Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUTZA

Buna ziua dragi mamici,
Ma inscriu si eu pe listuta de mamici de gemenii - am doua fetite de 2luni si jumatate , Silvia maria si Oana Alessia- venite dupa ani lungi de asteptari in urma unui FIV norocos la Budapesta. Sarcina a fost supravegheata de Dr Rotaru despre care am numai cuvinte de lauda - si s-au nascut la 38 sapt cu 2590gr si 2790gr. Va citesc de f multa vreme si am invatat f multe lucruri de lavoi si m-am decis sa va scriu pentru a face "schimb" de experiente. Fetele sunt foarte frumoase :) papam lapte Humana dupa ce am schimbat de pe Nan - au avut alimentatie mixta pana la 6-7 sapt dupa care "productia "de lapte de mami a scazut simtitor, Au acum 5-6 mese pe zi de circa 90-120ml si totusi nu mi se pare ca iau suficient de bine in greutate.
La 2luni si jumatate Maria are 4530gr si Alessia 4680gr- maine avem controlul de doua luni sifacem si vaccinul . Probeleme mari nu am avut- Alessia are ceva probl cu refluxul -ii dau Gaviscon sirop- mai avem colici - plangem sera de seara in jurul orei 20:00 dar in rest suntem destul de vioaie.
Stiu ca fiecare copil e diferit dar incep saimi fac griji pt ca nu mananca cu pofta si cred ca nu asimileaza in conditiile in care cresc cu 100-120gr pe sapt
Scuze ca m-am intins
Va pup
Lavinia



Sa-ti traiasca si sa te fericeasca gemanuztele!
Si eu ma stresam mereu ca fetele mele mananca putzin. Acest aspect nu s-a schimbat nici acum la 8 luni jumate. Mesele de lapte praf sunt de 130- rar 150 ml. Nu mai citi ce scrie pe cutii pt ca nu e valabil.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAVINUTZA

buna din nou- Carla merci frumos de raspuns- va admir mult pe tine si mazarichile tale si va urmaresc odiseea de la inceputuri - m-am regasit in multe din relatarile tale ref la copii .
Voiam sa va intreb cum va descurcati atunci cand nu aveti ajutor? eu de expl am stat la socrii pana acum si ma mai ajutau cu papatul si baita- dar in curand ne vom intoarce acasa si pana imi gasesc o bona nu stiu cum ma voi descurca cat este tati la serv.
Si iarasi am o dilema - eu le fac baie in fiecare seara la 20.30 si la 21.00 papam- de doua sapt plang f mult ori ianinte ori dupa baita , papa f putin si adrom de oboseala. Voi cum faceti? le dati sa pape inainte de baie? ma gandesc ca poate gresesc undeva si nu stiu...azi am facut vaccinul - sper sa nu vem probl mari
Va pupam,
Noi 3



In general le-am dat sa manance cand au vrut. O singura data m-am incapatzanat sa le fac baie flamande si nu mi-a mai trebuit apoi la cat au urlat. Daca mancau inainte de baitza programata, o mai lalaiam vreun sfert de ora sa li asheze lapticul si apoi le imbaiam, avand grija sa nu le agit prea tare.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

buna

sunt si eu o viitoare mamica de doua bubuline gemene .
as vrea sa le intreb pe cele care sunt deja mamici si au nascut prin cezariana si au facut recoltare de celule stem, cum au fost taiate?? orizontal sau vertical??
Mie dr. mi-a zis ca daca vreau recoltare trebuie sa ma taie pe verticala, ca sa nu piarda cel de-al 2-lea bb sangele.....si cam sunt in dubii .
va doresc o zi minunata

25+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=zy3zIe-HFfA&feature=related" target="_blank">
Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Nici ale mele nu mancau laptele cat scria pe cutie, doar acum la 1 an mananca cele 7 masuri.
JoAnn, FELICITARI!!! pt bubulinele din burtica. Eu am nascut prin cezariana si am recoltat celule stem. Taietura o am pe orizontala, in chilotei, de abia se mai vede. Celule stem s-au recoltat de la primul copil ce pot fi folosote la 54 kg, iar pt al doilea copil pana la 11 kg. Acum nu stiu daca are sau nu legatura cu taietura sau asa a fost. Din cate stiu eu , taietura pe verticala se face la urgenta. Poate dr. tau a considerat ca daca taie repede si recolteaza repede sangele placentar la al 2-lea copil poate fi mai mult. Dar, parca, sper sa nu ma insel si daca e cazul sa ma corectati, se recolteaza din cordonul ombilical. Daca e asa atunci doar cand se taie cordonul se recolteaza si nu vad legatura cat de repede sau cat de tarziu se face fata de taierea burtii. Cred ca doar daca sunt in aceeasi placenta ar fi plauzibil explicatia. Hai ca te-am invartit.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Moniland multumesc de raspuns.
Acu despre placenta....nici eu nu mai stiu sigur ca e una ca sunt 2.
tind totusi sa ii dau crezare dr. mele care zice ca e doar o placenta, si fiecare bb in saculetul ei. ca doar ea imi urmareste sarcina de la bun inceput.
varianta cum ca ar fi 2 placente, mi-a zis-o alt medic la un ecograf , facut cu de la mine putere .
cred totusi ca o sa cer taietura orizontala indiferent de cant. de sange pe care o sa reuseasca sa o recolteze, avand in vedere faptul ca am deja o operatie, are e situata orizontal sub linia slipului.

25+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=zy3zIe-HFfA&feature=related" target="_blank">
Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- si eu tot o taietura pe orizontala am-si am recoltat la ambele (la maria pt 59kg si la Alessia pt 54) dr meu nu mi-a zis niciodata ca ar fi cazul sa taie pe vericala- ale mele gemanute au fost biviteline.
Ref la Dr Rotaru ca intreba cineva pe aici- eu am facut rahi+epidurala la recomandarea medicului si a anestezistului si nu mi-a parut rau.
O intrebare - cum le faceati baita la 2luni? in cadita?pe rand?
Merci,
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Lavinutza, eu zic ca o sa te descurci si singura cu ei. sotul a stat acasa doar o luna parca, dupa ce am nascut, si de-atunci eu am fost singura cu ei de dimineata pana seara, singura si la baie de multe ori, singura si la scos afara. merge. e mai greu, dar merge. asa cum spunea si Moni, programul e important, adica sa pape si sa doarma pe cat posibil in acelasi timp. eu i-am hranit pe perne dupa prima luna, pe la 4-5luni in scoici, apoi pe la 7 luni in scaunele de masa.
baita, la inceput, le-o faceam intre mese, nu chiar inainte de masa, ca erau prea fomisti si nu ne mai intelegeam cu ei. acum baita o facem inainte de masa. pana pe la 10luni ii spalam pe rand, in cadita de bebe. apoi, pe masura ce stateau mai bine in fund si-si puteau tine echilibrul, i-am spalat impreuna, in cada mare. distractie garantata de fiecare data!
de papat laptic, nici ai mei nu au papat niciodata cat scrie pe cutie, ci mai putin. acum beau mai mult... fiecare cu ritmul lui.

moni, dar la 2 ani e mai greu decat la 1 an. asta ca sa nu-ti faci sperante. mie perioada de 9 luni - 1 an mi s-a parut cea mai usoara si linistita, se deplasau doar de-a busilea, incet si pe distante mici. acum aproape ca-i pierd prin casa si zau ca nu stau intr-un palat. afara e si mai si. dar e si muult mai multa distractie.


JoAnn, sarcina usoara in continuare si la termen iti doresc!
nu te pot ajuta cu un raspuns, noi n-am recoltat celule stem.

mirela, ma bucur ca mormolocii sunt bine! si eu mi-am dorit eco acasa, cand eram gravida.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Multumesc mult fetelor- stiam eu ca pot conta pe voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

luminita, si eu care speram ca a trecut perioada grea. Chiar ma gandeam ca in primul an de viata e o grija fata de copii sa manance, sa creasca..., iar acum incepe educatia...o alta grija...
Azi e prima zi cand Irina s-a deplasat doar in picioare. Prin urmare la 1 an si 1 luna. Laura a facut asa la 1 an si 1 sapt. Usor de tinut minte .
Eu le las liber sa circule prin casa in living si in camera lor. Fiind diametral opuse au si tot holul la dispozitie. Asa isi cara jucariile dintr-un loc in altul. Ele merg una dupa cealalta, nu in directi opuse cum am mai vazut. Sper sa-si caute compania in continuare si mai ales cand vor fi afara.
Lavinutza sigur ai sa te descurci.
de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

buna tuturor,

revin si eu dupa o absenta de 2 luni timp in care am fost f ocupata; nici nu stiu cu ce sa incep, dar totusi ......
Au trecut 2 luni decand in familia noastra au venit cele doua minuni Amelie si Mihai, au fost 2 luni pline de greutati dar si de foarte multe bucurii.
Bebeii pot zice ca sunt cuminti, mananca, au crescut f bine Amelie ajungand la 5200 g intrecandul pe fratele ei care are cu 100 mai putin.
La capitolul colici pot spune ca nu au avut pana acum , sper nici sa nu stim de ei.
Noaptea dorm au o masa pe noapte si se trezesc uneori deodata alteori la perioade f apropiate, au mai fost si cateva exceptii cand sau trezit de 2 orri unul din ei dar le trecem cu vederea.
De papat Amelie pana ieri a fost exclusiv la san, ieri a incercat pt prima data 30 de ml de lapte praf, nu i-a prea placut dar trebuie ca nu stiu cat timp o sa mai am laptic si oricum de acum nu o sa le mai ajunga. Mihai el mananca si supliment Nan 1 HA , dar incerc sa ii dau cat mai putin pana mai am ce sa ii dau eu.
Cat despre ajutor, am citit asa fugitiv un mesaj postat de o mamica nu am retinut exact numele si nu vreau sa gresesc, sa stiti ca eu am fost singura aproape de la inceput, primele zile au fost surorirle mele pe rand cu mine, dupa singura, sotul fiind f ocupat in aceasta perioada neputand sa isi i-a liber sub nici o forma; mi-am cautat bona dar nu am gasit pe cineva care sa imi placa si asa am renuntat, probabil ma ajutat si faptul ca bebeii nu au fost rai.
ORicum treburile casei le-am cam lasat, sau mai fac assa fugitiv, dar de 2 sapt mai pot sa si fac cate ceva de papa, nemaifiind nevoie sa stau cu ei chiar tot timpul.
CAt despre probleme, am avut cateva cu mihai, el fiind mai sensibil, amelie pana acuma Doamne multumesc nu a avut nimic, el a facut eriter alergic cand ne-am sperita f tare in cateva secunde a fost plnde bubite pe fata si in cap, am fugit la urgente deoarece era weckend si ora 12 noapte, dupa ce l-au consultat mai multi dr si-a dat seama o tinerica ca e eriterm alergic si ne-au trimis acasa, tot el a avut si canalul lacrimar infundat la un ochisor dar acuma de o saptamana a trecut, si ultima patania a fost tot sambata nopatea cand i s-a infundat nasucul atata de tare incat saracul a vomat de vreo 4 ori tot ce papa si din nou la urgenta-de data asta pt ultima data, unde l-au chinuit saracut cu analize tot l-au intepat nici nu vreau sa ma gandesc cat l-au chinuit, spunandu-ne ca are ceva virus si trebuie neaparat sa i le faca sa vada exact ce e; in final au constatat 2 medici ca are rosu in gat nu i-au administrat nimic, dar au zis ca trebuie sa ii puna o perfuzie ca e deshidratat, defat a fost nevoie de perfuzie din cauza recoltarii de sange si asa am stat toata noapte pana duminica dimineata cand la vizita a venit un alt medic si l-a consultat spunandu-ne la fimal ca nu are absolut nimic nici rosu in gat ci doar mucoasele sunt de vina, tot din cauza lor a si vomitat ca i-au ajuns in gat si isi facea greata.
In rest sunt ok ganguresc , rad sunt binedispusi si ne binedispun si pe noi .
Cam atat, plec ca s-au trezit

Va pupam toata gasca!

Mergi la inceput