Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***233***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
AVION. Noi cand am cautat Bucuresti-Suceava era doar un zbor tarom - 450 euro 2 pers dus-intors. Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"(7.03.2009)
Eu am dat aseara o cautare pentru Bucuresti-Suceava, perioada 16-20 septembrie si pretul era de 87 eur dus-intors / persoana, dar nu am mai scris aseara pentru ca oricum mi se parea mult. Pentru 2 persoane ajunge cca 740 lei.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Niko, e dureros ce povestesti tu, nu stiu ce sfat sa iti dau pentru ca nu m-am confruntat cu astfel de probleme pana acum, dar parerea mea neavizata este ca ai nevoie de un avocat foarte bun. Sotul tau, daca isi doreste ft tare sa obtina custodia(dintr-o incapatanare prosteasca determinata de dicizia ta de a divorta sau din oricare alt motiv) isi poate gasi rapid un loc de munca, casa inteleg ca are, de abuz nu poate fi vorba...iar motivul ca nu s-a ocupat de el pana acum nu imi pare prea puternic. De asta spun ca ai nevoie de un avocat bun. Oricum, nu e cazul sa te stresezi foarte tare, in Romania mamele primesc custodia in majoritatea cazurilor.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

FETELOR VA MULTUMESC PENTRU SUPORT...AM SA VORBESC CHIAR IN ZILELE URMATOARE CU O AVOCATA SI IN CEL MAI SCURT TIMP VOI INCEPE DEMERSURILE...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

niko mult curaj iubita mea; baga-ti in capusorul ala tanar si frumos ca mario e al tau si nimeni nu ti-l poate lua vreodata, si cu credinta asta o sa reusesti orice; sincer, mie nici prin cap nu-mi trece ca s-ar pune problema sa-ti ia baiatul; adica si daca-si ia o slujba acum, si daca are casa.... ce daca??? si tu ai unde sta, in plus are si cine sa aiba grija de copil, marioa a fost crescut de mama ta deci este o stabilitate clara acolo; si in plus tu ai servici de mai multa vreme, degeaba arunca el praful in ochi la final ca si-a luat servici.... oricine vede dovezile si realitatea; asa ca idee, este extrem de greu sa-i iei copilul unei mame in Romania, chiar cand sunt cazuri in care ar merita; imi e greu sa cred ca ar fi vreo posibilitate; cum a spus si chato inarmeaza-te ca te asteapta un razboi; asteapta-te la ce e mai rau din partea lui, si pregateste si tu artileria grea; dar nu asa din auzite, amintiri si alte alea; cum iti amintesti ceva scrie!!!!! dar scrie tot tot, din prima zi, toate problemele, toate dovezile de neglijenta si indiferenta si toti oamenii care au fost partasi la ele; si nici prin cap sa nu-ti treaca sa renuinti la ce e in casa; sunt luate de ai tai, asta nu conteaza pentru ca sunt buniri dobandite in timpul casatoriei... deci se fac la jumatate; lupta-te pentru ultimul leut pentru ca e dreptul tau si al baiatului!!!!!!
sa nu te mai vad asa dispusa sa renunti la bunurile materiale; baga-ti in cap ca baiatul oricum e al tau si nu ti-l ia nimeni, si pune mana si lupta pentru tot!!!!! te vreau o bataioasa pentru tine si pentru mario!!!!! hai curaj, ca noi suntem alaturi de tine

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Dragi mamici, am intrat sa va spun o poveste trista, a unui puiut de 5 luni.
Simo27, colega noastra de la "puiuti de randunici" e o mamica inimoasa… asa mama, sotie, prietena mai greu de gasit. Are 3 copii, David din 2002, Sam (puiut de randunica) din 2008 si Siluan, un pufulete din 08.02.2010.

Din pacate puiutul mic, pufuletele, are grave probleme de sanatate, acum se afla in Salzburg, urmand sa plece intr-o clinica din Innsbruck in speranta ca se poate face transplant. Este bolnav de ciroza si atrezie a cailor biliare datorate infectiei hepatice cu CMV.

Simo si-a facut analizele in sarcina si i s-a spus ca are imunitate la CMV deci problemele astea au cazut ca din cer.

Pe scurt, dupa nastere nu i-a trecut icterul. I s-a spus sa astepte ca o sa treaca, au urmat analize, s-a vazut ca sunt valori mari la bilubirina, i s-a dat medicatie, nu au fost imbunatatiri. Intre timp a mai avut un hop… operatie de hernie, cu probleme si spaima mare nu-mi amintesc exact motivul, parca din cauza reactiei copilului micut la anestezieie.

Dupa mai multe internari la Brasov, au plecat la Bucuresti, la Fundeni, unde dupa un alt set de analize si alt set de medicamente au plecat acasa, urmand sa revina dupa aprox o luna la control.

