Floricele de Liliac - mai iunie 2010 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Theo, saru'mana de informatie!!! O sa intru sa ma uit si sper sa reusesc sa pun si eu poze cat de repede. Momentan ma chinui sa finalizez un cont pe webshots numai cu Maia, ca sa trimitem link-ul prietenilor.

Of... parca nu-mi ajunge timpul pentru nimic... Voi la fel sunteti? Iar daca Maia nu doarme iar eu imi gasesc treburi prin casa, ma simt tare vinovata ca o neglijez, ca nu vb cu ea. Am atatea in cap... si nu-mi ajunge timpul de nimic. Of, Of.

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

in legatura cu rotarixul nepotica mea la 7-8 luni a luat rotavirus cand s-a internat in spital pt altceva...a fost intre viata si moarte,pana si in cap i-au pus perfuzie...eu vreau sa-l fac,e ff periculos virusul asta

http://emma-antonia.weebly.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

vivela eu am anuntat ca fac capitol nou iar Ioana a verificat in timp ce eu scriam acel mesaj
a fost un lucru simultan chiar putin amuzant caci atunci cand eu am incercat sa trimit mesajul cu Va invit la noul capitol mi-a aparut mesaj cum ca nu au trecut 60 de secunde de la ultimul(si trecusera ca nu sunt deloc rapida)
cand am verificat daca cumva mesajul s-a trimis si nu mi-am dat eu seama in loc de mesajul "Va invit la noul capitol" aparea "sa continuam aici" (o clipa nici nu am realizat ce se intampla), deci eu si Ioana am lucrat cot la cot in exact acelasi interval

in alta ordine de idei

mamici ce alaptati exclusiv si nu dati ceai/apa la bebei cum va descurcati in aceasta perioada?
eu ieri i-am dat laptic cam din ora in ora(de pe la 12) ca sa nu se deshidrateze si azi de dimineata am vazut ca mai tine caldura inca 2 saptamani simi-e teama ca nu rezist asa o perioada
voi ii alaptati normal, adica la 3- 4 ore? le dati ceai sau apa?

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010


veronicah, eu alaptez exlusiv, si nu ii dau nimic altceva; mentin in casa 24-26 grade, si nu scot fata afara dupa 10 dimineata si mai devreme de 7 seara; ii dau sa manance la 3-4-5 ore, in fct de cum vrea si ea; fata mea are 1 luna si 1 sapt

fericita mamica de bebita Teodora 15.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

urez si eu:



La Multi Ani sarbatoritelor de azi!!!






fericita mamica de bebita Teodora 15.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salutare mamici si bebici !

Dana, Ioana, Softurela - va multumesc pentru raspunsuri !

Fetelor, si drept multumire pentru gandurile voastre bune!

Noi inca ne mai luptam, mai avem tratament si saptamana asta, si speram sa ne facem bine pana il terminam. Dupa patru branule schimbate (ultimele doua vene au tinut la o singura injectare si atat - manutele sunt vinetele si umflatele) doamna doctor a decis sa nu ne mai ciuruie si prin scalp si picioruse, asa ca ultimele doua doze de injectabile (trebuiau sa fie trei, dar de ultima ne-a iertat) le-am facut im, in bucuta - si ce-am mai plans de tare! Nu mai suporta sa o atinga nimeni in afara de mine si tati (ieri a incercat nasica ei s-o ia in brate si a urlat ca din gura de sarpe), si incet, incet accepta sa o atingem pe manute. De ieri luam doar siropele (fluidol - bun la gust; eferalgan - asa si-asa; augmentin bis - gretos), si ne luptam din rasputeri sa nu le scuipam. Ca sa ne protejam burtica luam biotics baby (in timpul tratamentului injectabil luam enterolactis) si am inceput sa facem kk mai verzuliu sau mai maroniu, fata de galbenul obisnuit.
Ne-am umplut iar de sudamina, ca pe langa toate necazurile suferim crunt si de caldura (nesimtii cu clima ne duc cu vorba ca vin "azi" de sambata incoace...). Facem baite si dusulete toata ziua, si noaptea stam afara pana pica tati de somn, ca temperatura din casa e de 30-33 de grade non stop.
Nu mai trebuie sa spunem ca plangem aproape tot timpul, ca mancam extrem de putin, ca mami n-a mai dormit mai mult de doua-trei ore pe zi (maxim!) de cand ne-am imbolnavit si ca nu mai poate... adica poate ca n-are incotro.

Am facut curat la poze asa cum am promis.

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

La multi ani Ilincutelor!
Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

nici noi n-am facut vaccinul pt rotavirus, nici nu il facem.
boala in sine e destul de nasoala, david avea 1 an si 5 luni cand am ajuns in spital cu el cu entero-viroza, erau multi copii acolo cu enteroviroza cauzata de rotavirus, unii- multi dintre ei- pe perfuzii pt hidratare (in general, boala se manifesta prin varsaturi, diaree puternica, febra mare, inapetenta, copilul nu mai mananca, nu mai bea...). noi am avut noroc ca nu intrerupsesem alaptatul si david accepta sanul - asa ca toata ziua in spital il tineam la san. asta ne-a salvat pe noi de perfuzii, desi am primit in fiecare zi "sfaturi" sa intrerup imediat alaptatul, ca ii prelungesc diareea si ca "oricum dupa 1 an laptele de mama ii face rau copilului" , adaugand, mandre ca "aici multe mame si-au intarcat copiii din cauza enterovirozei" (si a sfaturilor lor incompetente, bineinteles!).
tratamentul e ...de supraveghere, de hidratare si de scadere a febrei, atat, nu am primit nicio alta medicatie - doar debridat, care e apa de ploaie. ni s-a explicat ca virusul trebuie sa iasa din organism si nu sa fie retinut prin tratament - ca atare trebuie lasat corpul sa-si faca treaba sa-l elimine. mi s-a parut o explicatie justa.

deci daca ma tine DD cu alaptatul cel putin ca la david, adica un an jumate si peste, eu nu vad motiv sa-i fac vaccinul, eu zic ca si daca pica napasta peste noi si luam virusul, reusim sa ne luptam cu el fara vaccin.

ceai/apa nu-i dau, doar laptic. si daca imi cere in parc, asta e, ma opresc si satisfac nevoia copilului. dar in general doarme si atunci cand plange chiar ii e foame, asa ca in 5-10 min masa e gata si ne continuam plimbarea, fara proteste din partea copilului.
eu auzisem ca poti sa verifici daca e copilul deshidratat dupa fontanela, daca e vizibil mai lasata (daca se vede ca o adancitura, nu stiu cum sa zic), atunci copilul are nevoie sa fie hidratat. dupa ce bea, de regula nu se mai cunoaste unde e fontanela.
(sper sa se inteleaga ce vreau sa zic, vad ca-s cam incoerenta).




_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Nana, of, ce mila mi-e de Adelina...cred ca ti se rupe inima s-o vezi suferind.
va doresc sanatate multa-multa si refacere rapida, iar voua- multa putere sa rezistati . haideti ca o sa iasa soarele si pe strada voastra, nu se poate altfel!




_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Hello, fetele!

uff, n-am mai scris demult, asa ca nici nu stiu ce sa povestesc..
Mai bine raspund la ce intrebari imi amintesc c-am citit pe aici:

Vero, eu alaptez exclusiv si nu ii dau Mariei apa in perioada asta, ci doar o pun la san oricat de des cere. Saptamana trecuta vroia la intervale de 1 ora, maxim 2 (rar) si asa i-am dat. N-am observat nici un fel de probleme cu burtica din cauza asta (multumim lui Dumnezeu!)

Teuta si buburuza mea are parul destul de lung, si tati a tuns-o putin chiar weekendul asta, mai ales la ceafa, ca acolo transpira cel mai mult. Nu stiam ca exista contraindicatii pentru tunsl pana la un an, mi se pare amuzanta treaba asta

Nati, multumim (cu intarziere ) pentru felicitarile la implinirea unei lunite sper ca sunteti bine si va descurcati cateva zile fara tati

Fetelor, Maria mea a facut un fel de cojite in sprancene si pe urechiuse. Sunt albe-galbui, se desprind usor-usor, dar apar la loc.
Aveti idee ce poate fi? Oare sunt de la caldura si astea?

In alta ordine de idei, eu ieri mi-am sarbatorit ziua de nastere - si ce frumos a fost Vlad si-a luat o zi libera si m-a rasfatat de dimineata cu mic dejun in pat, apoi am mers in oras la o sesiune de shopping, timp in care Maria a dormit dusa (dar ce hainute delicioase i-am luat de la Kiabi ), iar restul zilei l-am petrecut toti trei acasa, cu filme, pupaturi, rasete si imbratisari dulci
Am primit si felicitari de la prieteni dragi - mi-a prins tare bine o zi incarcata cu atatea emotii pozitive si dragoste

M-am mai uitat prin albumele cu puisori de liliac - asa sunt de frumosi toti, ma topesc de drag de fiecare data cand revad fotografiile!
Trebuie sa fac si eu mai multe poze, ca gandacelul nostru creste si se schimba asa repede - o sa-mi para rau mai tarziu ca nu am "documentat" mai bine fiecare etapa.

Deocamdata o poza noua aici - ignorati mutra mea obosita si admirati gogosica noastra bolfoasa

pupam cu drag!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Revin, ca mai vroiam sa povestesc cate ceva

Noi ne impacam din ce in ce mai bine cu sling-ul. Maria sta cam 1-1,5 ore pe zi in el, adoarme in maxim 10 min de cand o pun, iar eu pot sa mai fac din treburi prin casa, sau sa merg la posta/piata/banca.
Acu 2 saptamani chiar am reusit sa prepar o tarta cu coacaze cap-coada, cu pitica in sling - am fost tare mandra de aceasta performanta, iar tati foarte surprins de mirosul delicios in casa, cand a venit de la serviciu
Asa ca, Nati, sunt convinsa ca ar fi o solutie f buna si pentru Bibi a ta, careia ii plac asa mult imbratisarile
Daca te hotarasti sa incerci si ai nevoie de ajutor cu comanda din ro, noi venim in august acasa, la parinti, si putem sa iti aducem.

Ioana, si pe mine ma bate gandul sa cumpar cativa metri de bumbac elastic pt un wrap "home made" - trebuie doar sa ajung in obor, ca nu stiu unde in alta parte sunt magazine de stofe pe aici..
Cati metri ai folosit pana la urma?
Alina, wrap-ul vostru ce lungime are?

Fug, ca se foieste gandacelul, si vreau sa se trezeasca cu mine

Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput