Mamici din Grecia (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Buna grecoaicelor

Ne-am intors pt cateva zile in atena si marti vom pleca din nou....tare bine e sa te lafai la racoarea muntelui !
Ma bucur ca citesc vesti noi de la voi....in primul rand, ii cer Larisei mii de si-i urez cu intarziere un sincer LA MULTI ANI !!! Sa te bucuri de minunea din burtica si de minunata ta familie ! -o pe dimitra . Ma bucur ca s-a deschis, in sfarsit, statia d emetrou la tine. Poate o sa-ti fac o vizita la inceputul lui sept, cand ne vom intoarce de la munte....sa-ti vad burtica si printesa

Theo, multumim de urari . L-am vazut pe beb stelios , se dezvolta minunat, e un scump de-ti vine sa-i mananci pulpitzele alea bucalate .
Cat despre vaccin, nu stiu ce sa-ti zic...noi am facut prevenar (3,5,7 luni ) si infanrix hexa (2,4,6, luni ), iar la 1 an l-am facut pe cel pt meningita, iar acum treb sa facem altul, ceva tot cu infanrix dar modificat.

Viky,intr-adevar, cu diversificarea fiecare mamica face cum crede de cuviinta. Nici eu nu fac ce zice pediatra. Mi-am facut propria schema de div, am cules si citit informatii cat am putut si am decis singura ce si cum. E f bine dak incepi cu cartoful dulce, copiii accepta astfel legumele mult mai usor. Cu mandra mea n-am avut probleme cu nimic pana acum...ce i-am dat a papat. Inca o feresc de sare, zahar, faina, unt etc. O sa aiba toata viatza timp sa guste si sa-si faca propria idee despre ce-i place si ce nu. Adevarul e ca in primii ani de viatza se formeaza " cultura mancarii " , a copilului.
Deci fa cum crezi, instinctul de mama sigur nu greseste

Moro, bun venit in casa mult dorita !..spor la bebe

Vacanta placuta !

va pup pe toate

p.s. cum ramane cu intalnirea de inceput de sept ? Mai organizam sau nu?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Citat:
citat din mesajul lui theophillina

Ertina, pentru ca tu ai deschis acest subiect, vroiam sa-ti propun, daca esti de acord, bineinteles, sa facem un user comun pentru acest subiect, astfel incat prima pagina sa poata fi modificata sau capitolele schimbate si de catre altcineva cand nu esti tu. Sper sa nu te supere propunerea mea.





Theo, cu mare drag . E deja facut, cine doreste, PM.
Insa eu am incercat sa modific cu userul comun si sa va dau apoi parola si id-ul, insa nu iese prima pagina exact cum e ( culori, bolduit etc), iar eu rabdare nu mai am sa reiau , cel putin nu acum. Deci cine are rabdare si timp, cu cea mai mare placere va poftesc sa schimbati toata pagina dak doriti.

Astept PM pt cele interesate...si inca o rugaminte, incercati sa nu mai dati la fetele necunoscute mailul si parola...am vazut la mailul nostru un nume care are deja parola si nu este in listuta noastra. Asadar, propun ca orice nou venita sa scrie cel putin 10 mesaje inainte de a o trece in listuta, bineinteles daca sunteti de acord. Sunt deja fete noi care au scris doar de cateva ori si apoi n-au mai dat niciun semn de viatza, ma refer la NIBI NIKI.....hai sa presupunem k e vacanta, insa....asteptam si vedem ..fara suparare, pls.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

pentru cele interesate, am trimis pe mailul comun ce aveam prin calc colectat despre : diversificare, retete bebe si copii 0-3 ani.
Eu n-am folosit inca, pt k am uitat ca le am , dar o sa ma uit la ele sa vad despre ce e vorba....Sper sa va fie utile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata fetelor!

Va poftesc la o www.life-care.ro/library/cafea.jpg" target="_blank">cafea si la o felie de www.kuharka.ru/_gallery/img3/1212954866_33705.jpg" target="_blank">tort ca astazi implinim 2 lunite!

Noi la ora 9 suntem programati pentru vaccin, am emotii, si sper sa fie totul bine, sa nu planga bebe deloc sau prea tare si sa nu aiba reactii adverse. Va rugam sa ne tineti pumnii.

Trimit si revin mai tarziu.


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

theo, sa-ti traiasca scumpetea mica si sa creasca mare si sanatos !

wow, ce tratatie, mai ales tortul ! multumim

Poate intri mai tz sa ne spui cum a fost la vaccin....A mea de cate ori o vede pe pediatra urlaaaaaa...
Ce vaccin ati facut acum ?
Ce chestie !..bebe stelios este mai mic decat athina cu exact un an si o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Citat:
citat din mesajul lui ertina

[quote]citat din mesajul lui theophillina
Asadar, propun ca orice nou venita sa scrie cel putin 10 mesaje inainte de a o trece in listuta, bineinteles daca sunteti de acord. Sunt deja fete noi care au scris doar de cateva ori si apoi n-au mai dat niciun semn de viatza, ma refer la NIBI NIKI.....hai sa presupunem k e vacanta, insa....asteptam si vedem ..fara suparare, pls.


mamica fericita de fetitza cuminte www.flickr.com/photos/42333902@N04/sets/" target="_blank">Athina - Eugenia din 08/june/2009

Neata.aici sunt,nu am disparut.Va invit si la o cafeluta ca sa ma iertati ca nu am intrat mai des.Dam si o cupa de sampanie ca imi face maine puiul 5 lunite.Am un mare stres acum..nu stiu daca sa incep sa-i dau legume sau sa mai astept pana la 6 luni.Am inceput de vreo 10 zile cu faina de orez si vanilie de la NOY NOY.
Va pup pe toate va urez vacanta placuta si ne mai auzim

MAMICA FERICITA DE PUI FRUMOS(11.03.2010)
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/
AMR....7KG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Citat:
citat din mesajul lui theophillina

'Neata fetelor!

Va poftesc la o www.life-care.ro/library/cafea.jpg" target="_blank">cafea si la o felie de www.kuharka.ru/_gallery/img3/1212954866_33705.jpg" target="_blank">tort ca astazi implinim 2 lunite!

Noi la ora 9 suntem programati pentru vaccin, am emotii, si sper sa fie totul bine, sa nu planga bebe deloc sau prea tare si sa nu aiba reactii adverse. Va rugam sa ne tineti pumnii.

Trimit si revin mai tarziu.


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS


La multe lunite(scuze de intarziere),sa cresti mare si sanatos
ce vaccin ai facut?Sper ca nu ai mai intrat ieri ca nu ai mai avut timp nicidecum ca a facut temperatura,da?

MAMICA FERICITA DE PUI FRUMOS(11.03.2010)
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/
AMR....7KG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata fetelor mai pe la pranz asa si de la noi!

Dar tot va poftesc la o cafeluta!

Scuze ca n-am mai intrat ieri sa va spun despre noi, va spun acum.

Bebe nu a plans deloc la vaccin, i-am dat sa manance si apoi a dormit, am crescut mult, 1,350 kg si 2.5 cm in 3 sapt si astfel la 2 lunite avem 6,350 kg si 60 cm.
Am trecut cu bine peste aceasta zi a vaccinarii, bebe Stelios a dormit de la 10.00 cand am ajuns acasa pana la 16.00 apoi am facut baita, am mancat, am fost intr-o vizita, a mai motait pe acolo, apoi am iesit la plimbare, incepuse sa faca un pic de febra, a avut la un moment dat 37.7, dar dupa ce a facut caca, a scazut iarasi la 36.8 si pe la 22.00 a adormit ca era ora lui de somn si a dormit pana azi dimineata la 8.00 (ca de obicei).
Citesc din urma si revin ca tot vreau sa rapsund de la vreo 2 pagini in urma si nu-mi iese deloc.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata!


Larisa, te-ai intors din vacanta in Creta? Cum a fost? Pana sa intru eu sa-ti urez vacanta placuta a si trecut timpul si tu te-ai si intors deja. Sper ca v-ati simtit bine, sa intri sa ne povestesti. Referitor la nume, mie-mi place Ilias, mai ales ca e numele tatalui tau si mai sunt si alte coincidente, insa sunt f putine nume grecesti care nu-mi plac. Nu preia numele socrului? Mie-mi place f mult si Xristos, dar nu am putut sa-i pun copilului ca asa-l cheama pe sotul meu.

Ertina, si tu numai dintr-o vacanta in alta o tii , bravo! Ref la contul comun, eu iti propun ca urmatorul capitol sa-l deschizi cu contul comun, apoi imi trimiti parola si mai fac eu ce modificari trebuie. Apropo, pe prima pagina nu ai trecut-o si pe Asteropipan. Si, da, cred ca Nicoleta a corespondat pe mail-ul comun cu o doamna care vroia adresa unei manastiri de la Muntele Athos. Cele 2 fete Asteropipan si Nibi_Niki nu sut chiar straine pt mine, ele sunt cu o odisee inaintea mea si le-am tot citit acolo, insa vad ca pe aici pe la noi nu prea baga capul. Multumim de materialele de pe mail, cartea aceea electronica o aveam si eu, mai am si eu si alte materiale despre diversificare dar si despre cresterea copilului in general o sa le pun pe mailul comun, asadar, orice materiale mai ai despre bebei pune-le acolo ca ne vor folosi. Si, da, ce chestie (eu nu m-am prins, recunosc ) cu diferenta de fix un an si-o zi intre bebeii nostri. A, si vroiam demult sa-ti scriu o chestie, numele fetitei tale Athina-Eugenia ziceai ca Eugenia e numele mamei tale, poti sa-i zici si romaneste Eugenia si greceste Evgenia. Ref la vaccin, bebe s-am comportat exemplar nu a plans deloc, apoi nu a facut febra, n-a avut nici o reactie adversa, de fapt. Ziceai ca Athina plange cand vede pediatra, sa stii tu ca asta cu facutul vaccinului e o tehnica, am vazut la pediatra noastra, pana sa-si dea bebe (dar si noi ) seama, ea il si facuse.

Nibi_niki, multumim frumos de urari si voua va uram la fel pentru micuta Maria la implinirea celor 5 lunite. Ref la diversificare, eu o sa o incep la 6 luni cred, desi eu l-am alaptat pe bebe doar 1 luna si acum e cam grasan, si daca continua tot asa, eu o sa sar peste cereale, indiferent ce mi-o zice pediatra, o sa incep cu fructe, apoi legume, apoi carne, galbenus etc. Eu as astepta pana la 6 luni mai ales ca tu o mai si alaptezi daca nu ma insel (v-am citit de la odisee si acum va citesc si la 365 de zile, in special pe tine si pe Asteropipan sunt cu ochii ca deh, sunteti grecoaice de-ale mele, imi place maxim la voi acolo, e veselie mare, cateodata am vrut sa mai intervin si eu cu raspunsuri si intrebari dar m-am temut sa nu ma luati drept vreun pedofil , oricum am invatat f multe de la iepurasi si in sarcina si acum. Ca si vaccinuri am facut primele acum la 2 luni: Pentavac si Rotateq, iar la 3 luni suntem programati pentru Prevenar. Voi ce ati facut pana acum ca si vaccinuri? Si nu, cum ziceam , bebe nici n-a plans, nici n-a avut vreo alta reactie adversa.

Va pupam pe toate si va dorim o zi placuta!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Citat:
citat din mesajul lui theophillina

'Neata!

Nibi_niki, multumim frumos de urari si voua va uram la fel pentru micuta Maria la implinirea celor 5 lunite. Ref la diversificare, eu o sa o incep la 6 luni cred, desi eu l-am alaptat pe bebe doar 1 luna si acum e cam grasan, si daca continua tot asa, eu o sa sar peste cereale, indiferent ce mi-o zice pediatra, o sa incep cu fructe, apoi legume, apoi carne, galbenus etc. Eu as astepta pana la 6 luni mai ales ca tu o mai si alaptezi daca nu ma insel (v-am citit de la odisee si acum va citesc si la 365 de zile, in special pe tine si pe Asteropipan sunt cu ochii ca deh, sunteti grecoaice de-ale mele, imi place maxim la voi acolo, e veselie mare, cateodata am vrut sa mai intervin si eu cu raspunsuri si intrebari dar m-am temut sa nu ma luati drept vreun pedofil , oricum am invatat f multe de la iepurasi si in sarcina si acum. Ca si vaccinuri am facut primele acum la 2 luni: Pentavac si Rotateq, iar la 3 luni suntem programati pentru Prevenar. Voi ce ati facut pana acum ca si vaccinuri? Si nu, cum ziceam , bebe nici n-a plans, nici n-a avut vreo alta reactie adversa.

Va pupam pe toate si va dorim o zi placuta!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS


Neata.Da Theodora eu o alaptez inca pe Maria si o sa o alaptez atata timp cat o sa am lapte(apropo de chestia asta mi-am aduc aminte de un verisor,avea vreo 2 ani si era alaptat.Eram mai multe rude adunate,apare el cu un scaunel de plastic si ii spune maicasii:"mami pune hopa da mie tzatza")Ei, eu nu vreau chiar asa dar macar pana pe la vreun an.Noi am inceput diversificarea crema de vanilie si faina de orez de vreo 2 saptamani.Am vrut in primul rand sa invete sa pape cu lingurita si in al2-lea rand sa scap de o masa de lapte praf ca mi se pare ca umfla prea mult.Maria si-a dublat greutatea de la 3 luni(am nascut-o si micuta2870g).Deja are 7 kg.O sa incepem cu legumele prima data(la 6 luni) si apoi cu fructele.
referitor la vaccinuri:infanrix hexa(la 2 luni),neisVac-C si Prevenar (la 3 luni),infanrix(4 luni) si urmeaza ine prevenarul si neisvac-c.Nu a facut reactii adverse la nici un vaccin.
Hai ca m-am intins.....

MAMICA FERICITA DE PUI FRUMOS(11.03.2010)
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/
AMR....7KG

Mergi la inceput