Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Luminita2008 Multumesc muult de raspuns, tu esti o mamica foarte relaxata cand e vorba de olita si chiar ai mare dreptate, pana cand nu vor vorbi cat de cat ca sa ne putem oarecum intelege, e un razboi si un stres inutil sa ma agit cu aceasta olita. Eu una nu i-am simtit pregatiti pentru olita, deocamdata e doar o joaca pentru ei, dar ma gandeam ca trebuie sa fiu mai insistenta ...sau nu stiu cum, incat de la doi ani olita sa fie ceva obisnuit.Vad ca tu i-ai dat la cresa, am vrut si noi sa facem asta dar copilasii racesc foarte des, nici nu-i duci bine ca trebuie sa-i iei acasa si sa-i tratezi. Asa ca am abandonat ideea, am ales varianta de a mai sta cu ei acasa pana in primavara cand sper ca vor fi deja mai avansati la limbaj si o sa invatam deja cum e cu olita. Din pacate statul asta acasa a presupus sa imi aranjez sa intru in somaj...ma cam indispune gandul asta, dar eu sunt pe de alta parte linistita ca am ales varianta corecta, spre deosebire de cealalta varianta de a-mi ''aranja'' o prelungire a concediului de crestere cum am vazut ca se poarta pe la noi.
Buuun, acum ca m-am linisitit oarecum ..desi astept si parerile si sfaturile mamicilor cu experienta , nu pot sa ma abtin in a-mi exprima admiratia fata de fetele Dalinei care sunt adevarate domnisoare, au crescut tare frumos!!!
Aaaa, si vroiam sa o salut pe Laura25, m-a apucat rasul cand am citit ca si la ei se poarta luptele fratesti, desi copilasii ei sunt mai marisori. Doamneee, pai ai mei se iubesc, se pupa , se imbratiseaza si nu stiu cum din senin, cu viteza luminii se lasa cu o muscatura, cu o ciupitura si cu vreo cateva palme date frateste de rasuna blocul dupa aceea de urlete si plansete.
Aaaaa..apropo, cam ce metode coercitive aplicati? Noi am inventat vreo doua asa zise colturi la care-i punem atunci cand sunt pedepsiti, ii certam si le spunem ca e mai mare rusinea de ce-au facut dar am impresia ca nu prea ne baga in seama.
Gata, am scris de n-am mai lasat loc si la altii asa ca ma opresc aici urand tuturor multa sanatate , si la mamici, copilasi dar si la burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

buna fetelor..ne mai stiti?Am fost si noi foarte ocupati cu concediile..am fost pe mutne 2 sapt, apoi am fost plecati la mama la Baia Mare..acum ne-am repatriat.
http://picasaweb.google.com/catalincodrina/BaiaMCuIlincaSiSophia?authkey=Gv1sRgCI3ku_2quKe5Iw#
http://picasaweb.google.com/catalincodrina/Concediu2010?authkey=Gv1sRgCKGNgMukl46BjgE#
Copiii sunt bine, cresc am scapat vara asta fara raceli, ne chinuim cu iesitul dintisorilor..ne batem..cum scria si ophadina..pana ne stie tot cartierul(muscaturi, palme(zici ca sunt doi cocosinu stiu sincer ce vom face mai incolo.
Andrei asteapta cu nerabdare gradinita, mai avem o saptamana si gata:)



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Petreanfoarte frumoase pozele voastre...mama mea e din Satu-Mare, de fapt tot familionul din partea mamei e acolo si ne-am fi dorit foarte mult sa-i vizitam anul asta dar nu prea cred ca reusim, ar insemna un drum de vreo 12 ore la care copii nu cred ca fac fata. Asa ca nu ne ramane decat sa visam cum va fi la anu' cand cu siguranta imi voi duce copii sa vada meleagurile pe care am crescut. In alta ordine de idei am zambit citind ca si la voi rasuna blocul cand se bat piticutii si cred ca-ti trebuie nervi tari si muult calm cu trei copilasi. Adevarul e ca marele merit al acestui forum de mamici nu e doar al schimbului de experienta privind copilasii dar cititnd ce scriu fetele aici imi dau seama ca..suntem perfect normali..eee, si ce daca se mai bat, si ce daca nu fac inca la olita ...pana la urma asta inseamna sa creasca intr-o familie in care marele atu e iubirea nu niste reguli stricte de armata. Acum sper ca si vecinii sa fie la fel de intelegatori...ne-am mutat recent in acest bloc unde linistea se pare ca e la mare pret, si va dati seama cand da Maria drumul la tignal doar asa, sa se simta si ea bagata-n seama....se aude pana la subsol. Si unde mai pui ca la parterul blocului e o sectie mare a Tribunalului.... mi-i imaginez pe aia cum stau si se uita la tavan cand aud urlete . Eee, lasa ca ne facem noi mari si o sa ltrimitem vecinilor scrisori de multumire pentru rabdare si intelegere.
Si poate mai intra si cate o mamicuta mai experimentata il ale olitei ca na.....orice sfat e bine-venit.
Multa sanatate si o zi frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Acum un an ceream aici pe forum cam aceleasi sfaturi ca si tine, ophadina, eram exasperata de bataile dintre copii.
Abia pe la 2 ani si 10 luni au cam inceput sa mai inteleaga efectele actiunilor lor, insa pana atunci as fi vorbit la bec mult si bine ca ei erau in stare sa se dea cu capul de pereti/musca pana sa dea sangele mult si bine, daca nu as fi intervenit.

Am incercat multe, si cu vorba buna "nu da ca-l doare" pana terminam eu de zis celalat era deja articulat bine :( ideea ca e perioada (1-2 ani jumate)care trebuie sa treaca, buna, rea asa cum e...

Citeam in perioada aia multe articole despre agresivitatea la copii mici, si in general parerile erau ca agresivitatea e normala la varsta asta si trebui lasati sa-si rezolve singuri conflictele.

Pai bine bine, da-i lasi sa-si scoata ochii, sa se invineteasca reciproc ca agresivitatea e normala la varsta asta? eu am intervenit de fiecare data cand se casapeau, cand vorba buna a dat gres i-am pedepsit, altfel probabil ajungeam eu la spitalul de nebuni.

Cu olita... credeam ca nu mai ajung sa dau sfaturi in privinta olitei :) noi in vara trecuta am scapat de papmers(cam pe la 2 ani jumate), la fata a tinut 3 zile procedura la baiat vreo 2 luni jumatate; ma saturasem de spalat chilotei kkti, dar nici pampers nu i-am pus.

Copiii mei au mers la cresa de la 1 an si 10 luni si acolo au invatat sa stea pe olita.
Acasa pana la 2 anisori nu am insistat absolut deloc cu olita, le aveau prin casa insa erau pe post de depozit de jucarii.

E, pe la 2 ani jumate pur si simplu le-am propus sa le dau chilotei(cu personajele lor preferate din desene animate) , fata a acceptat imediat, a coincis momentul cu statul in casa din cauza varsatului de vant.

Am profitat si de faptul ca era vara, f cald, transipau in scutec de numa numa, si era neplacut si pt ei.

Boon, la baiat a fost cu cantec, nu coopera de nici un fel, il intrebam vrei pishu, la olita, la wc, nimic nu voia si pace. O data inceputa operatiunea nu am mai dat inapoi, m-am aprovizionat cu o duzina de chilotei si rabdare cu caru' cu pishu dupa vreo saptamana a inceput sa ceara insa voia sa faca doar in cada, in disperarea mea ii ofeream tot felul de solutii doar doar va coopera.
Eee insa cu kk a mai durat vreo 2 luni pana sa zica, a acceptat in final doar la wc sa faca, eram disperata ca incepea cresa si el nu mai cerea kk.
In astea 2 luni am incercat si eu de toate, pedepse "nu mergi afara", "nu primesti ceva bun", la inceput era foarte afectat, insa dupa vreo saptamana radea si facea pe el iar mie imi venea sa ma urc pe pereti.
Cand m-am relaxat si am acceptat ca am facut tot ce am putut si va face cand va vrea el, ei bine a inceput timid sa ceara, mai uita, se mai scapa(f important e ca tratam toata treaba cu blandete, am incetat sa-l mai cert cand se scapa pe el, ii spuneam ca data viitoare o sa stie sa se tina pana ajunge la wc), dar pana la urma s-a invatat
Cam astea sunt experientele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Acuma am si eu o "problemutza" care ma macina.
Copiii mei vorbesc foarte mult, cu fraze, povestesc povesti sau intamplari, insa vorbesc destul de stalcit, nu-l pronunta pe R, in loc de f pronunta p si tot asa inainte.
Vara asta am tot incercat sa-i corectez dar fara rezultat, efectiv nu intelegeau ce vreau eu de la ei.
Acuma nu stiu daca e normal avand in vedere ca au deja 3 ani si 9 luni sau sa ma ingrijorez si sa ma duc la logoped cu ei.
Mamici cu gemeni mai marisori, va rog un sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui luludani

Acuma am si eu o "problemutza" care ma macina.
Copiii mei vorbesc foarte mult, cu fraze, povestesc povesti sau intamplari, insa vorbesc destul de stalcit, nu-l pronunta pe R, in loc de f pronunta p si tot asa inainte.
Vara asta am tot incercat sa-i corectez dar fara rezultat, efectiv nu intelegeau ce vreau eu de la ei.
Acuma nu stiu daca e normal avand in vedere ca au deja 3 ani si 9 luni sau sa ma ingrijorez si sa ma duc la logoped cu ei.
Mamici cu gemeni mai marisori, va rog un sfat.




luludani avem copii de aceeasi varsta
nici ale mele nu-l pronunta pe r, la ele e un fel de u sau de i, sau pur si simplu lipseste: dora e doua, tudor e tudo. eu nu m-am gandit sa le duc la logoped. bine, aici nici nu se prea aude r ca in romaneste cand se vorbeste, asa ca deocamdata e ok. in schimb, in loc de p zic f (this is my sfot, cand una ii ia locul celeilalte)
joi vor incepe gradinita, am emotii mari ca se duc si se intorc cu school bus, ele sunt incantate, sa vedem ce o sa fie. of sunt cele mai mici din clasa - aici incepe scoala (junior kindergarden) in anul in care implinesc 4 ani, practic o sa aiba colegi cu un an mai mari
de cel mare ce sa mai zic, el incepe marti liceul, e inalt cat tatal lui deja, i s-a ingrosat vocea de acum nu-l mai confunda nimeni la telefon cu mine, il confunda cu taica-su

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

CAPITOL NOU

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

lumi vezi ca linukl e tot de la cap vechi



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput