Roma

Roma | Autor: mama lia

Link direct la acest mesaj

Plec in Roma cu sotul si copilul, 5 zile.
Zburam cu Alitalia, aterizam pe Fiumicino. Care este varianta cea mai buna de a ajunge in Roma de la aeroport???
M-ar mai interesa daca stiti ceva de Romapass, cu care s-ar intra la muzee....sau macar cateva tipsuri de la cele care ati fost pe acolo.
Multumesc anticipat!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:


Asta intrebam si eu acum cateva luni. Uite mai jos:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150986&SearchTerms=roma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Noi am ales varianta cea mai ieftina de a ajunge in Roma, si anume: am luat FR-1 de la Fiumicino(un tren al lor) pana la Parco Leonardo (1.9 euro / persoana), acolo am coborat, am cumparat un alt bilet pana la Tuscolana (este prima statie care are si metrou) - tot asa vreo 2 euro / persoana, iar din Tuscolana am mers la metrou si l-am luat in directia unde aveam nevoie.

Pentru abonament pe metrou, tramvai, autobuz am luat CIS de 16 euro / persoana, valabil 1 saptamana.

Leonardo Express este cel mai rapid si elegant insa costa mult.
La Parco Leonardo este un complex comercial mare unde gasesti reduceri in perioada asta.

Uite aici despre RomaPass:
http://www.romapass.it/p.aspx?l=en
Costa 25 euro / persoana si ai 2 intrari gratuite plus niste reduceri.

Sa aveti o vacanta frumoasa !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si noi vrem sa mergem la inceputul lui septembrie pt 4-5 zile. Suntem nehotarati daca sa luam si piciul de 2ani si jumatate sau doar fata de 11 ani. Referitor la cazare am avut surpriza sa constat ca e mai scump decat in Barcelona (care mi s-a parut destul de costisitoare!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

si noi vrem sa mergem la inceputul lui septembrie pt 4-5 zile. Suntem nehotarati daca sa luam si piciul de 2ani si jumatate sau doar fata de 11 ani. Referitor la cazare am avut surpriza sa constat ca e mai scump decat in Barcelona (care mi s-a parut destul de costisitoare!!!)

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


Daaaaaaaa..........e un calvar cazarea in Roma. Foarte greu am gasit ceva ok din toate punctele de vedere. Barcelona a fost piece of cake din punctul asta de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

eu am gasit o oferta prin Eximtour, avion, cazare cu mic dejun, destul de ok. si au fost singurii care mi-au asigurat camera tripla, fata mea are 17 ani....

geniest, alte impresii despre Roma???

a, cam cat ai facut de la aeroport pina la hotel???
am auzit ca la plecare e nebunie, ca seara e mai aglomerat transportul si trebuie plecat din timp la aeroport....asa este??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

era vorba de plecarea din Roma...

cam cat ati cheltuit pe zi??? asta facand o medie - transport, muzee, mincare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Lia, ti-am trimis PM...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

si noi vrem sa mergem la inceputul lui septembrie pt 4-5 zile. Suntem nehotarati daca sa luam si piciul de 2ani si jumatate sau doar fata de 11 ani. Referitor la cazare am avut surpriza sa constat ca e mai scump decat in Barcelona (care mi s-a parut destul de costisitoare!!!)

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


Nu, fara copii atat de mici. Daca aveti intentia sa mergeti la pas, sa vizitati una-alta ...nu este pentru el. Va obosi cumplit...Este aglomerat si obositor, un du-te vino continuu, Roma este o capitala nebuna, nebuna....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Vrem sa facem si noi un City Breack in Roma, in octombrie (3 nopti).
In mare stiu cam ce sa vizitam, am gasit pe net, dar va rog, sa imi faceti vreun itinerar de vizitat , din experienta voastra, cum sa ne incadram in cele 3 zile mai bine. Eventual ceva locatie de cazare (ne-a recomandat cineva H Alba Torre Maura-daca stiti cveva...)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

"Noi am ales varianta cea mai ieftina de a ajunge in Roma, si anume: am luat FR-1 de la Fiumicino(un tren al lor) pana la Parco Leonardo (1.9 euro / persoana), acolo am coborat, am cumparat un alt bilet pana la Tuscolana (este prima statie care are si metrou) - tot asa vreo 2 euro / persoana, iar din Tuscolana am mers la metrou si l-am luat in directia unde aveam nevoie"

Acum vin si eu cu o intrebare:in ce tren trebuie sa te urci din statia Parco Leonardo?

Noi plecam in 31 oct 5 zile in Roma si ma intereseaza trnsferul de la aeroport la Roma varianta cea mai ieftina.

Multumesc

Mergi la inceput