Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (108)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Fetele,please HELPPPPPPPPPPPPPP ................poate ca nu s-a vazut mesajul meu anterior cu indemnizatia,e prima data cand primesc si am primit numai pe o luna,nu se da retro?offfffff atatea planuri date peste cap..........cred ca va treb sa ii sun...........in sept vin in tara,dar nu pot sa astept pana atunci,oare sunt amabile sa imi ofere un raspuns la telefon?

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!

cat de retro? s-a mai vorbit si zic din amintiri - daca copilul e nascut la sfasitul lunii, se da din luna urmatoare, dar nu stiu sa zic din ce data la sfarsitul lunii... - vorbind despre alocatii, cat despre indemnizatii, se calculeaza din prima zi dupa expirarea concediului post-natal de 62 de zile de la data nasterii... sau ... uite sunt cazuri si cazuri, depinde de cate zile ti-ai luat concediu inainte de nastere, in total ar trebui sa dea nu stiu cat... 100 si ceva (pentru precizie da un google)... dar cum concediul pre-natal nu e obligatoriu, iti ziceam de cele 62 de zile de post-natal...
in cazul meu, eu am nascut pe 21, am iesit din post-natal pe 4 martie, indemnizatia a fost calculata din 6 (sau 8 ca 6 si 7 a fost week), nu mai stiu... si am primit prima data 2 indemnizatii si 2 alocatii gramada (un porcoi de bani).

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Fetele,please HELPPPPPPPPPPPPPP ................poate ca nu s-a vazut mesajul meu anterior cu indemnizatia,e prima data cand primesc si am primit numai pe o luna,nu se da retro?offfffff atatea planuri date peste cap..........cred ca va treb sa ii sun...........in sept vin in tara,dar nu pot sa astept pana atunci,oare sunt amabile sa imi ofere un raspuns la telefon?

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!


Eu stiu ca se da din luna in care ai depus dosarul. Nu poti intreba ce reprezinta suma din cont? Zic si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Am revenit.

Nikole, merci de parola si de capitol. Vad ca usor-usor se inrosesc stelutele tale .

Mariucasara, multumesc aici ca ai sters conturile (nu mai pot sa editez ca s-a inchis subiectul). Eu n-am avut putere sa intru pe paginile alea dupa ce am vazut o poza adusa link direct... Mi s-a rupt filmul instant. Nu cred ca ai procedat gresit cu pozele, e dreptul tau sa le stergi si cred ca in curand fac si eu asta.

Am vazut ca a zis Blue_flower ca nu pune poze cu masina, cu casa... eu n-am tinut cont niciodata... cat pot sa fiu de .

Ruxita eu ii citesc puiului cand el se joaca in patut. Si pana acum i-am citit cred ca mai mult de 100 de povesti de n ori. Nu reactioneaza (nici n-ar avea de ce) in acelasi fel mereu. Uneori se aseaza in patru labe si se uita la mine. Ca citesc sau ca vorbesc nu cred ca realizeaza, dar e atent. Oricum a inteles un lucru esential (Cred eu) ca din carte vine ceva, ca daca il las in pat si se duce la carte cand ajunge la ea nu o mananca ci ii "vorbeste".
Felicitari pentru achizitii! Nu ai nevoie de borcanele de mancare, e suficient un pahar gradat.

Simplicity, chiar ma gandeam sa te intreb daca te-ai hotarat greu (in sensul de cat de rele suntem) sa intri in "gasca" dar ai raspuns tu.

Plateea, filmuletele???? Sau macar niste bunatati pana vine Lucia maine dimineata cu tortul? Te felicit si eu pentru examene, esti mare si o sa fii si mai mare! Avem nevoie de tine!!!


_
Povestea unei .
Cresc
Apropo de citit si eu ii citesc aproape in fiecare seara,depinde de cand adoarme,ca mi s-a intamplat sa imi adoarma pe la 7,desi de obicei la 9 adormea..........pana acum se juca cartile,mi-a rupt si pagini(ii tin cartea cu imagini deasupra sa vada),deci doar sa le roada.........dar intr-o seara citeam pt mine ceva si ea se tot uita si am inceput sa ii citesc si am vazut ca si-a ridicat capul si se tot uita si zambea.....curios zic eu, iar incep sa ii citesc iar ridica capul si se uita la mine.........a fost asa frumos,nu avea cum sa inteleaga si nici tonalitatea nu era diferita,una obisnuita(nu cum ii citesc povestile ei ca si o interpretare teatrala).....

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity
Apropo de citit si eu ii citesc aproape in fiecare seara,depinde de cand adoarme,ca mi s-a intamplat sa imi adoarma pe la 7,desi de obicei la 9 adormea..........pana acum se juca cartile,mi-a rupt si pagini(ii tin cartea cu imagini deasupra sa vada),deci doar sa le roada.........dar intr-o seara citeam pt mine ceva si ea se tot uita si am inceput sa ii citesc si am vazut ca si-a ridicat capul si se tot uita si zambea.....curios zic eu, iar incep sa ii citesc iar ridica capul si se uita la mine.........a fost asa frumos,nu avea cum sa inteleaga si nici tonalitatea nu era diferita,una obisnuita(nu cum ii citesc povestile ei ca si o interpretare teatrala).....

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!


Eu d-aia am trecut la altfel de carti, ca alea pentru el aveau foarte multe poze si trei lulele de text, daca-i dadeam cartea sa vada poza o molfaia, daca nu-i mai citeam (ca se termina povestea) se supara... asa ca o sa-i citesc povesti mai lungi... romane .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

beatrice Nu vreau sa scriu despre diversificare pt ca eu incalc mult teoriile (la noi efectiv nu se pot aplica) dar nici nu vreau sa va "invatz" pe voi de rele . cristies Nu ai tu nimic de-a face cu decizia mea; stai linishtita.

mamidepuiuti Eu masor mancarea solida in ml asha: pun intr-un vas gradat in ml si vad pe unde vine. Deci e impropriu zis masurat, dar asha am un reper. Plus ca toata mancarea pe care o dau deocamdata are cam aceeashi consistentza, exceptand supa-crema care-i un pic mai subtzire.
Legat de vaccin...si noi am facut la 2 luni si la 4 pentaxim, dar acum am trecut pe infanrix exact pt a evita a 2-a intzepatura. Daca ar fi fost vaccinul gratuit faceam si noi 2 intzepaturi, dar asha...tot dadeam bani grei. Initzial si eu auzisem ca trebuie sa mergi pe aceeashi firma, dar de fapt se pare ca nu are a face. Vaccinul este in acelashi scop. Cel putzin mie 2 pediatri mi-au zis ca nu conteaza cu ce ai inceput.

Am shters si eu pozele deshi intr-un fel imi pare rau pt ca am pierdut o groaza de vreme incarcandu-le. Dar faza cu private-ul nu a functzionat pe webshots asha ca a trebuit delete.

simplicity Si eu shtiam ca indemnizatzia se da de la data depunerii dosarului.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Ca noutatzi: fetele mishuna prin toata curtea cu premergatoarele, ba chiar Alena se impinge in piciorushe de parca ar vrea sa stea in picioare. De vreo 2 zile amandoua dau sa se ridice singure in fund.
Cel mai mult le place balaceala...de curand le pun cate putzina apa in piscinutza si le las sa se desfashoare fara sprijin. Mai iau cate o guritza sau nasuc de apa dar asta e...de regula au reflexe bune. Astazi le-am balacit de 2 ori...a fost o canicula...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Fetele,please HELPPPPPPPPPPPPPP ................poate ca nu s-a vazut mesajul meu anterior cu indemnizatia,e prima data cand primesc si am primit numai pe o luna,nu se da retro?offfffff atatea planuri date peste cap..........cred ca va treb sa ii sun...........in sept vin in tara,dar nu pot sa astept pana atunci,oare sunt amabile sa imi ofere un raspuns la telefon?

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!

cat de retro? s-a mai vorbit si zic din amintiri - daca copilul e nascut la sfasitul lunii, se da din luna urmatoare, dar nu stiu sa zic din ce data la sfarsitul lunii... - vorbind despre alocatii, cat despre indemnizatii, se calculeaza din prima zi dupa expirarea concediului post-natal de 62 de zile de la data nasterii... sau ... uite sunt cazuri si cazuri, depinde de cate zile ti-ai luat concediu inainte de nastere, in total ar trebui sa dea nu stiu cat... 100 si ceva (pentru precizie da un google)... dar cum concediul pre-natal nu e obligatoriu, iti ziceam de cele 62 de zile de post-natal...
in cazul meu, eu am nascut pe 21, am iesit din post-natal pe 4 martie, indemnizatia a fost calculata din 6 (sau 8 ca 6 si 7 a fost week), nu mai stiu... si am primit prima data 2 indemnizatii si 2 alocatii gramada (un porcoi de bani).

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)



Eu am terminat post-natalul in 14 martie,dar mi-am depus dosarul la sfarsitul lui mai,iau numai indemnizatia ca alocatie primesc aici si mi-a intrat banii aferenti unei singure luni......o sa sun ca e sigur,sper sa ma si ajute cu informatii

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Firme de iaurturi...am incercat pana acum Tnuva (cel mai bun la gust), Milli (cea mai faina consistentza), si Napolact (ok dar nimic deosebit).
Iar branzica...le-am dat direct Fagarash de la Covalact, dar nu prea le place.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Multumesc fetelor pt raspuns....la cum am primit banii am o vaga idee ca aveti dreptate,ca e de la data depunerii...........macar daca mi s-ar fi spus,ma grabeam cu depunerea actelor(nu ca nu as fi vrut sa fie mai repede,dar au fost ceva impedimente)asa am pierdut 2 luni,cu banii aia faceam ceva...........mergem mai departe

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

simplicity Ce nasol...2 luni...off...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput