Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

Buna fetelor

aristica multumesc frumos pt. raspunsuri

am fost si eu la d-na Uscatescu si mi-a dat

aspenter 1tb/zi
acid folic 5 mg/zi
mg+B6 2tb/zi
vitamina C 1g /zi
femibion nr. 1

Va rog sa imi spuneti si mie cum pot face rost de femibion nr. 1 am fost la toate farmaciile din Pitesti si nimeni nu a auzit de asa ceva.

aristica spune-mi si mie te rog in ce faza a tratamentului te afli de ti-a scos aspenterul dl. dr. ginecolog (esti tot pacienta dl. dr. Albu? parca asa am retinut).

Eu nu am trecut ieri pe Medlife sa ii arat reteta dl. dr. pentru ca imi este rusine de dansul pt ca mi-a zis ca nu e nevoie sa merg la hematolog.
Eu incep pe 25 august AC.


multumesc frumos

Va pup pe toate
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

'Neata fetele!
Ce mai faceti?
La mine e o alta zi in care imi fac de lucru cu chestii mai placute, ca de treaba iar n-am chef .

Voi ce stiti de vit. B6? Am auzit ca nu prea e buna in perioada pre-conceptiei, pt. ca impiedica conceptia. Gravidutelor, voi ati luat Magne+B6 inainte, sau doar dupa sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Sara, eu am luat cu 3 luni inainte de FIV si inca iau magneziu forte care e magneB6 varianta romaneasca. Din contra, eu stiu ca medicamentul asta moduleaza transmiterea unor informatii intre mama si fat si-l ajuta pe bebe sa se hraneasca mai bine cu sange.

Cand merg la Uschi ii dau lista cu tratamentul pe care-l iau, niciodata nu mi-a spus sa nu iau magneziu forte.

Felix 12 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Salve!
SARA mie chiar uscateasca mi-a dat sa iau Mg+B6 inaintea FIV-ului, ginecologul a fost de acord, deci e clar ca ajuta.
FELIX ai "galusca" mare deja - am luat linia sa vad cat inseamna 4 cm, dar se tine bine si RUXI. Felicitari gravidute mutante

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Hello!
SARA, si eu iau magneziu ( Magnerot), iar Femibionul are B6, deci nu cred ca e vreo problema cu administrarea combinatiei nici in pre-conceptie, nici in sarcina.
Felix, asa e, nu sunt foarte departe una de cealalta ( la mine DPN e 5 martie, fiindca am avut ovulatie in z21, dar in functie de evolutia lui bb lucrurile se pot schimba).
Aristica, , incercam sa tinem pasul, abia astept si eu saptamana viitoare sa-l vad din nou la eco, sa vedem ce ne spune morfo despre el.Ti-am citit postarile de alte subiecte si o sa-ti trimit un PM.
Am o presimtire ca veniti multe din urma, cat de curand!


R. 10+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

pt. raspunsurile rapide, fetelor.
Eu iau MagneB6 si Acid folic, deocamdata, de la mine putere. Am sa continui asa, nu strica.Poate le suplimentez si cu vit. E...
Stiti cumva, administrarea calciului are vreo influenta asupra conceptiei sau sarcinii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Calciu sa nu iei provoaca contractii. Insa sa consumi lactate si alimentatia inca dinainte de sarcina rtrebuie sa fie cam ca si cea din sarcina.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Denisa, ai reusit! Multumesc! Eu am fost plecata ieri desi nu era in program, abia acum am deschis calculatorul. In concediu, de! Dat fiind ca munca mea e 100% legata de PC, cand scap de ea mi-e si scarba sa mai pun mana pe mouse



FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Subscriu, nu e bine sa iei calciu in sarcina si nici in perioada de conceptie, decat daca ai o carenta serioasa si iti e recomandat de medic , desi si asta e discutabil...asa ca poti consuma cat mai multe lactate, fructe, legume stii tu...
Si eu stiu ca b-urile in sarcina pot fi nocive , dar in concentratii mari, asa ca nu imi fac probleme in privinta asta pentru ca dr U e cea mai in masura sa decida ce e bine sau nu pentru fiecare din noi, suntem niste fete speciale si delicate, eu asa consider
Daca reusim sa lasam si stresul la o parte o sa fim cele mai fericite!


Mama unui ingeras din ceruri...
Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

Buna fetelor


ma scuzati ca va pun atatea intrebari, dar sunteti singurele care ma puteti ajuta

mi s-a spus sa i-au femibion nr. 1 si nu stiu ce concentratie are 400 sau 800?

am gasit femibion de 800 pe site-ul www.goldpharma.com 30 tablete 100.18 lei.

a mai comandat cineva pe net?
e ok?


Va multumesc si va pup


Mergi la inceput