de atata mers la privat. da, copiii pot beneficia de compensate, nu stiu in ce masura de gratuitati, dar de compensate da. tb inscrisi la un med de familie, el iti va da si trimiteri ptr analize de ex., ca sa nu mergi neaparat la privat, avize ptr cand veti intra in colectivitate etc.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Lavinia, la mine a avut mare succes umidificatorul pt muci. Spune o tipa ca in America se recomanda sa tii bebelusul in baie si faci aburi, iar peste noapte umidificator in camera. Si eu cred ca daca e fara temperatura nu sunt pb. Acum cum mai sunt?

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput