Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulapor

Felix oricum inainte sa mai vreau un bebe tot ajung eu la Uscatescu si la alti medici prin Cluj, Bucuresti, poate si Targu Mures, atat ginecologi si hematologi cat si alte specializari


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


La Tg Mures nu cred merita sa te deplasezi, eu am fost la seful clinicii de hematologie care era total pe dinafara (imi pare rau sa spun asa ceva, dar asta este adevarul 100%, din moment ce m-a pus sa revin peste cateva saptamani ca pana atunci sa se documenteze...). Inca nu am reusit sa gasesc un alt hematolog in orasul asta care sa stie cu ce se mananca trombofilia.


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

La Targu Mures nu m-am referit hematolog. Ma gandesc serios sa nasc acolo pt ca au o sectie de neonatologie si prematuri foarte buna... si mi-e frica de inca o nastere prematura... Bucurestiul e mult prea departe pt mine pt a naste acolo si a sta acolo 4 luni cum intentionez sa fac de la mijlocul sarcinii.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

paula...Doamne cum astept sa-ti vad urmatorul blog, cu surioara sau fratiorul Gabrielei, dar care va fi vegheat/a de catre Gabriela din ceruri, caci fratiorul sau surioara vor ramane aici, cu voi




MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

Buna SARA
inainte sa merg la Fundeni mi-am facut

antitrombina III
APTT
PT
Fibrinogen
Proteina C
Proteina S
anticoagulant lupic
factor V Leiden
Mutatiile genei MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
anticorpi anticardiolipinici IgG, IgM
anticorpi anti-beta 2 glicoproteina IgG, IgM


...apoi la Fundeni mi-au facut:
-APCR (rezistenta la proteina C activata)
-APTT(activated partial thromboplastin time)
-homocisteina
-antitrombina III
-proteina C
-proteina S

Analizele facute inainte sa merg la fundeni au fost suficiente.

Te pup
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Doamne ajuta sa imi faca si mie aceleasi analize, la Fundeni! Si sa mai iasa si ok.
Daca ar fi asa, as mai face apoi, la synevo sau cmmb, anticoagulantul lupic, anticorpii si mutatiile. Am sa o intreb pe dr. U. , oricum, daca va fi sau nu nevoie de alte teste.
Multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

brotacel83,
asa mi-a spus si mie asitenta Viorica ca se poate face comanda la farmaciile Sensiblu sau la Doina, astazi am fost la toate farmaciile din Pitesti Sensiblu si Doina, am sunat si la farmacii din Bucuresti si nimeni nu stie de femibion.

denisa, multumesc frumos ca te-ai oferit sa imi cumperi femibion, as vrea sa incep cat mai repede tratamentul, daca nu reusesc sa fac rost pana pleci te contactez.

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

Buna aristica, sincera sa fiu incepusem sa ma intristez deoarece nu imi raspundea nimeni si nu aveam cu cine sa vb., mai ales cine sa ma inteleaga.

Iti multumesc frumos pt raspunsuri am inceput sa mai prind curaj . Sunt f panicata, imi este foarte frica de ce va urma.

pe 25 august incep si eu protocolul lung pt FIV si din pacate sunt f stresata si panicata in acelasi timp. In legatura cu aspenterul nici nu stiu ce sa fac sunt in ceata dupa ce mi-ai zis ca tie ti l-a interzis.
mie mi-a spus sa incep sa i-au clexane cu 10 zile inainte de punctie.

In legatura cu progesteronul injectabil nu am discutat nimic. Ce ar fi de discutat?


MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

aristicape tine te-am adaugat azi pe mess?
Te superi daca iti spun Gabriela?

Maria nu fi speriata si fi optimista, e important


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

maria81 nu te panica fiindca nu are rost, fiecare are cate un destin eu asa cred, cu DD inainte.
Stai sa ma interesez maine daca avem filiala la Pitesti(eu confund Pitestiul cu Ploiestiul si tot asa)poate gasesc Femibion 800 la o fata care a facut FIV luna trecuta si iti trimit prin corespondenta noastra(sa nu mai platesti taxele postale) la Pitesti.


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Anticorpii antispermatici, Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Maria,nu te mai stresa degeaba pt ca un stres in plus dauneaza si pana pe 25august mai este putin...asa ca,gandeste pozitiv, cu incredere si optimism si totul va fi bine
Si eu sunt pacienta dr A ,eu probabil prin sept incep procedurile pt fiv,insa vreau sa_ti spun ca si mie mi_a interzis dr aspenterul inainte de punctie...asa ca lasa rusinea acasa si mergi la dr A si arata-i medicatia primita de la hematolog si vezi ce zice
Pupici

Mutatia MTHFR C677T genotip heterozigot+mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput