Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns neagudaniela spune:

Buna Floaredemac nu reusesc sa citesc mes care lai trimis,marti am fost la gine si iam auzit inimioara,am fost si in timis la un hematolog dar nu mia dat sa mai imi fac nici o analiza doar sa repet peste3saptamini hemoleucograma si atit,doar sa ma tin de clexane si aici e nasol cu injectiile nu leam gasit a trebuit sa mergem in Deva si acolo leam gasit dar pe bani ca nu dau compensate din alt judet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Am uitat sa va intreb ceva: stiti cumva daca la Fundeni cand iti face asistenta analizele iti face si dozare pentru B6, B12 si B9 (acidul folic) si homocisteina? Parca v-am mai intrebat de homocisteina, dar nu mai tin minte ce si daca mi-ati raspuns. Mi-am facut un calcul si costa 370 de lei la synevo, speram sa scutesc ceva banuti...


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

homocisteina o face cand si cui crede ca e necesar.
Dozarea la B-uri nu am vazut sa o faca.
mie homocisteina nu mi-a facut ...
o aveam facuta anul trecut, poate asta e motivul pt care nu mi-a facut

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dangabriela

alla76, se pare ca eu am inteles bine, adica i se recomandase Clexane pre-conceptie.Si eu cred ca din cauza combinatiei de mutatii.
Floaredemac, nu e cazul sa te ingrijorezi, iti va da sigur Clexane daca asa a zis initial.


Mutatia Factor Laiden heterozigot, 14 +

probabil strict in luna cu proceduri, pe perioada stimularii.
mai stiu si eu ...
cam asa a ramas si la noi, in luna in care ne apucam de treaba vorbim pt schema de tratament si posibil pt clexane
ah..paulei, datorita istoricului, i-a recomandat doctorita ei clexan in preconceptie, in luna in care se apuca de BB. cred (sper ca tin bine mine) chiar din ziua 5, deci inainte de ovulatie


_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Si eu fac Clexane precoceptie pt ca am 4 sarcini mici pierdute. Asta e prima luna, dar sun putin debusolata ca daca imi vine cm si nu raman gravi nu stiu daca pe perioada menstruatiei sa intrerup injectiile cu Clexane sau nu.

Imi e foarte teama de vreo hemoragie puternica...Fetele care ati facut Clexane inainte de a ramane gravi ati intrerupt la ciclu si ati reluat de la ovulatie sau ati facut continuu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Jasmine, dr. Uscatescu mi-a spus atunci cand am inceput Clexane( imediat dupa ovulatie) ca, in cazul in care vin "uratzii", sa-l intrerup si sa-l reiau dupa urmatoarea ovulatie.
Iti tin pumnii!

R. 9+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

fetelor,mie dr.U mi-a spus sa incep Clexanele inaine cu 5 zile sa incep stimularea...am doar Leidenu ,fara MTH...
si sa fac pana la Beta...si daca iese pozitiv...cica vom face toata sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:

probabil strict in luna cu proceduri, pe perioada stimularii.
mai stiu si eu ...

Alla, eu nu fac stimulare, poate doar pe consort o sa il mai stimulez din cand in cand daca va fi cazul Vad eu cum, o atentie, o maslina...


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui neagudaniela

Buna Floaredemac nu reusesc sa citesc mes care lai trimis,marti am fost la gine si iam auzit inimioara,am fost si in timis la un hematolog dar nu mia dat sa mai imi fac nici o analiza doar sa repet peste3saptamini hemoleucograma si atit,doar sa ma tin de clexane si aici e nasol cu injectiile nu leam gasit a trebuit sa mergem in Deva si acolo leam gasit dar pe bani ca nu dau compensate din alt judet.


Nu poti fiindca vad ca nu mai ai PM activat, intra din nou la contul meu, mesaje private si fa acolo setarile. Cand reusesti da-mi PM si iti trimit din nou, dar cred ca mai ai inca mesajul anterior in Inbox la tine. Ma bucur ca i-ai auzit inimioara lui bebe, sunt sigura ca emotiile au fost mari...


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

floare de mac, la istoricul meu chiar nu m-as baga sa fac clexane in preconceptie pe lunile fara stimulare si proceduri. nu de alta...da poate ma trezesc ca fac clexane tot cate 2 saptamani pe luna vreo 2 ani de zile si ala mic si incapatanat tot nu face autostopul la barza
asa ca nici nu am discutat varianta asta. doar varianta clexane in caz de proceduri, stimulari si alte activitati distractiv-educative

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

of, faceam si eu haz de necaz, alla !... Lasa ca vin ei bebeii, o sa vezi! M-am gandit cand cresc mai mari sa facem o tabara ceva, sa se cunoasca toti bebeii facuti cu clexane, vorba lui Madyrizi (Stiu, aberez asa de dimineaza ...)


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput