Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anca_Alecsya

Multumesc mult pt raspunsuri. Si eu ma gandeam ca merg f rar, avand in vedere totusi ca e sarcina gemelara ,dar medicul a zis ca atata timp cat e totul in regula nu treb sa merg mai des. Mi-a zis ca in cazul in care sangerez sau simt ca ceva nu e in regula sa merg la spital ,el la cabinet are program doar lunea si joia ,in rest il pot gasi zilnic la Maternitate.De fata mi-a zis ca nu o simt f des din cauza pozitiei in care sta.De vineri am inceput sa o simt mai des ,adevarul e ca stau mai mult in pat si ma mangai pe burta si apas mai tare in zona in care e ea ,si mai da si ea din picioruse ,incet ,dar da.
Moniland la ce medic mergi? Eu merg la Gliga Marius. Pana acum am fost multumita de el ,sper sa fiu in continuare:).


Anca, bine-ai venit!
Nici eu n-am avut deloc probleme cu sarcina si, pana in trimestrul al treilea, am fost la control la 4-6 saptamani, tot pe considerentul ca daca totul e okey si ma simt bine, nu are rost sa ne vedem mai des.
Totusi, acum dup#259; saptamana 30, ar trebui sa mergi la 4 saptamani, pentru ca pot aparea schimbari foarte repede (sindromul transfuzor-transfuzat, maturarea placentei, cresterea brusca a tensiunii etc.), iar spre final ar fi indicat sa te consulte saptamanal...
Cat despre miscarea bebelusilor in burtica, si eu le simteam diferit pe fete, in functie de cum erau pozitionate. Spre final, Natalia a ramas undeva jos si in spate, abia o simteam ea fiind si inghesuita, iar Sofia - care a fost si e si acum cea activa, avea loc in tot mijlocul burtii sa ma loveasca in toate felurile...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna ziua dragi mamici,
Ma inscriu si eu pe listuta de mamici de gemenii - am doua fetite de 2luni si jumatate , Silvia maria si Oana Alessia- venite dupa ani lungi de asteptari in urma unui FIV norocos la Budapesta. Sarcina a fost supravegheata de Dr Rotaru despre care am numai cuvinte de lauda - si s-au nascut la 38 sapt cu 2590gr si 2790gr. Va citesc de f multa vreme si am invatat f multe lucruri de lavoi si m-am decis sa va scriu pentru a face "schimb" de experiente. Fetele sunt foarte frumoase :) papam lapte Humana dupa ce am schimbat de pe Nan - au avut alimentatie mixta pana la 6-7 sapt dupa care "productia "de lapte de mami a scazut simtitor, Au acum 5-6 mese pe zi de circa 90-120ml si totusi nu mi se pare ca iau suficient de bine in greutate.
La 2luni si jumatate Maria are 4530gr si Alessia 4680gr- maine avem controlul de doua luni sifacem si vaccinul . Probeleme mari nu am avut- Alessia are ceva probl cu refluxul -ii dau Gaviscon sirop- mai avem colici - plangem sera de seara in jurul orei 20:00 dar in rest suntem destul de vioaie.
Stiu ca fiecare copil e diferit dar incep saimi fac griji pt ca nu mananca cu pofta si cred ca nu asimileaza in conditiile in care cresc cu 100-120gr pe sapt
Scuze ca m-am intins
Va pup
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUTZA

Buna ziua dragi mamici,
Ma inscriu si eu pe listuta de mamici de gemenii - am doua fetite de 2luni si jumatate , Silvia maria si Oana Alessia- venite dupa ani lungi de asteptari in urma unui FIV norocos la Budapesta. Sarcina a fost supravegheata de Dr Rotaru despre care am numai cuvinte de lauda - si s-au nascut la 38 sapt cu 2590gr si 2790gr. Va citesc de f multa vreme si am invatat f multe lucruri de lavoi si m-am decis sa va scriu pentru a face "schimb" de experiente. Fetele sunt foarte frumoase :) papam lapte Humana dupa ce am schimbat de pe Nan - au avut alimentatie mixta pana la 6-7 sapt dupa care "productia "de lapte de mami a scazut simtitor, Au acum 5-6 mese pe zi de circa 90-120ml si totusi nu mi se pare ca iau suficient de bine in greutate.
La 2luni si jumatate Maria are 4530gr si Alessia 4680gr- maine avem controlul de doua luni sifacem si vaccinul . Probeleme mari nu am avut- Alessia are ceva probl cu refluxul -ii dau Gaviscon sirop- mai avem colici - plangem sera de seara in jurul orei 20:00 dar in rest suntem destul de vioaie.
Stiu ca fiecare copil e diferit dar incep saimi fac griji pt ca nu mananca cu pofta si cred ca nu asimileaza in conditiile in care cresc cu 100-120gr pe sapt
Scuze ca m-am intins
Va pup
Lavinia


Lavinia, bine-ai venit si sa-ti traiasca fetele!
Cred ca toate mamicile de aici o sa-ti spuna ca 100-120 ml lapte la o masa e foarte bine, pentru varsta lor! Plus ca, din greutatile mentionate de tine, au pus foarte bine de la nastere si pana acum...

Eu zic ca n-ai niciun motiv de ingrijorare, copiii au puseuri de crestere si perioade in care stagneaza... de vreme ce curba greutatii este ascendenta, medicii si cartile spun ca nu avem de ce sa ne ingrijoram...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

buna din nou- Carla merci frumos de raspuns- va admir mult pe tine si mazarichile tale si va urmaresc odiseea de la inceputuri - m-am regasit in multe din relatarile tale ref la copii .
Voiam sa va intreb cum va descurcati atunci cand nu aveti ajutor? eu de expl am stat la socrii pana acum si ma mai ajutau cu papatul si baita- dar in curand ne vom intoarce acasa si pana imi gasesc o bona nu stiu cum ma voi descurca cat este tati la serv.
Si iarasi am o dilema - eu le fac baie in fiecare seara la 20.30 si la 21.00 papam- de doua sapt plang f mult ori ianinte ori dupa baita , papa f putin si adrom de oboseala. Voi cum faceti? le dati sa pape inainte de baie? ma gandesc ca poate gresesc undeva si nu stiu...azi am facut vaccinul - sper sa nu vem probl mari
Va pupam,
Noi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

neeko felicitari
dragaica felicitari

pt ca nu sunt o paranoica azi am fugit la policlinica de peste strada si am facut o eco sa vad ce fac mormolocii mei, ca ieri au fost tare lenesi
mormolocii mei erau bibe
unul ne trata cu fundul
au aproape 300 de grame
unul cica are 19s si unul 18s si 5z
niste mormoloci grasi, manca i mama pe ei


+18 si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Lavinutza, FELICITARI!!! Eu sunt singura cu pitipoancele mele, pana vine tati de la lucru. O sa te organizezi in asa fel incat sa poti face fata situatiei. La 2 luni jumate cat au fetitele tale, cred ca ale mele stateau mult in patut. Nu mai stiu exact de la cate luni le-am alaptat pe perna. Le puneam pe pat cu o perna intre ele de care sprijineam biberoanele, iar eu doar le supravegheam.
In legatura cu baita, cred ca le cam oboseste imbaiatul si de aceea adorm repede. Si eu le dadeam sa manance dupa baie, dar le trezeam din somn ca sa-si manance toata portia.
mirela, viitoarea soacra cu 3 nurori, la eco asa de "necesitate" am fost si eu o singura data, prin urmare te inteleg tare bine.

Hai sa va zic un "secret", pt cele cu gemenuti mai mici decat ai mei: acum la 1 an e mult mai usor decat la 6 luni. Adica poti sa respiri. Si e placut cand ii vezi cum se joaca impreuna.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Monica merci de sfat- noi am fost colege la FIV in Europa , impreuna cu Elena, atunci cand am facut eu in Germania o sa incerc experimental sa vad daca imi iese desi maindoiesc pentru ca maria este f cuminte si ordonata la papat in schimb Alessia mananca greu, cu pauze- uneori plange , se face ca un porcusor la gurita eu abia apuc sa mai am timp de masa, dus, etc asa incant nu imi dau seama cum ma voi descurca.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

moni merci
dupa capul meu as lua aparatul acasa
dar care din noi nu ar face sau ar fi facut asta

si....vreau si eu ca unul din copilasi sa aibe ochii albastri
sunt mortale fetitele tale

+18 si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Lavinutza, eu le-am dat sa manance in acelasi timp la amandoua si le-am facut orar de masa fix. La inceput din 3 in 3 ore, treptat s-au rarit mesele si apoi am stabili ore fixe de masa. M-a ajutat tare mult programul. Stiam la ce ore le dau sa manance si la ce ore pot sa le scot afara.
mirela, asa gandeam si eu ce bun ar fi fost un eco acasa. Multumesc de complimente. Eu as fi vrut ca ambele fetite sa aibe ochii albastri, dar sotul a fost mai zgarcit si in "bagajul genetic" de la el a pregatit doar 2. De fapt visul meu a fost doua fetite blonde cu ochi albastri. Si uite ce-a iesit... nici macar blonduta nu mai e blonda.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anca_Alecsya

Numele meu este Anca si sunt o viitoare mamica de gemeni. Sunt insarcinata in 30 de saptamni. Am o nelamurire in legatura cu miscarile bebelasiilor ,poate ma puteti ajuta voi( mamicele de gemeni) cu un raspuns. Intre gemenele mele(sunt 2 fetite) este o diferenta ecografica de o saptamana ,pe cea mica o simt f rar cand misca ,mai exact o data la 2 zile ,iar pe cea mare o simt zilnic. Voi cum i-ati simtit ,de cate ori pe zi ,si cat de tare miscau? Adevarul e ca cea mica de la 3 luni de cand am vazut prima data la ecograf ,era mai linistita in comparatie cu cealalta mare ,care era mult mai activa,iar la fiecare ecograf ,e la fel , linistita. Medicul mi-a zis sa nu-mi fac probleme ,ca asa e ea ,ca e sanatoasa ,dar sincer nu pot sta linistita pana ce nu o simt. Cea mica e pozitionata in partea de jos a burtii si ma gandesc uneori ca nu are suficient spatiu si de aceea nu misca ,iar cea mare e pozitionata in partea dreapta ,misca ,se intinde zilnic.
Eu merg la medic tot la 6 saptamani , oare e normal sa merg asa rar ,trebuie sa merg mai des, el asa ma programeaza tot la 6 saptamani ,asa a fost de la inceput.


Sarcina ushoara si cat mai aproape de termen!
Nici eu nu le simtzeam prea tare pe fetele mele in burta si nici mereu...si la fel, una era mai activa si una mai lenesha. Asha sunt si acum, una agitata si una linishtita. Ca sa nu innebunesc de griji mai mancam din cand in cand cate o ciocolata si in maxim jumatate de ora le simtzeam cum se mishca.
Eu toata sarcina am mers la control cam la 4-5 saptamani, iar in ultima luna la 2 saptamani. Am nascut la 37 de saptamani fara o zi, deci nu am apucat sa merg saptamanal in ultima luna.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput