Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (108)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

cristies, cand ii citesti bebelului? la culcare? macar ascula? o pagina? mai multe? eu o pun pe Ela sa-i mai citeasca si nu prea e receptiv, cred ca intonatia ei infecta nu-l captiveaza deloc, ca maraie, se foieste, nu... nu functie.

mariucasara, exact de genul asta de reactii mi-a fost frica ... panica in individual e una, dar cea colectiva e progresie geometrica, nu aritmetica simpla ca suma a celor individuale... apropo, suntem un grup de marketing excelent, daca e cineva care sa exploateze abil faptul ca noi comunicam zilnic si ne impartasim tot felul de experiente, unele dintre ele de shoppinguri... revin, e suficient ca cineva sa-si retraga pozele, urmeaza reactii in lant de ... pana acum, niciun alt album desfiintat, oani, lorex, s.a. fetele care s-au ocupat de securitate, altfel probabil contul de poze pana la ora asta ar fi fost gol!

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

vam citit azi dar abia acum am timp de unraspuns. am ster si eu contul de poze. mam speriat de ceam citit.
si cum au mai zis si alte mamici fiecare stie ce este cel mai bine pentru copilul ei. cand a fost piciul meu bolnavior am intrat aici sa ma plang sa cer un sfat si conteaza ca gasesti o vorba buna un umar pe care sa et plangi. va multumesc pentru tot

Bea multa santate sotului si multa putere mamico ai sa vezi ca va ieis soarele si pe strada ta.

acum ma duc la somn ca sunt rupta de oboseala. maine poate nu uit ca voiam sa mai raspund ctaorva mamici dar sunt obosita si va dorecs o noapte linistrita

Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

vroiam sa zic de diversificare...

faceam parte din grupul de pufi tzafnosi la mancare... tocmai am schimbat tabara - mananca si bat in lemn de fiecare data cand zic asta! azi tragea de castronel sa-i mai dau! deci m-am chinuit cu el o luna dupa aia a facut el o revizuire de atitudine si acum papa! declickul a fost hranitul cu degetul, acum parca ar papa orice - i-am introdus si branzica (de casa) si iaurtul (de comert, pediatra a zis ca e bun gras din lapte pasteurizat, sa nu fie din lapte reconstituit), sa-i daru cereale fara gluten pana in 7 luni (4 cereale fara gluten orezul, hrisca, porumbul si tapioca), dupa 7 luni pot sa-i dau si galbenus de ou... pot sa-i fac si mamaliguta cu branzica si smantanica... suntem in etapa 2 de diversificare (in opinia mea) cand intra in scena mancarica interesanta, variata, diverse gusturi, culori, texturi, savori... imi place!

gata cu jucatul la masa, il infasor bine intr-un prosop, ii tin mainile si ii "administrez" hrana cu lingurita... uneori tine lingurita si eu numai il ajut sa o duca la gura...

intrebase careva de cum putem cantari cantitatea de mancare - ochiometric cand ai ochiul format, pana atunci sunt bune borcanasele pentru copii - pui mancarea in ele si te orientezi dupa gramajul inscris pe eticheta, voi incerca metoda maine...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Ruxita eu am intrat pe conturile dezaxatilor alora. Am mers din favorit in favorit si am vazut multe conturi dubioase. Poze care mie ca om normal si/sau ca mama nu imi spun nimic sunt comentate cu fraze pe care nu pot sa le reproduc. Nu fac pe mironosita dar niciodata nu mi-a trecut prin cap ca niste poze oarecare cu copii imbracati jucandu-se pot sa trezeasca asemenea idei. Asa cum la mamicile de noiembrie-decembrie s-a infiltrat un dubios tot asa se putea sa se intample si la noi.

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 4 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

alec3a, felicitari pentru buna crestere! recuperati foarte bine si mananca foarte bine! experienta ta ar putea fi incurajatoare pentru orice mamica de prematuri.

cristies, mie nu mi se pare ca ar fi Caius un grasan, chiar daca am ajuns la primele 10 kile! de multe ori am zis ca e defect cantarul, ca nu poate avea atata... copii cu atatea kile la varsta lui par mai grasuni... avem 74 de cm, thks for asking, asta il face proportional? si nu ma pot lauda cu un lapte gras, dimpotriva e cam zeros asa... si nu i-am dat decat fructe si legume... dar daca o fo' samantza buna, nu am avut ce-i face...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Am revenit.

Nikole, merci de parola si de capitol. Vad ca usor-usor se inrosesc stelutele tale .

Mariucasara, multumesc aici ca ai sters conturile (nu mai pot sa editez ca s-a inchis subiectul). Eu n-am avut putere sa intru pe paginile alea dupa ce am vazut o poza adusa link direct... Mi s-a rupt filmul instant. Nu cred ca ai procedat gresit cu pozele, e dreptul tau sa le stergi si cred ca in curand fac si eu asta.

Am vazut ca a zis Blue_flower ca nu pune poze cu masina, cu casa... eu n-am tinut cont niciodata... cat pot sa fiu de .

Ruxita eu ii citesc puiului cand el se joaca in patut. Si pana acum i-am citit cred ca mai mult de 100 de povesti de n ori. Nu reactioneaza (nici n-ar avea de ce) in acelasi fel mereu. Uneori se aseaza in patru labe si se uita la mine. Ca citesc sau ca vorbesc nu cred ca realizeaza, dar e atent. Oricum a inteles un lucru esential (Cred eu) ca din carte vine ceva, ca daca il las in pat si se duce la carte cand ajunge la ea nu o mananca ci ii "vorbeste".
Felicitari pentru achizitii! Nu ai nevoie de borcanele de mancare, e suficient un pahar gradat.

Simplicity, chiar ma gandeam sa te intreb daca te-ai hotarat greu (in sensul de cat de rele suntem) sa intri in "gasca" dar ai raspuns tu.

Plateea, filmuletele???? Sau macar niste bunatati pana vine Lucia maine dimineata cu tortul? Te felicit si eu pentru examene, esti mare si o sa fii si mai mare! Avem nevoie de tine!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

alec3a, felicitari pentru buna crestere! recuperati foarte bine si mananca foarte bine! experienta ta ar putea fi incurajatoare pentru orice mamica de prematuri.

cristies, mie nu mi se pare ca ar fi Caius un grasan, chiar daca am ajuns la primele 10 kile! de multe ori am zis ca e defect cantarul, ca nu poate avea atata... copii cu atatea kile la varsta lui par mai grasuni... avem 74 de cm, thks for asking, asta il face proportional? si nu ma pot lauda cu un lapte gras, dimpotriva e cam zeros asa... si nu i-am dat decat fructe si legume... dar daca o fo' samantza buna, nu am avut ce-i face...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





Eu doar te-am felicitat pentru ca a avut 10 in cap (mi s-a parut dragut). Daca e proportional nu stiu, poti sa te uiti pe tabelele de crestere de pe contul comun... fi-miu a avut 8,6 kile si tot atatia cm si doctorita mi-a zis ca a crescut foarte bine, chiar a depasit norma (cica la 6 luni tre' sa-si dubleze greutatea de la nastere, dar la noi are un kil in plus).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

cristies, cand ai un pahar gradat... e buna si metoda cu paharul... eu am doua cu gradatii - cel de la storcator si cel de la blender, pe cel de la blender il folosesc pentru apa ca sa aflu cantitata exacta, cat despre mancare, nu cred ca e bun... gramele cu mililitrii ? mai e si gradatia cu OZ dar nu inteleg cum vine asta... si nu stiu s-o folosesc.

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Fetele,please HELPPPPPPPPPPPPPP ................poate ca nu s-a vazut mesajul meu anterior cu indemnizatia,e prima data cand primesc si am primit numai pe o luna,nu se da retro?offfffff atatea planuri date peste cap..........cred ca va treb sa ii sun...........in sept vin in tara,dar nu pot sa astept pana atunci,oare sunt amabile sa imi ofere un raspuns la telefon?

Simona,mamicuta de 2 iminimioare(sotior si printesica Ariana Sabrina)
Vesnic indragostita de voi doi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

cristies, cand ai un pahar gradat... e buna si metoda cu paharul... eu am doua cu gradatii - cel de la storcator si cel de la blender, pe cel de la blender il folosesc pentru apa ca sa aflu cantitata exacta, cat despre mancare, nu cred ca e bun... gramele cu mililitrii ? mai e si gradatia cu OZ dar nu inteleg cum vine asta... si nu stiu s-o folosesc.

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





Nu poti afla gramele punand mancarea ta in borcanele cumparate chiar daca scrie pe ele x grame. Pentru ca mancarea ta are alta consistenta care ii da alta densitate si de aici alta greutate. D-aia se vorbeste doar in ml. Gradatia cu oz este folosita de englezi si americani si este echivalentul a aprox. 30ml. Nefolosind-o in mod curent cred ca mai rau incurca. Eu o stiu aplicata la noi pe scara larga la bidoanele de la cumpana si la parfumuri.

Mergi la inceput