Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Buna la toate fetele,

Citesc cu mare interes povestirile voastre, care imi dau raspunsuri la majoritatea intrebarilor, pentru o viitoare mamica de gemeni

Totusi, am 1 intrebare care ma macina de ceva vreme si la care inca nu am reusit sa gasesc un raspuns concret...este legat de Sindrom DOWN....

Am efectuat diverse analize si teste, atat in sarcina cat si in inainte de a ramane gravida. Printre analizele uzuale recomandate, am efectuat si unele analize genetice pt. depistarea trombofiliei, toate aceastea avand rezultat negativ.
Pe langa echografii si morfologii unde dr a fost extrem de atent in analizarea aspectelor pt. depistarea Sindromului D (valorile au iesit in paramentrii normali fara suspiciuni de Sindr.Down), am discutat cu dr despre amiocenteza.
Mi s-a explicat de la inceputul sarcinii ca nu se efectueaza triplu test si dublu test in sarcini gemelare, din cauza valorilor gresite.
legat de amiocenteza mi s-a explicat care sunt riscurile in efectuarea ac proceduri si ca nu este cazul la mine, pt la echografii nu s-a observat nimic.
Am incredere in dr meu, dar totusi exista aceea mica temere, mentionez ca am 30 de ani, sunt la 2 sarcina (1 sarcina s-a oprit din evolutie la 10 sapt.) fara antecedente in familie
Nu stiu cate din voi v-ati gandit la asta si as dorii sa cunosc parerea voastra.
Elanada a fost la dr care imi urmareste sarcina si cunoscand-ul poate imi da 1 sfat.

multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu problema mea

+ 22
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie




Daca esti la Dr Rotaru Octavian atunci eu iti zic ca poti avea incredere in el. Parerea mea e ca stie ce face si face totul cu pasiune. Eu imi tin azi copilasii in brate datorita lui si bunului Dumnezeu. Nici eu nu am facut dublu test si nici triplu test. Singururl lucru pe care l-am facut am repetat ecografia morfofetala de trim 2. Dr mi-a spus ca ar fi de preferat sa facem doua morfofetale pt mai multa siguranta. a doua morfofetala am facut-o la dr herghelegiu. Mie nu mi se pare o varsta asa mare 30 de ani. de la 36 de ani incolo riscul de sindrom down este mai crescut. Sarcina usoara si la termen iti doresc


elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

andreiutasg si eu am avut inainte de fetite sarcna oprita din evolutie (depistata la eco de 12 saptamani). am facut amnio numai pentru ca aveam 38 de ani atunci; de obicei peste 35 de ani se recomanda amnio; si are dreptate doctorul, sunt anumite semne dupa care se uita la ecografii, daca nu e nimic suspect nu ti se recomanda amniocenteza.
sarcina usoara in continuare

cand am timp va povestesc si de ale mele ce nazdravanii fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Super pozicile de la mareee...

Si noi am fost la mare...desi stam la mare acum suntem in "concediu" la tzara de vreo 2 luni jumate, dar am mers pt 1 saptamana acasa ca sa "balacim" fetele in Marea Neagra. Le-a placut super tare... noi ieseam doar dupa ora 18 si stateam cam 1 ora-1 ora jumate...suficient pt balaceala in mare, balaceala in piscinuta, mancat un pic de nisip...





din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

La multi ani tuturor Mariilor! Sanatate si numai impliniri.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

Buna fetelor! pe noi ne mai tineti minte? Imi pare rau ca nu prea am mai avut timp de scris decat de citit din cand in cand dar fetele imi ocupa tot timpul mai ales acum ca au inceput foiala in tot patul si nu pot sta o clipa locului. Au crescut maricele si cumintele, aproape stau si in fundulet, mai cad ce-i drept fiindca sunt foarte fascinate de picioruse si cum le vad cum se intind dupa ele . Mananca si la lingurita destul de bine, s-au obisnuit, sunt la faza cu fructe de tot felul combinate cu biscuiti, crema de legume fierte cu pui sau ficatel de pui, suculete de tot felul si lapte.Weekendul urmator vrem sa mergem la tara, un sat langa Mangalia, deci si langa mare. Ele au aproape 7 luni, intrebarea mea este daca a mai fost cineva cu bebiti asa mici la mare si cam la ce ar trebui sa ma astept...ma rog inafara de feritul de soare, presupun ca dupa 6-7 seara ar fi ok... nu stiu daca ar fi periculos pentru ele sa le bag si in mare, ma refer la microbi, bacterii ceva. Ma sfatuieste si pe mine cineva?
Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

La multi ani tuturor cu numele de Maria, Marian & co etc!!!!


crisana Fetele mele au 8 luni si le-am facut baie in mare cu colacei ce se prind de gat...in afara de iarba, apa mi s-a parut destul de curata (noi si mergem pe o plaja mai putzin populata). Eu le duceam dupa ora 18, dar dupa 19 mi se pare tarziu pt ca se racoreshte si afara...si daca vrei sa le balacesti trebuie sa le duci mai devreme.






din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Salut fetelor!

Bogdan, sotul lui Nico (neeko) aici. Scuze ca nu am scris mai repede insa am stat mai mult cu ea, am facut frumos prin casa si numai de deschis calculatorul nu am avut timp (desi ea m-a batut la cap sa scriu).

O sa va spun datele esentiale, detaliile o sa vi le dea ea cand se intoarce.

A nascut natural, pe 13 august noaptea, cu o epidurala care din pacate nu si-a facut efectul, doua grasane:

Eva la 23:45 cu o greutate de 2.600 si 49 de cm
Iris la 23.57 cu o greutate de 3.300 si 53 de cm

Deci fetele au depasit orice asteptari, sunt sanatose si niste frumoase :)

Insa Nico este adevarata eroina si trebuie laudata pentru curajul si puterea de care a dat dovada si pentru tot efortul depus. Sunt cel mai mandru de ea si de ce a reusit! A durut-o foarte tare, inca o mai doare, dar este pe drumul cel bun si mai ales gandeste pozitiv. Cezariana nu ar fi fost o solutie pentru ca exista riscul ca nici anestezia de acolo sa nu functioneze.

Initial ne-au spus ca e posibil sa le dea drumul maine insa depinde foarte mult de cum se simte ea. Sper totusi sa le am cat mai curand acasa!

Multi pupici de la noi patru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neeko, FELICITARI!!!
Sa fiti sanatoase si fericite!
pt ca esti o optimista!


Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Neeko, ! Esti eroina la dublu, abia asteptam sa ne povestesti ce si cum....

Sa fiti sanatoase si sa ajungeti repede acasa... Recuperare usoara si aveti grija de voi!

La multi ani si tuturor Mariilor, mari si mici!



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Buna seara gemanasi si mamici de gemanasi.
Ieri am ajuns si noi acasa, urmeaza acum perioada de acomodare , prima noapte nedormita.
Avem 2 ratoi cu caractere complet diferite, Seby e calm, papa si doarme, cam lenes cei drept, nu prea stie sa suga, Felix e un agitacios, a luat imediat in greutate, a invatat imediat sa suga.
Ce mai doi flacai complet diferiti.....cum as putea sa ma plictisesc .

Nasterea a fost ok, singura neplacere a fost la administratie unde au programat 2 gravide la aceeasi ora asa ca am intrat la 11,45 in sala deoperatie cu scuzele de rigoare.
Personalul extraordinar, nu am ce sa le reprosez, nu am simtit nimic, decat cum trageau de burta sa-l scoat pe Felix care era asezat in spatele lui Sebi.
Sotu saracu a avut emotii mai mari decat mine, nu a ridicat ochii din pamant toata operatia (apoi am aflat ca spunea Tatal Noastru), ma tinea de mana si-mi spunea mie sa ma calmez.......barbatii astia.
Anestezistul ne-a facut pozele din sala de operatie ....sotul meu era cam galben la fata .
Mi s-a parut o eternitate pana i-am auzit plangand, mama ce concert, la un moment data nu reuseau sa se mai inteleaga asistentele in sala , au niste plamani baietii mamii.
Au resirat singuri imediat, nota 10 amandoi, niste dolofanei cu tot ce le trebuie, sunt minunile mele, nu-mi vine sa cred ca sunt ai mei, dupa atata timp de chin parca visez. Cand i-am auzit plangand am inceput sa tremur din toate incheieturile, intrebam daca sunt normali daca au tot ce le trebuie, mama paranoica, apoi m-a bufnit plansul, m-am descarcat, nu-mi venea sa cred ca in sfarsit imi vad copiii.
Dupa ce m-au cusut mi i-au pus in brate si am plecat spre camera de recuperare unde o asistenta m-a ajutat sa-i "conectez" la san.
Dupa 30 de minute ne-au dus in camera noastra unde am inceput sa ne pupacim, mirosim, sa inumaram degetele, verificam tot

Dupa o zi am ajuns cu niste sfarcuri pline de sange, puneam copii la san dupa asta ma conectam la pompa, aveam doar cateva picaturi de colostru si doua gurite uriase si pofticioase. Dupa ce-i tineam 30 de minute pe fiecare la san sotu le mai dadea completare de la Similac.
Tare greu cu alaptatul, m-au strans asistentele de sani de mi-au iesit ochii din orbite, Doamne ce dureri, noroc ca am un sot exemplar, pana acum nu am schimbat nici un pampers, el s-a ocupat de tot. A fost pe la demostratii de facut baita prin spital apoi cu ajutorul asistentei le-a facut baietilor baita, i-a cremuit, infasat....ce mai un tatic exemplar, m-am indragostit pentru a doua oara de el, parca mi se pare mai sexi in rolu de tatic.

M-am recuperat destul de repede, dupa 5 ore m-am ridicat la marginea patului, a doua zi m-am miscat prin camera, a 3a zi am luat la explorat spitalul.
Au vrut sa-mi dea drumu de vineri dar eu am refuzat......cred ca eram singura paciena care refuza sa iasa din spital , am zis ca mai am nevoie de suport cu alaptatul asa ca am mai stat o noapte.

Cam atat cu povestitul pentru azi, ma cheama gasca.
Am sa pun pozici cat mai repede.


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 38+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

Maine imi tin ratoii in brate, Doamne ajuta.

Mergi la inceput