Saptamana trecuta s-au intors la control la Fundeni, iar vineri, in 23 iulie, li s-a spus ca singura sansa este transplantul de ficat… DAR sa mai astepte pana in toamna.
S-au mobilizat, ne-am mobilizat cu totii, iar luni au plecat in Germania, de acolo in Austria. Marti a fost internat, i s-au facut analize, miercuri i s-a facut punctie, azi primeste rezultatul biopsiei. Din rezultatele de pana acum: ficatul este negru, nu are nicio sansa pe un tratament, nu se stie DACA se poate face transplantul. Totusi, cu sprijinul unor medici MINUNATI, s-a luat legatura cu o clinica din Innsbruck, care poate face astfel de interventii, probabil si din cauza varstei asa de mici. A vorbit seful clinicii din Salzburg. Vor fi primiti saptamana urmatoare in Inn. pentru analize pentru luarea deciziei… SE POATE FACE CEVA PENTRU SILUAN?

Parintii sunt terminati! Un mic frumos, vesel, comunicativ… of… ne rupe sufletul ca inca nu stim daca se poate face ceva.

Dar speram, ne rugam la Dumnezeu, si facem ce putem pentru a-i sprijini; ei sa se poata concentra doar pe micut.

Fiti alaturi de noi! Fiti alaturi de pufulete!
Are nevoie de rugaciunile noastre… si bineinteles de niste resurse financiare. Cazul o sa fie preluat de rubrica „umanitare” a forumului. Fiecare cum poate, cat poate... si doar un gand bun, o rugaciune pentru el.

La inceputul fiecarui capitol, la puiuti de randunici, sunt pasii care i-am facut impreuna pana acum, precum si conturile lui George, in care se pot dona niste banuti, care sa-i ajute sa acopere macar cheltuielile cu spitalizarea si analizele. O singura zi de spitalizare, fara nicio analiza, ii costa 700 euro.
Imediat ce avem actele medicale, le vom pune pe siteul si blogul lor la care muncim acum si vom initia campanii mai ample, in presa, TV, forum si alte cai.
Avem deja sprijinul Asociatiei Mame si speram sa ne auda strigatul de ajutor cat mai multi oameni.

Impreuna putem muta muntii!!!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

NIKO, bafta multa desi sunt sigura ca vei reusi tot ce ti-ai propus. Sfaturi nu dau ca nu ma pricep.

PS: Fetele din Bucuresti, veniti la strand? Tineretului (intrarea pe la Sofitel). Noi am fost dimineata si ne continuam ziua acolo (acum ne odihnim).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Hello,

NIKO, of ce rau imi pare sa aud astfel de probleme. E trist sa vezi familii tinere cum se destrama, dar, asa cum au spus si fetele, trebuie sa fii tare si sa nu te lasi. Copilul mai mult ca sigur nu ai cum sa il pierzi, dar eu zic ca nu e corect sa ii lasi nici bunurile luate de parintii tai. De ce sa beneficieze el de munca ta si a alor tai? Fii tare, noi suntem cu sufletul alaturi de tine

DYANA, am vrut sa scriu de ieri, dar m-am luat cu altele. Eu zic ca tot ce iti faci tu sunt false probleme. Stii cum e, cu cat te gandesti cu atat iti apar mai multe intrebari, eu cred ca trebuie sa "go for it", daca simti ca asta iti doresti

BIANCA, de cand ne intoarcem de la munte va insotim si noi la strand. E ok, ca am auzit ca e renovat, tu l-ai bagat pe Vladimirescu si in apa? Au piscine si pt copilasi?

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Cand am si eu o ora libera sa stau la taifas, nu e nimeni disponibilmami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Ba da uite ca sunt eu. Mai arunc un ochi ca vreau sa-i fac de papa Gazei mici pana nu se trezeste.

Si daca tot veni vorba de perioada de excursie hai sa vedem care cum poate.

Septembrie de la jumatate incolo:

Weekenduri:
10 - 12, care pica pt ca nu poate Cati
17 - 19, hi,hi aici nu pot eu ca sunt nasa
24 - 26

Poftiti de votati si dati-va cu parerea ca sa-i dam de lucru lui Novus diseara.

Mami de Gazii mica si frumoasa Primul Anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Bianca si pe noi ne intereseaza strandul, vino cu detalii. E aglomerat tare? au piscinuta de copii? l-ai bagat pe Vladimir in apa? ca mie mi-e cam frica de baia in apa de la strand, prea multa lume, nu mi se pare curat dar daca merg nu cred ca pot sa o tin pe Gaza departe de apa. Sunt locuri cu umbra? e renovat sau arata ca in vremea copilariei mele? cat e intrarea? etc.

Mami de Gazii mica si frumoasa Primul Anisor

Mergi la inceput