Fetele din Germania si prietenii lor (37)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Fetelor, ce siropuri dati copiilor pt tuse? Suntem la a treia raceala in decurs de o luna si m-am saturat de mers la medic, mai ales ca prima raceala de acolo am capatat-o. Pana acum am luat Mucosolvan, Spasmo-Mucosolvan si Prospan (nu in acelasi timp). Stiti ceva mai eficient?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Kea, bine ai revenit pe aici si multa sanatate piticului. Noua ne-a recomandat pediatrul mai demult un sirop care se numeste Bronchipret sau cam asa ceva. Oricum am fost multumita de el.
Am vazut ca exista si sirop de tuse de la Wick, eu nu am folosit pana acum dar sunt foarte multumita de crema Wick care se unge pe pieptut. Ma gandesc ca o fi si siropul bun, nu stiu...

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Lexi, multumesc mult! Am plecat azi la farmacie inainte de a scrie tu mesajul si farmacistul mi-a recomandat tot Bronchipret. Sper sa-si faca si la noi efectul! Crema Wick e tot pt tuse?
Ai idee cand se poate "tunde" visinul? Al nostru are deja coroana prea mare si i-as da o forma. Narcise, branduse si lalele am pus si eu acum vreo 4 ani. In urmatorul an au aparut toate, in celalalt a scazut productia, iar anul asta am avut cred ca vreo 3 branduse, 2 lalele si tot vreo 2 narcise. Citisem pe undeva ca se scot bulbii si se replanteaza in toamna (cred), nu mai retin, ca n-am mai avut timp/energie pt asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

salutare fetele
noi suntem la ecluza portile de fier si maine iesim din ro, cu ajutorul domnului sper sa ajung la sf. lunii acasa
visinul (ca de altfel toti pomii fructiferi) cred ca cel mai bine se taie primavara, inainte de formarea mugurilor pe care ii poti strica in timpul manevrei. coroana trebuie sa fie cat mai aerisita, deci sa tai mult in interior, chiar de ti se va parea golas, sa nu se atinga crengutele intre ele. eu am taiat si cand era in floare dar atunci nu prea te lasa inima sa-l tai corect. daca vrei sa-i dirijezi cateva ramuri in jos lasa-le mai lungi si leaga de ele cate o greutate, asta poti s-o faci si acum, n-o sa sufere, doar ca o sa arate mai haios

in legatura cu bulbii eu nu-i scot, bine aici au doar un an dar la casa parintilor mei aveam multe flori cu bulbi si singura operatie era sa desfac tufele prea mari care nici nu mai infloreau, dar nu am scos bulbii toamna ca sa-i replantez primavara. e adevarat ca in timp acestia se adancesc si unii pier dar mai bine plantam altii, macar e doar jumatate de munca si nici nu-s scumpi.
eu alex nu le fac nici o pregatire de iarna plantelor, doar ghivecele de ciment din jurul terasei le acopar cu frunze multe ca oricum am din belsug de la vecinul
sunt curioasa daca va rezista passiflora, pe care am pus-o pe gard, pe unele siteuri am citit ca e rezisenta la ger, acu depinde si ce iarna vom avea...
va pup




gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Simona, multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Kea, crema Wick e pentru uns pe pieptut peste noapte, in caz ca are nasucul infundat. Il ajuta sa respire mai bine.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor, poftiti la o fierbinte, tocmai buna pe frigul asta!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

O sau un ceai fierbinte doreste cineva?

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna dimineata, e gata !
De joi incolo se anunta ninsori pe aici, si temperaturi de -12 grade noaptea. Brrrr...
Simoooo, pe unde umbli???

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

am intrat si noi in DE ieri noapte, mergem greu tare ca e apa mica
miercuri plec spre casa cu ocol insa pe la dortmund, tre sa ajung la aeroport, o sa conduc deci toata ziua...
pup




gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput