Trombofilia o cauza a infertilitatii - 28 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Anna, lasa ca ajungi tu si la alaptare, acum ca stii care este problema! Informatia inseamna putere, nu? Putere sa invingem trombofilia asta nesuferita!


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Fetelor, eu nu mai inteleg nimic. Am sunat azi la Fundeni la nr 0212750500 si am cerut la probleme de coagulare, iar d-na care a raspuns a zis ca dr Uscatescu vine abia dupa 1 august. Voi ziceati pe aici ca a venit de azi. Pe voi v-a chemat saptamana asta sau doar v-a raspuns la mailuri? Ar insemna ca lipseste trei saptamani consecutive. Oare sa fie adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

adrianaady da, saptamana asta merg la uschi, caci mi-a raspuns pe mail ca ma asteapta incepand cu 20 iulie, cand am timp. antoemma s-a intors si de maine poate fi casita la spital.
floaredemac pt capitol nou.
felix ce inspirata esti! spor la munca si abia astept sa vad ce ai "creata" pentru mutante

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Floaredemac, multumim pentru capitol nou!
Paula, cutremuratoare povestea voastra si impresionant modul in care reusesti sa mergi mai departe! Sa-ti ajute Dumnezeu sa iti duci visul pana la capat!
Alla, !
Felix, e foarte buna ideea ta cu "ghidul de bune practici" pentru mers la doamna Uscatescu. O sa ne fie folositor tuturor. Dupa morfofetala te duci imediat la Uschi, sau o sa-i scrii? Te intreb fiindca saptamana viitoare dr. Albu mi-a zis sa mai merg la o eco, pe 27, iar cu doamna ramasese sa ma vad in jur de 1 august, si ma gandeam ca s-ar lega... ( eu am mofofetala pe 12 august, dar parca n-as astepta atat pentru o noua vizita la doamna...)
Va pup si va doresc o zi usoara!


R.
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Ruxandra vad ca tu mergi la dr. Albu si la Dr. Uscatescu, esti mutanta, dar si gravida...ce mai, esti visul meu!...eu tot la Dr. Albu merg pentru fiv 2, tot la Dr. Uscatescu merg sa ma ajuta cu mutatia si tot graviduta ca tine sper sa fiu. Tu ai sarcina obtinuta natural? Ai de gand sa nasti cu Dr. Albu la Ml?

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Da, Aristica,sarcina e obtinuta natural. Merg la dr. Albu , cu care as vrea sa si nasc, la Medlife, daca totul merge bine. Mi se pare un profesionist, are o gramada de informatii legate de mutatia noastra , pe care le explica rabdator si am inteles ca e si un ecografist extrem de priceput, ceea ce pentru noi e esential, fiindca orice neregula trebuie semnalata la timp.
E un drum greu pana la finalul visului nostru, stiu asta, dar nu e imposibil, nu? Cand am intrebat-o la ultima vizita pe doamna Uscatescu ce sanse am sa duc sarcina pana la capat, n-a rostit un cuvant, in schimb s-a uitat in sus cu o privire plina de semnificatii, si am inteles ca , oricat am vrea sa controlam totul prin tratamente si medicamente, decizia e a lui Doamne-Doamne. Asa incat nu-mi ramane decat sa iau cumintica pastilele, sa fac injectiile, sa ma rog si sa sper.


R.
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc! 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Anna, nu cred ca este compensat followise, nici clexanele sau vinaminele prenatale nu se mai compenseaza. Oricum, merita intrebat la o farmacie Dona, am vazut ca au si ei pilulele astea.

Floaredemac, frumoasa excursie! Sa aveti timp frumos! Da, sange iti va lua la prima intalnire asistenta. De asemenea iti va opri dosarelul cu analizele, sa se uite peste ele dar ti-l inapoiaza in aceeasi zi, cand mergi dupa rezultate si recomandari.

Ruxi, i-am scris deja astazi, sa vedem ce-mi zice. Stiu ce pe alte fete le-a chemat dupa morfofetala ca sa vada cum sint IR-urile si, in functie de asta, a continuat sau a modificat doza de clexane. Problema mea este ca nu stiu daca ma va chema si dimineata pt ca dupa, trebuie sa fug intre Fundeni si Filantropia apoi sa ma intorc iar la Fundeni cu echografia. Hmmmm, tare complicat sa nu stai in Bucuresti si sa ai nevoie de medicii de acolo...

Antoemma, mai suna inca odata si insista. Poti sa-i trimiti si mail sa intrebi, iti va raspunde.

Aristica, ti s-au vindecat gaurelele de la laparo?

Felix 9+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Si acum "ghidul", daca sunt completari va rog sa le faceti.

Cum se ajunge la Fundeni (Sos. Fundeni nr.258, sector 2, Bucuresti)

- cu GPS-ul
- cu troleibuzul 66 de la Universitate, Fundeniul este capat de linie dar nu stiu exact cum ii zice (poate ne ajuta cineva care a fost cu troleul)
- daca e alta varianta, va rog sa o adaugati

La poarta intrebati incotro sa mergeti, inclusiv gardienii va pot indruma catre d-na dr. Laboratorul este in cadrul institutului C. Iliescu, la etajul 1. Cladirea are mai multe intrari, eu am intrat pe intrarea principala (cea cu multe scari unde sta lumea la fumat ) si la etajul 1 am intrat pe coridorul lung, pe stanga este laboratorul, dupa mai multe usi.

Pentru consultatie, ca sa nu bateti drumul degeaba, sunati la LABORATORUL DE HEMOSTAZA si intrebati daca este d-na dr. Uscatescu. NU TREBUIE PROGRAMARE, va duceti dimineata la laborator, intre 6:30-7:30, intrebati de d-na. asistenta Viorica Taru (Tzaru se citeste) si asteptati la coada (vor fi multe gravidute acolo) sa fiti preluate si intepate pentru analize (probele pentru analizele de coagulare le va recolta asistenta chiar de la prima consultatie).

Daca aveti analize de sange facute altundeva (de ex. profilul trombofilie ereditara II si sindrom antifosfolipidic de la Synevo) este bine sa le aveti intr-un dosar la voi. De asemenea, in dosar puteti scrie tratamentul pe care il urmati la momentul actual. Trimitere de la medicul de familie eu am avut dar nu s-a uitat peste ea, mi-a dat-o inapoi acasa. Dosarul va fi oprit de asistenta ca sa fie citit de dr. Uscatescu si, in functie de rezultatele din dosar si rezultatele analizelor facute la Fundeni, veti primi tratament si indrumare. Dosarul il primiti inapoi la plecare.

In aceeasi zi, dupa-amiaza, va va spune asistenta sa va intoarceti sa primiti rezultatul si comentariile d-nei dr. Daca sunteti din provincie, puteti sa-i spuneti acest lucru asistentei si e posibil sa va cheme mai devreme pentru rezultate.

Daca aveti nevoie de scrisoare medicala pentru ca medicul de familie sa va dea tratamentul compensat, mentionati acest lucru asistentei deoarece scrisoarea medicala nu se face la laborator ci undeva la subsol iar doamna care scrie scrisorile, e posibil sa nu o mai gasiti dupa-masa, cand va intoarceti pentru rezultate.

Nu este neaparat nevoie de “atentii”, fetele sunt tratate la fel de bine indiferent daca dau ceva sau nu.

Felix 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

se mai poate ajunge si cu metroul pana la statia Costin Georgian si apoi cu masina 153 (parca sau 253, e una singura dar nu mai stiu numarul exact) pana la capat, adica acelasi capat cu troleibuzul 66 care se numeste "Spitalul Fundeni".
as mai adauga pt. fetele din provincie sau care nu stiu, ca troleibuzul 66 se poate lua de la obor sau de la vasile parvan(acolo are capatul celalalt), kogalniceanu, universitate...


Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Astazi mi-a adus DHL-ul coletul cu Medyn Forte acasa. Am facut comanda pe 13.07 , deci a facut 7 zile din Germania pana la mine.

Dana, mami de Sofia Andreea (17/10/2007) si 23+


MTHFR C677T heterozigot

Mergi la inceput