Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

dragelor azi dimineta am fost la Fundeni la Uschi pentru primul control dupa tratament. de 6 sapt iau tratament cu maneziu + B6+ acid folic+ vit E + vit C.
vreau sa va impartasesc informatiile pe care le-am mai aflat de la dna Viorica (asistenta). Se pare ca exista un singur tratament pt trombofiliesi anume aspenter urmat de clexane asa ca nu are rost sa mai dati banii sa va faceti toate mutatiile. Eu am MTHFR C hetero si vroiam sa mai fac Factor XIII si PAI. dar se pare ca nu are sens caci atunci cand voi ramane tot clexane le acopera pe toate.
despre VIt E, dna Viorica a spus ca nu poate deregla CM si ca ajuta in fertilitate.

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

draga maria81femibion 1 mi-a spus asitenta Viorica ca se poate face comanda la farmaciile Sensiblu sau la Doina. Se poate aduce la ei dar pe comanda preplatita. vezi poate te ajuta asa.

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

brotacel83 si eu vroiam sa imi fac mai multe analize inainte de vitoarea sarcina, dar dna dr ginecolog mi-a zis ca nu prea are rost ca oricum doza mai mare de Clexane tot nu imi poate da... Oare chiar asa este? Ma intreb pentru ca atunci chiar nu ar avea rost sa arunc atatia bani???


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Paula, e buna ginecoloaga ta ca ti-a descoperit problemele dar cred ca un hematolog se poate pronunta mai bine asupra clexan-ului. Stiu ca sunt fete care fac doze mari de clexane, nu inteleg de ce tie, daca ar fi nevoie, nu ti-ar putea da... Stiu ca e greu de ajuns la Bucuresti pentru tine dar macar un e-mail lui Uschi trimite-i, sa vezi care e si parerea ei.

Felix 12 fix




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Felix oricum inainte sa mai vreau un bebe tot ajung eu la Uscatescu si la alti medici prin Cluj, Bucuresti, poate si Targu Mures, atat ginecologi si hematologi cat si alte specializari


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

floaredemac stai draguta ca sunt la inceput , am asa o retinere daca.....si parca...... dar sunt elev silitor, invat repede..
Intreba cineva de FEMIBION 1(800|)? Eu am luat acum din Ungaria 54ron, asa ca daca aude ca se duce cineva in ungaria poate sa-i cumpere fara nicio problema , nu se cere reteta. Eu sper sa ajung in Ungaria la inceputul lui Sept. dar, cred ca este prea tarziu.
burticute si viitoare burticute.

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Anticorpii antispermatici, Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Maria nush ce se intampla ca in permanenta sar peste mesajele tale, dar chiar nu-i vreo chestie intentionata. Parol!
...dap, la dr. Albu sunt - mai am 12 zile pana la inceperea protoclului lung. Mi-a interzis cu desavarsire aspenterul cu cel PUTIN 3 saptamani inaintea punctiei, caci "subtiaza" sangele. Dupa punctie voi lua aspenter zilnic.

Normal ca omul ti-a zis sa nu te duci la hematolog, ca s-o fi saturat sarmanul ca toate sa fugim pe la toti doctorii, dar intelege si el ca citim cat putem despre fiv si automat ne lovim de trombofilie (printre altele).

Eu tin minte ca i-am spus inainte c-o saptamana de control c-am fost la Fundeni si ca-i arat la control reteta, ceea ce am si facut: i-am pus reteta pe birou, l-am intrebat daca e sigur ca nu tre' sa fac clexane, omul a fost categoric, mi-a zis de legatura dintre aspenter si punctie, restul pastilutelor le-a lasat, zicandu-mi ca sunt foarte bune. Despre Femibion pot sa-ti spun chiar ca m-a felicitat ca l-am gasit si l-am luat (mi l-a adus "simonia", o fata care a facut FIV la Budapesta; 3 cutii=170 lei si-ti ajung 3 luni; roaga fetele de la fiv ungaria sa-ti cumpere, caci sunt toate foarte dragute). Daca tot suntem la Dr. White, nu uita sa vorbesti cu el despre progesteronul injectabil.

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

paulapor, sunt eu, "o-lume-de-vise"

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

uite pe unde ne mai intalnim. Ti-am trimis un mesaj privat, astept vesti bune.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Felix, felicitari pentru 12fix si tine-o tot asa !
Maria81 , ce analize aveai facute inaine sa mergi la Fundeni ? Ti-au mai facut acolo si alte analize, sau ti-au dat tratamentul pe baza celor pe care deja le aveai?
Brotacel , merci pentru informatii. Eu am s-o intreb pe dna. Uscatescu vineri, tot ce mai gasesc de intrebat.

Mergi la inceput