Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Neeko- felicitari pt bbeline - sa fie sanatoase si voi la fel! Ceea ce povestesti tu imi suna f cunoscut- episoade din astea am avut si noi pe la 2sapt - incepand cu sapt 8 s-au mai rarit. Eu solutie nu prea am gasit- am incercat de toate- asa ca rabdare multa ca va treceacum ale mele au descoperit munca in echipa- ceata lui pitigoi! Bine ca ai laptic- Doamne ajuta sa tina tot asa- eu nu prea am avut succes la cap asta
Pupici,
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui JoAnn

larisel au avut aceeasi placenta sau diferite??

la mine fetele stau amandoua transvers,

25+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=zy3zIe-HFfA&feature=related" target="_blank">
Forever,Michael




La primele eco s-a vazut ca sunt 2 placente. Ulterior se alipisera si nu se mai observa ca sunt 2, deshi bb-lushele se hraneau separat.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

salutari...


Mamici mai cu experienta, please cateva tips & tricks pentru a trece cat mai usor prin perioada 9 luni-1 an cu doi busilaciosi?
Deja sunt capiata de cap ,in conditiile in care Eva e mai mult stilul taras-inapoi,doar Dragos e explorator, plus ca se ridica mereu in picioare agatandu-se de orice lucru...

In rest suntem ok,aproape raportam primul dintisor la Eva...a pleznit azi gingia..pe restul ii asteptam

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii





eu as vrea sa-mi dai cateva exemple concrete, ca sa-ti pot da un sfat, ca nu inteleg ce te doare mai exact... ca regula generala, mai ales daca esti singura cu cei doi: asigura-te ca e casa cat mai safe posibil (aparatori ptr prize, usi, sertare, colturi, frigider, aragaz! - butoanele sa fie asigurate), ca nu exista obiecte pe care le pot trage pe ei, incuie detergentii si produsele de curatat sau urca-le undeva unde sigur-sigur nu pot ajunge... ma rog, pune totul la punct si apoi lasa-i sa exploreze. asa nici tu nu vei avea asa multa bataie de cap, si ei vor invata cum e cu lumea din jur, vor capata incredere in ei, dar si in tine.

cand aveau hunii 9 luni - 1 an ii lasam sa misune peste tot, mai putin in baie. eu eram mereu cu ochii pe ei, chiar daca de multe ori ma faceam ca nu ii vad sau ii pandeam pe dupa colturi, sa vad cum interactioneaza singurei.

mai rau e cand vor incepe sa mearga si mai ales sa se catere... sau si mai tarziu, cand, mai mult din joaca, se vor imbranci, se vor musca, vor alerga in picioare in pat... rabdare multa si nervi de otel!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neeko, te felicit din suflet inca o data ptr nasterea naturala! e mare lucru! dr tau merita o statuie, de altfel am auzit fff multe lucruri bune despre el...
ma bucur ca ati ajuns acasa cu bine, inainte de tragedie... ma bucur si mai mult ca ai asa mult laptic! eu si acum plang in pumni ca n-am avut suficient, ca nu i-am hranit exclusiv cu lapte de la mine decat fff putin...
cat despre colici, e grea perioada, dar o sa treaca. pe ai mei ii apucau dupa-amiaza/seara, exact cand eram singura cu ei si numai eu stiu cat de greu era... e f bine ca incerci toate variantele, la un moment dat ceva sigur va merge. sfatul meu e sa le lasi sa doarma cu voi in pat, daca asta le linisteste si daca asa poti si tu fura un pic de somn. da, se vor obisnui poate asa, da, poate va fi greu sa le dezveti, dar pentru confortul lor psihic (si pentru al tau!), asa e mult mai bine. eu zic sa te mai gandesti. eu mi-am dorit din suflet sa doarma cu noi, cu mine, inca de mici, dar ei nu se linisteau decat in patut la ei. f rar, la mine pe burta, cate unul, amandoi nu-si gaseau mereu locul. abia acum, la aproape doi ani, Edi doarme cu mine, jumatate de noapte, asta ptr ca asa ii e mai bine, iar eu nu ma opun, desi de multe ori mai am putin si dorm pe jos.
contactul piele la piele iarasi ajuta... sanatate multa si sper sa treaca repede perioada mai dificila de la inceput.
am vazut si pozele, ce mai, sunteti extraordinari!



Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Neeko felicitari pentru bebeline si pentru curaj, eu am fost lasa.....asta e Ti-am vazut minunile sunt dragalase foc acum stim unde sa vin cu baietii in petit


Fetelor ajutati ma si pe mine cu un sfat, nu reusesc sa le fac ratoilor un program, dorm pe rand mananca pe rand, noaptea suntem terinati si eu si sotu. Cand terminam cu unu incepe celalalt mai ales de cand le-am mai eliminat din formula la mese, le dau maxim de 2 ori. Am sa incerc sa o elimin de tot, am primit acum Galactogil din tara si am eu o speranta ca o sa-mi mai mareasca productia de laptic.
Plus Felix ne-a zapacit vrea numai in brate, plange non-stop, adoarme apoi se trezeste urland si nu mai reusim sa-l readormim daca s-ar putea sa stea numai cu tita in gura ce bine ar fi, cum i-o scot si-l pun jos cum zbiara
Am evitat sa-i dau suzeta, sotu a incercat dar o respinge.

Alta intrebare referitor la scaunele cu vibratii, am auzit ca nu sunt asa de bune pentru ei, tot aici pe forum am citit, ideea e ca pe noi ne mai salveaza mai ales cand vrem sa mancam sau sa mergem la baie ati auzit ceva despre asta????

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Eu le-am dat alor mele suzete...ne ajuta foarte mult si acum, mai ales la somn. Deshi va fi greu dezvatzul eu sunt de acord cu ele. Daca totushi te hotarashti sa le dai, poti incerca toate variantele: de silicon, de latex, ortodontzica sau dreapta etc. Nici ale mele nu prea aveau program deodata, nici acum nu-s mereu sincronizate, mai ales la somn.

Eu am folosit leagan electronic si nu balansoar cu vibratzii (deci nu shtiu cum e asta) de la 3 luni jumate (abia atunci ne-am permis sa-l cumparam). Ne-a ajutat in sensul ca le mai pacaleam sa stea cate maxim jumatate de ora acolo. Acum ne e de mai mare ajutor la somn...si muzica e super linishtitoare (am vazut la poze ca tu ai la fel ca al nostru...).


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

neeko, superbe fetite ai! Sa-ti traiasca!!!
gabitza, si eu faceam ca si luminita , le lasam sa exploreze. La noi toata activitatea se desfasoara in living, hol si camera lor. Celelalte incaperi sunt cu usile inchise. Mai nou apasa pe clanta si deschid usa. Eu stau cu ele in camera si le supraveghez. Am luat tot ce parea periculos pt ele si le-am lasat libere.
dragaica, eu nu aveam suficient lapte pt amandoua. Pe una o alaptam si pe cealalta o hranea sotul cu biberonul. Dar daca era ora mesei si una se trezea o trezeam si pe cealalta sa manance. Adormeau imediat la loc chiar in timpul mesei. Le trageam de manute sa se trezeasca si sa-si manance portia si apoi somn de voie pt uramtoarele 3 ore. Rabdare multa pt ca orice pb ar fi nu tine o vesnicie. Sanatosi sa fie!

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Buna, la toata lumea

De la un timp gagicile mele ma cam chinuie noaptea, de nu ma lasa sa dorm, au niste pozitii ..ciudi...se inghesuie amandoua in zona de sub buric si stau acolo...aseara au stat ~3h. Era burta tare ca un butoi, pana cand una si-a mutat domiciliul...
La inceput aspectul asta dura 10 min., acum a ajuns la ore
Voi ati patit asa?

+ 25
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- ce mai faceti? noi suntem ok- am racit putin - avem mucisiori si mai tusim, febra nu au - pediatra nu mi-a rasp la tel tot weekendul- nici nu le-am facut baita pt ca nu am stiut dc trebuie sa le fac sau nu. O sa sun acum la cabinet ca e dupa amaiazadar ma enerveaza f tare ca nu rasp la tel- daca se intampla ceva mai grav, ce fac? in fine....una din buburuzele mele mananca f putin comparativ cu cat manca inainte- adica ii este foame - papa 30-40 ml si la 60 se opreste si nu mai vrea; drita mi-a zis ca nu toate mesele sunt la fel - si ca mai au si "gustari" dar vad ca ea are numai gustari de la o vremenu stiu ce sa ii fac - amincercat sa maresc intervalul orar dar este la fel
Voi v-ati confruntat cu asa ceva?
Merci,
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dragaica, si eu ca moni, te sfatuiesc sa-i trezesti sa pape la aceeasi ora. asta daca e clar ca nu dorm noaptea intreaga (mai sunt bebei care fac asa), daca stii sigur ca oricum se trezesc. daca nu, l-as lasa sa doarma si doar in timpul zilei i-as ajuta sa pape la aceeasi ora.
daca Felix se linisteste la san, lasa-l asa. daca suge corect nu-ti va face rani, iti va regla si productia si nici nu mai plange. stati impreuna intr-un pat si-ti va fi mai usor. il demufezi doar cand se trezeste fratica sa pape, daca nu se demufeaza el inainte.
si da, suzeta poate fi o solutie mai ales la somn. ai mei n-au vrut-o, si acum ne chinuim sa adormim.
balansoar cu vibratii am avut si noi, inca mai avem una bucata, caci Edi e fan, tot in el adoarme. de pe la 3-4 luni le-am dat in folosinta, cand puteau sa-si tina singuri capul si sa-si sustina mai bine corpul. nu ajuta la somn, sau cel putin pe noi nu ne-au ajutat, daca la asta te gandesti. ale noastre aveau cate o jucarie care ii tinea ocupati o juma' de ora sau o ora.

andreiutasg, da, am patit-o si eu cu pozitiile lor ciudate, insa burta nu statea incordata asa mult. daca nu-s contractii, e bine, dar zic sa vb totusi cu dr.

lavinutza, sanatate multa. daca pediatrul nu-ti raspunde la telefon in we si ai o urgenta, poti merge la spital, la cam de garda, desi nu te sfatuiesc, mai ales cu bebei asa mici. pleci cu o problema si te intorci cu 10. eu as schimba dr, daca as fi in locul tau. eu am un medic de fam, care e si pediatru, care raspunde la tel la orice ora, chiar la orice ora, bietul om, chiar si in concedii... da' nu-l sun la asa ore decat daca e chiar rau. si vine si acasa, asa elimin riscul sa mai contactez boli de la cabinet.
au avut si hunii perioade cand mancau mai putin cand erau mici. si acum avem zile bune si zile de greva foamei. nicio masa nu seamana cu alta, nicio zi nu seamana cu alta... verifica daca iau constant in greutate si daca da, nu-ti face griji si lasa masa sa decurga asa cum decid ei.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput