**LMA Maria Catalina- Iulie-August09(45)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Am aparut si noi....cu febraDe 2 zile are temperatura,si chiar mare...aseara avea 40gr....Initaial am crezut ca e de la dintisori,dar cand am vazut ca o ia razna termometrul,mi-am dat seama ca e altceva....Dr. noastra e in concediu,am fost la altcineva....rosu-n gat si amigdalele inflamate....Mi-a prescris antibiotic,ZINNAT,la 12 ore.....acum eu sunt in ceata,chiar nu stiu ce sa fac?Mi se pare ca e un antibiotic fff. puternic pt. asa ceva,pe de o parte ma nelinistesc starile astea febrile,cu temperaturi peste 39gradePooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Pooh lui Edi i-a trecut amigdalita acuta cu homeopate, Mercurius solubilis ch200, 3 granule la 6 ore. ai putea incerca cu asta daca il gasesti. acum nu e foc ca il mai tii 2-3 zile cu febra, doar i-o scazi cu antipiretice.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

La multi ani Isabelle, Darius, Horia. Sa fiti sanatosi si norocosi in viata.

Fetelor am o intrebare? Ce mancare le dati copiilor la micul dejun?
Eu le dau fructe cu branzica dar ma gandesc sa mai incerc si altceva.

Pupici


elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada
Fetelor am o intrebare? Ce mancare le dati copiilor la micul dejun?


Eu ii dau cereale cu fructe (fructe diferite pasate) si cereale cu lapte vegetal. Aici amestec cereale diferite: praf (de bebe), fulgi in special de ovaz, de porumb, musli, la care adaug seminte de floarea soarelui, dovleac, in, migdale (pudra), susan, germeni de grau. Ii pun mereu pe tava doua castronele diferite si el mananca din fiecare cat vrea.

M-a intristat povestea lui Siluan Noi ne pregatim de petrecere si bietii lui parinti alearga prin spitale.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna fete,

noi cu necaz..iarasi..Eva a cazut ieri dupa amiaza si sa lovit rau la gura a curs sange, eu nu mi-am dat seama unde desi m-am uitat cu atentie...a fost maraici toata ziua ramasa si abia daca a mancat ceva. Noaptea la 12 cand sa trezit si i-am oferit sanul saracuta il lua in gurita si apoi il dadea afara cu pansete, asa mi-am dat seama ca e ceva si fuga la doctor..intai la Gr. Alexandrescu si apoi la Budimex...diagnostic..limba muscata, plaga sectionata cca 1 cm lungine si 3-4 adancime..azi noapte ziceau anestezie generala si sutura limbii..eram varza..alergam intre spitale si tremuram ca 2 caini desi trebuiam sa parem tari.

La Gr. Alexandrescu mai ca ne internau, ne dau antibiotic, ne bagau pe perfuzie..am refuzat..la Budimex ne-a dat cu albastru de metil si ne-a chemat dimineata la control..ambele spitale nu aveau anestezist noaptea ca altfel o suturam pe loc...

De dimineata am mers la Budimex la chirurgie la un dr super (cel ce o vazuse si noaptea), a vazut-o si a zis :..rana se inchide singura....mama cand am auzit...sa topai nu alta..sa ii dau cu glicerina, albastru de metil, mancare semilichida, pasata bine, apa la pai sau lingurita..NU SAN..adica nu supt indiferent daca e san sau biberon..totul pai sau ingurita..e greu.

Sper sa i se inchida bine acolo, desi rana e adanca. Eva vioaie, mananca asa pasat, nu mai are voie sa rontaie nimic..sper sa fie bine...

Ufff Doamne...

Va pup


-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Elenada eu nu ii mai dau (dadeam inainte de episodul povestit) Evei fructe pasate..ea le musca asa, asa ca dimineata mancam omleta, cascaval, paine prajita cu unt, sau fructe intregi, iaurt daca ar primii i-as da..ou ochi in apa..

Fructele intre masa de dimineata si cea d epranz si spre seara..musca din ele..cate o banana, nectarina, piersica si ce mai e..

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Blanca,off,cat mai trageti si voiBine ca e ok. Eva si ati scapat de cer v-a fost frica....si ce bine ca mananca....Oare dupa acest episod se va intarca?cum rezista fara tzitzi?Elenada,la noi mai nou micul dejun e mai problematic....in sensul ca incepe sa refuze fructele...ii fac combinatii de fructe cu cereale/iaurt/branzica de vaci/fagaras,pt. ca altfel nu s-ar atinge deloct de vre-o piersica,necatrina,banana,etcIn rest legumele sa traiascaCel mai mult ii place ghiveciule cu galbenusPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Pooh ai vazut ce ti-am scris?
Incearca sa-i dai sa imbuce din ele si s-ar putesa sa le accepte asa. Nici Edi nu le mai vrea tip piureu. cand vede o piersica/nectarina urla cat poate pana ii dau.
Elenada Edi bea lapticul de dimineata si dupa vreo 2 ore fructe. Mai nou le mananca asa intregi, paserate nu-i mai plac. doar marul copt cu branzica sau cereale il mai papa asa gen piureu.
of Blanca bine ca ati scapat de cusut...era nasol rau cu anestezie...si pe urma chin la scos fire. ei se vindeca rapid...e naspa ca e mediul umed si saraca nici nu are voie sa suga...macar asa se mai calma si isi lua lapticul.

Edi nu vrea sa pape pranzul...ne-am decalat iar, dar vad ca nu deschide guritza. Ii dau pace si-i bag un iaurt, de ala e fan. daca e Danonino e si mai bine.




Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

da,Giova,am vazut,am si raspuns,doar ca Balazs a umblat la PC si a sters mesajul inainte sa-l trimitLa noi in oras nu prea se gasesc medicamente homeopate....doar comandate deintr-o farmacie,si comanda dureaza 5-7 zileMa mai gandesc pana seara,si ma decid....febra are in continuare....peste 39ii scade dupa antitermice,dar peste cateva ore arde din nouPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

of...nasol ca nu se gasesc la voi. cu siguranta i-ar fi trecut cu asta si scapa de Zinnat. Nu poate nimeni sa-ti trimita din Tg. Mures?


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput