Floricele de Liliac - mai iunie 2010 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

tot eu, ca am uitat:

La multi ani sarbatoritilor de astazi, cele doua Ilincute.
Laura, Cata sa va creasca mari si frumoase si sanatoase cele doua printese
.

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Ieri am fost la vaccin,bebe dormea,a facut odata aaaaaa,i-am bagat suzeta si a adormit la locIar cand i-a bagat spatula aia pe gat sa vada cum arata nu a zis NIMIC NIMIC,eu ma uitam in alta parte ca imi era mila,si asteptam sa tipe...mi-a zis doctora,gata doamna...nu a scos un sunet.
Ce copil cuminte are mama

Cantareste 4900 gr si 58 cm.Imi place evolutia lui...

Cristina,mamica implinita de sufletel mic,Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

am revenit si noi in Bucuresti dupa o saptamana de stat la munte. Fetitei i-a prins bine iesirea, a dormit foarte bine, a stat la aer curat in curte, am facut plimbari si odata cu asta si fitness, caci a urca cu carutul pe plan inclinat e ca si cum as face pe banda, e aceeasi pozitie.
Am revenit pentru ca azi i-am facut vaccinul de 2 luni, am facut Infanrix hexa, puiuta a plans putin la intepatura, dar dna doctor a luat-o imediat in brate si a alergat cu ea prin camera zicandu-i :"uite, Ioana , suntem pe calut, diiii calutule" . Mi s-a parut f tare, Ioana nu a mai plans, apoi am pus-o nitel la tzitzi, nu a supt ea cine stie ce, doar a molfait nitel.Acum doarme si trebuie in curand sa ii bag juma de supozitor cu paracetamol.Apoi la fel la 8 ore.O sa o urmaresc sa vad cum evolueaza.
Chiar fetelor, am inteles ca e optional sa facem la 3 luni vaccinul Rotarix.Voi il faceti? O fosta colega de-a mea a stat mult timp cu fetita internata in spital din cauza rotavirusului, a fost f urata manifestarea, diaree continua, deshidratate mare,varsaturi. Abia au stabilizat copilul.Stiu ca au tras mult pana au pus-o pe picioare. Asa ca, ulterior, toate mamicile care au cunoscut cazul colegei au ales sa faca bebeilor lor Rotarixul. Ma batea si pe mine gandul...voi v-ati interesat de asta?
Spre vineri o luam din loc iarasi spre munte sa facem fata maricia.

Deci: fetica mea are la 2 luni fix 60 de cm, 5.7 kg.Suntem happy!

Nana, sanatate multa micutei Adelina!!!Imi pare tare rau prin ce a trebuit sa treceti...

Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata mai pe la pranz si de la noi!

Ilinca de Realllaura
Ilinca de R.Cata

Diana de rosanne la implinirea celor 3 lunite!
Teodora de dunemaire la implinirea celor 2 lunite!

Cate o floare pentru fiecare dintre voi si pentru mamicile voastre!

Alina, multumim frumos de cafea si mic dejun, o nebunie!

Virginia, si eu am intrebat in capitolul trecut de Rotarix, dar nu m-a bagat nimeni in seama, poate tu ai mai mult succes!
Uite ce am aflat eu de pe net: Rotarix de la GSK si Rotatec de la Merck (aici se face cel de-al doilea, dar sunt la fel), se face in 3 doze la 2,4 si 6 luni. Problema e ca eu am citit si de bine si de rau despre aceste vaccinuri, in martie a fost un scandal legat de aceste vaccinuri, cum ca ar contine o tulpina a virusului gripei porcine. Organizatiile europeana si americana a sanatatii au cerut scoaterea de pe piata a acestor vaccinuri. Pana la urma s-au facut analize si s-a decis sa nu se scoata de pe piata, aici in Grecia, in mai Organizatia Nationala a Sanatatii a dat un comunicat in care se spune ca vaccinul e ok. Uite www.mondonews.ro/Rotarix-un-vaccin-folosit-si-in-Romania-ar-putea-fi-interzis-Vezi-reactii-adverse id-20586.html" target="_blank">aici cateva informatii, eu am mai citit si pe forumurile din Ro, pareri si pro si contra, de aia intrebasem si aici, vroiam o parere si a fetelor, poate stie cineva mai multe despre el etc.. Noi trebuie sa ne decidem pana pe 9 august cand tre' sa mergem la vaccinat. Prietena ta cand a facut vaccinul, ce reactii a avut bebele? Daca afli mai multe da-mi si mie de veste, te rog.

Cristina, Virginia, felicitari pentru bebeii grasunei! Al meu a luat in prima luna 2 kg si 6 cm, mi-e teama sa nu se faca vreun grasan, dar parca si Matei de Sorana era asa cand era bebel si acum are o greutate ok si acum stiu ca si fratele lui Tudor ii calca pe urme, asa ca sper c-o sa ne temperam si noi. Cine ma aude imi zice sa nu-i mai dau atat sa manance, si ce sa-i fac, sa-l bag la dieta?

Pupici la mamici si bebici!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

vivela eu am anuntat ca fac capitol nou iar Ioana a verificat in timp ce eu scriam acel mesaj
a fost un lucru simultan chiar putin amuzant caci atunci cand eu am incercat sa trimit mesajul cu Va invit la noul capitol mi-a aparut mesaj cum ca nu au trecut 60 de secunde de la ultimul(si trecusera ca nu sunt deloc rapida)
cand am verificat daca cumva mesajul s-a trimis si nu mi-am dat eu seama in loc de mesajul "Va invit la noul capitol" aparea "sa continuam aici" (o clipa nici nu am realizat ce se intampla), deci eu si Ioana am lucrat cot la cot in exact acelasi interval

in alta ordine de idei

mamici ce alaptati exclusiv si nu dati ceai/apa la bebei cum va descurcati in aceasta perioada?
eu ieri i-am dat laptic cam din ora in ora(de pe la 12) ca sa nu se deshidrateze si azi de dimineata am vazut ca mai tine caldura inca 2 saptamani simi-e teama ca nu rezist asa o perioada
voi ii alaptati normal, adica la 3- 4 ore? le dati ceai sau apa?

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Theo, multumesc de raspuns !!
Baietelul prietenei mele l-a facut la 3 si 5 luni si nu a avut nici un efect advers.Chiar ea m-a incurajat azi sa il fac ca se gandea si ea ca cine stie ce ajung sa bage in gura copilasii si sa nu ne trezim cu pocinogul pe cap.Mai ales ca se lasa cu spitalizare iar la noi..spitalele...sa n-avem nevoie de ele...
Acum mai citeam si eu pe net diverse informatii.Parca ma bate gandul sa il fac totusi.
Si eu mai cred ceva:pana nu ajunge fiecare din noi sa isi puna intrebari legate de ceva anume, e mai greu sa ne dam cu parerea.Ca uite, nici eu nu stiam mai nimic pana azi de rotavirus.Asa ca, daca ai mai intrebat inainte, nici eu nu as fi stiut ce sa spun. Mai intrebam si noi in stanga, in dreapta si om afla cam toate in acelasi timp raspunsuri.Ca doar puii cresc cam toti in paralel si ajungem pe rand la capitolul vaccinuri.

Daca mai aflu ceva, mai scriu.



Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Salutare, dragi mamici!

Vivela, iti multumesc pentru clarificarile despre Adelina. Am citit si eu in urma, si m-am cutremurat... Bine ca a trecut pericolul. Nana, sper ca Adelina s-a insanatosit de tot. Te asteptam cu vesti noi.

Noi suntem bine, am mai crescut. Avem 6,500 kg si 61 de centimetri la 2 luni si 1 saptamana. Buburuza mea doarme tare bine noaptea, de la 11 la 5-6 dimineata. Am facut si noi BCG la Medlife, cu programare, gratis. Asa ca daca nu vreti sa stati la cozi interminabile in maternitati, aveti si optiunea Medlife. Zambim, gangurim, ne tinem capul foarte bine, insa inca nu intindem manuta dupa obiecte. Ieri a plecat mama de la mine, iar Maia e cam maraita. Cred ca s-a obisnuit cu ea, caci eu invatam, iar mama o scotea afara si mi-o aducea cand voia la san, apoi plecau din nou. Cand vad cat e de maraita si nu prea reusesc sa o calmez e tare frustrant...Sper insa sa se reobisnuiasca cat de curand cu mine si sa nu-i mai duca lipsa mamei.

Trebuie neaparat sa intru pe webshots sa vad cum au crescut puiutii vostri si sa-mi fac si eu album cu buburuza. Va pup pe toate.

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Alinutzaa, Cris_09, Vivela, Teophilina multumim mult de urari!

Fetitiza mea a devenit f activa, tot timpul rade, gangureste, vrea sa stea numai cu noi, nu mai suporta sa o lasam singura. In rest e bine, papa si doarme. apropos ca intreba cineva:
eu cafea beau ocazional, mi-a fost pofta in we si am baut.
Cu ceaiul...pana acum nu i-am dat decat san, oricat de des a ceurt. acum insa vreau sa o invat sa nu-mi mai ceara san in parc asa ca iau ceaiul cu mine si, daca nu ma mai inteleg cu ea, ii dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Virginia, multumesc si eu de raspuns, eu intrebasem fix asa, nu pareri etc.:

Autor: theophillina
Raspuns la: 17/07/2010 07:24:56
Mesaj:Pe 9 august suntem programati sa facem si noi primele vaccinuri Pentaxim (obligatoriu) si Rotarix (optional-noi vom face Rotateq de fapt, varianta americana a Rotarix-uui de la GlaxoSmithKiline), noi am optat sa-l facem si asa ne-a recomandat si pediatra si vroiam sa va intreb, l-a facut cineva dintre voi, ca tot citesc ba de bine, ba de rau despre el.

Se pare ca nu l-a facut nimeni, nimeni n-a auzit de el, nici un pediatru nu l-a recomandat etc.

Mira, bine ai revenit! Astpetam poze cu bebelina grasulina! Vezi ca avem un nou cont pentru pozici: flori_de_liliac_2010 cu aceeasi parola, ti-am reamintit, poate ti-a scapat cand ai citit, ca ai avut cam mult de recuperat. Si bebele meu care e un linistit de obicei e mai marait zilele astea din cauza caldurii.



Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Eu nu am facut Rotarix pentru Mirci. In general mi-a fost teama sa fac prea multe optionale. Nu stiu ce sa spun...Eu nu i-l fac Ilincai

Mergi la inceput