Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

neeko felicitari!! te asteptam cu vesti de acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

Bun venit Dragaica acasa! Foarte dragalasi si impliniti ratoii tai! Vroiam sa-ti raspund din experianta mea legat de sangerari, nu stiu daca la toate sarcinile gemelare se intampla... eu am avut aproape 2 luni de sangerari cand si cand se faceau mai abundente, chiar la 6 sapt cand credeam ca se termina si m-am dus la control au reaparut de m-am umplut toata si mi s-a facut si foarte rau, noroc ca eram in spital. A trebuit toata saptamana cat am stat la nastere in spital sa fiu apasata mai tot timpul ptr a se retrage uterul, probabil ca ai experimentat aceasta tehnica foarte dureroasa... Ai grija sa nu se formeze cheaguri, fiind uterul foarte mult largit se retrage destul de greu. Probabil ca deja ai primit toate indicatiile de la medicul tau, deci nu mai continui. Deci concluzie la mine a durat 2 luni, stiu ca teoretic lohiile tin 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Am lipsit cateva zile, am fost la munte, la Covasna, cu piticii... A fost superb!!! Si ce vesti minunate aici intre timp...

Neeko, felicitari mamico, pentru pitice si pentru nasterea naturala! Sa-ti traiasca grasunelele, intr-adevar sunt minunate, refacere rapida si da-ne vesti. Multumim, Bogdan, ca ai scris

Dragaica, bine ai venit acasa! Te inteleg ca nu i-ai trezit daca au dormit 5 ore, Doamne ce imi doream si eu sa doarma... ai mei erau ca ceasul, la 3 ore se trezeau in primele 3 luni... E intr-adevar bine sa-i trezesti totusi, sunt mici si au nevoie de laptic. Sangerari am avut si eu cam 6 saptamani, au tot scazut in intensitate mai ales dupa primele 3 saptamani.

Blue karina, bine ai revenit! Poate intri mai des sa ne povestesti de minunile tale de un an! Acum o sa fie tot mai "alert" ritmul, tin minte ca si noi eram "rupti" la plimbari cand au inceput sa mearga... acum e "ceva" mai bine.

Nici eu nu mi-am revenit din socul si tristetea provocate de tragedia de la Giulesti...... nu mai am cuvinte, e dezumanizant ce s-a intamplat... nici macar pedepsirea vinovatilor nu poate aduce vreo alinare... cumplit!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_Alecsya spune:

Numele meu este Anca si sunt o viitoare mamica de gemeni. Sunt insarcinata in 30 de saptamni. Am o nelamurire in legatura cu miscarile bebelasiilor ,poate ma puteti ajuta voi( mamicele de gemeni) cu un raspuns. Intre gemenele mele(sunt 2 fetite) este o diferenta ecografica de o saptamana ,pe cea mica o simt f rar cand misca ,mai exact o data la 2 zile ,iar pe cea mare o simt zilnic. Voi cum i-ati simtit ,de cate ori pe zi ,si cat de tare miscau? Adevarul e ca cea mica de la 3 luni de cand am vazut prima data la ecograf ,era mai linistita in comparatie cu cealalta mare ,care era mult mai activa,iar la fiecare ecograf ,e la fel , linistita. Medicul mi-a zis sa nu-mi fac probleme ,ca asa e ea ,ca e sanatoasa ,dar sincer nu pot sta linistita pana ce nu o simt. Cea mica e pozitionata in partea de jos a burtii si ma gandesc uneori ca nu are suficient spatiu si de aceea nu misca ,iar cea mare e pozitionata in partea dreapta ,misca ,se intinde zilnic.
Eu merg la medic tot la 6 saptamani , oare e normal sa merg asa rar ,trebuie sa merg mai des, el asa ma programeaza tot la 6 saptamani ,asa a fost de la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Bun venit Anca!Si eu simteam una dintre fetite mult mai putin decat pe cealalta, cred ca si pozitia era de vina dar oricu si acum e mult mai linistita. In privinta controlului si eu mergeam tot la 6 saptamani, doar in ultima luna ma chema in fiecare saptamana la monitorizare, dar alt medic la care m-a plasat medicul meu pentru ca el era plecat din tara in acea perioada.


Alexandra Carmen & Georgiana Maria 30.10.2009 si Sergiu 28.04.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Bine ai venit si sarcina usoara...

Diferenta e normala... fiecare se dezvolta in ritmul sau... atata timp cant cresc ambele, la fiecare ecografie se vad diferente la amandoua, e ok. Important este sa nu creasca doar una dintre ele si cealalta sa ramane pe loc. Cred ca si la ai mei baieti cam aceiasi diferenta era, la de 30 de sapt. Pana cand am nascut (aproape 37) a mai crescut un pic diferenta, la vreo 10 zile.

Despre activitate... posibil ca cea pe care o simti mai putin sa fie pozitionata mai in spate... sau nu stiu... la mine era activitate mai intensa intr-o parte... dar ii simteam zilnic..

Iar despre control la 6 sapt. ... mi se pare f. mult. Chiar si la sarcina unica, la inceputul ei eram chemata la 3 sapt. max. o luna. Nu la 6 sapt. Poate doar sa fi fost dr. plecat in concediu, dar tot nu treceau 6 sapt. Vorbeste cu dr. tau si spune-i ca ai vrea sa vii mai des sau pur si simplu programeaza-te / du-te la control mai des... Mai ales ca te apropii de final... in ultimul trimestru ar trebui sa micsorezi perioada intre controale, spre final chiar la 2 sau 1 sapt. La gemeni poate aparea sindromul transfuziei, atunci cand unul creste si celalalt deloc... e bine sa fie urmariti cat mai des, sa se previna problema asta, daca apare la un moment dat... si sa se intervina... sa iti provoace nasterea sau cezariana...




Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Anca, bine ai venit!!! Sarcina usoara si sanatosa pe mai departe! Si eu mergeam la control tot la 6 saptamani. Ma gandesc daca nu la acelasi dr. Eu le simteam zilnic pe amandoua. Dimineata la 7,30 Irina imi dadea desteptarea. O face si acum. Iar Lauriciul era o lenesa in burtica. Cand nu o simteam o agitam un pic, mangaiat chiar mai puternic. Dupa ce se misca ma linisteam. Ea avea culcusul la parter in chilotei, iar Irina cocotata la etaj. Cred ca si pozitia o facea sa nu o simt. Dar daca eco vede ca e totul ok, atunci nu te impacienta. Mai mananca o ciocolata sa se agite.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Neeko ce mai afceti? Ma tot gandesc de cand cu maternitatea Giulesti, mai ales cand auzisem si de gemeni, dar pe urma am alfat ca sunt baieti... unde ati nascut... si nu am gasit nimic sa fi scris... sper sa sunteti ok...
asteptam un semn de la tine sau de la tati sa ne spuneti ca sunteti ok.



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neeko, felicitari din suflet! pentru tot efortul depus, sa nasti natural, si nu numai!
Eva si Iris, bun venit pe lume, sa fiti sanatoase si sa aveti o viata senina!

dragaica, bun venit acasa! ce biiine ca ii poti alapta pe amandoi! vazut si pozele si parca mi se face dor de bebei asa mici!
sa-ti raspund si eu la intrebari:
- 37.5m rectal, e o temperatura normala la bebici (practic, in realitate e cam 37). intre 37.5-37.8 se considera stare de sub-febrilitate, nici rau, da' nici bine, f posibil sa le fie cald si sa le creasca temp, ai grija ca in camera unde stau/dorm ei sa nu fie mai mult de 24 de grade, poate si mai putin. dupa 37.8 deja vorbim de febra, dar sper sa nu ajungeti acolo prea curand.
- mie mi-a crescut temperatura dupa sarcina si am ramas asa, o calduroasa, dintr-o maare friguroasa ce eram. ai grija insa si la febra laptelui.
- la mine sangerarile au durat cam 4 saptamani.
- hunii mei cel mai mult dormeau 3.5h sau 4h. nu ii trezeam. dar cand se trezea unul, pana il hraneam si il schimbam, se trezea si fratica, asa ca mancau cam la aceeasi ora si aveam si eu timp sa dorm cat de cat.

blue_karina.
copilul Mariot si copilul Sofiot!

bun venit, Anca! si eu pe unul dintre ei il simteam mai rar, dar zilnic. daca la eco e totul ok, nu cred ca e cazul sa te ingrijortezi. dr ce zice?
in primele 4 luni mergeam la control la 1 luna, la eco de cate ori aveam chef, deci destul de des. dupa 4 luni, mergeam o data la 2 saptamani.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_Alecsya spune:

Multumesc mult pt raspunsuri. Si eu ma gandeam ca merg f rar, avand in vedere totusi ca e sarcina gemelara ,dar medicul a zis ca atata timp cat e totul in regula nu treb sa merg mai des. Mi-a zis ca in cazul in care sangerez sau simt ca ceva nu e in regula sa merg la spital ,el la cabinet are program doar lunea si joia ,in rest il pot gasi zilnic la Maternitate.De fata mi-a zis ca nu o simt f des din cauza pozitiei in care sta.De vineri am inceput sa o simt mai des ,adevarul e ca stau mai mult in pat si ma mangai pe burta si apas mai tare in zona in care e ea ,si mai da si ea din picioruse ,incet ,dar da.
Moniland la ce medic mergi? Eu merg la Gliga Marius. Pana acum am fost multumita de el ,sper sa fiu in continuare:).

Mergi la inceput