Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dangabriela

Buna dimineata!!
Azi sunt cam matinala, sunt deja la serv , pt ca de luni sunt in concediu!!!!!
Felix76 si eu i-au vitamina C( Rodoxon-1000 mg) zilnic cam din saptamana 8 de sarcina, nu cred ca poate provoca avortul , altfel nu mi-ar fi recomndat dr, si in plus acum am 14 saptamani de sarcina.
Floaredemac nu cred ca ti-a recomnandat Clexane si inainte de a ramane insarcinata din cauza FVL , pt ca si eu il am, si la inceput d-na Uscatescu mi-a spus prin mail ca e suficient aspenterul, dar mi-a zis sa vin la ea imediat dupa ce raman insarcinata. Eu m-am dus abia la 3 luni de sarcina ( asta la sfaturile voastre) si mi-a dat Clexane pt ca deja se vedeau manifestari clinice ale mutatiei asupra sarcinii.
va si va doresc o zi minunata!!


Mutatia Factor Laiden heterozigot, 13 +

ne refeream ca i-a facut precizarea ca o sa treaca pe clexane in sarcina chiar inainte de a fi insarcinata, inainte sa vina la ea cu 2 liniute, sa-i repete analizele si in functie de analize sa ii prescrie ori ba clexane in sarcina

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Neata dragutele,

Gravidutele, multumesc mult!!! Deci daca iau 500 mg si mai are si femibionul inca 130 mg nu-i bai. Asa scrie pe Urinal, ca e bine sa-l iau cu vit C ca sa-mi acidifice pi, sa omoare balaria aia de E.coli. Daca face si bine in alte probleme e si mai ok.

Tamitu, sucuri de fructe nu beau in schimb mananc la greu caise, piersici, pepene rosu si galben. Asa ma bucr ca m-am gravidit vara, am toate fructele la dispozitie.

Sami, buna informatia cu sms-ul!

Mrn, eu n-am avut greturi pana acum daaaar ieri, din cauza unei dureri de cap ingrozitoare la care am zis ca rezist eroic fara paracetamol, am latrat la papuci de numa. Sper sa fie ultima data cand mi se intampla asa ceva. Imi pare rau ca tie ti-a asa zilnic, e o stare tare urata si obositoare.

Pup gasca,

Felix 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

letzi81 eu iau 1g vitC, adica 2 pastile de cetebe zilnic. Am luat si din cea care se dizolva in apa si are gust bun, dar se elimina mai repede din organism, asa ca am renuntat la ea.
mrn felicitari pentru cele 6 saptamani si 5 zile
dangabriela e bine ca ai ajuns la timp la fundeni. Unde pleci in CO?
Felix am vazut aseara in CSI Ney York cum un detinut l-a otravit pe un gardian cu cianura extrasa din samburi de piersica, asa ca mare grija la samburi...bine, era doar un film, iar eu sunt sub influenta pastilelor...abia astept saptamana viitoare sa te vad cu 12 FIX
...mie mi-a scos Dr. Albu aspenterul pana la punctie...

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Eu banuiesc ca Dr U a spus ca voi face clexane pre-conceptie si in timpul sarcinii si din cauza combinatiei FVL cu MTHFR, poate daca era singurel FVL-ul nu era asa de categorica de la inceput. Dar nu conteaza, ma apucase si pe mine un picut teama cand am vazut ca voi spuneti ca a devenit mai rezervata cu clexane si stiam ca la mine a fost "negru pe alb" in e-mail care va fi tratamentul si de cand. De-asta eram stresata cand mi-a intarziat CM , ca nu am apucat sa fac si uite ce mama inconstienta sunt, ii distrug sansele la viata bietului copil (cel care ar fi fost conceput, dar a fost alarma falsa...) Gata, mi-am revenit si capul sus!


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Am uitat sa va intreb ceva: stiti cumva daca la Fundeni cand iti face asistenta analizele iti face si dozare pentru B6, B12 si B9 (acidul folic) si homocisteina? Parca v-am mai intrebat de homocisteina, dar nu mai tin minte ce si daca mi-ati raspuns. Mi-am facut un calcul si costa 370 de lei la synevo, speram sa scutesc ceva banuti...


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

alla76, se pare ca eu am inteles bine, adica i se recomandase Clexane pre-conceptie.Si eu cred ca din cauza combinatiei de mutatii.
Floaredemac, nu e cazul sa te ingrijorezi, iti va da sigur Clexane daca asa a zis initial.


Mutatia Factor Laiden heterozigot, 14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

floricica mie mi-au facut homocisteina la fundeni

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Aristica, super! Am taiat 150 de lei de pe lista....
Mai ziceti, fetelor!


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Inteleg ca la Fundeni, analizele sunt gratuite?
Sau am nevoie de vreo trimitere, ca sa mai scutesc ceva bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

SARA, pe prima pagina este mini-ghidul initiat de Felix si completat cu ajutorul fetelor; e extrem de util, astfel ca gasesti acolo toate informatiile necesare .

R. 9+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput