Trombofilia o cauza a infertilitatii - 28 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Paula multumim ca impartasesti aceasta poveste cu noi, o poveste trista pe care nu ar trebui sa o cunoastem nici una. Eu am incredere ca totul va fi bine.Trebuie
Gabriela eu stiu una si buna, daca dr U recomanda clexane, trebuie sa faci si gata. Este de 100 de ori mai riscant sa nu faci, decit daca ai face, mai ales daca pe artere s=au vazut ceva problemute. E sarcina maricica de acum, si are nevoie de orice ajutor suplimentar. Aspenterul are cu totul alta actiune decit clexanul, nu au nici o legatura. Asa sfatul meu fuguta la dr si urmeaza sfaturile ei.
Fetelor suntem asa de multe ca nici nu apuc sa va retin pe toate, dar parca Floaredemac si Samira se duc la hematolog saptamina asta, asa ca le urez bafta.
Aristica la fel parca, tot tu intrebai cit "sa dai" la dr si asistenta, eu am dat la amindoua cind am fost, asa mi s-a spus si asa am facut. Si mult noroc la fivul ce se apropie, am citit ca faci cu dr Albu Dragos, sa ai incredere multa , este un medic deosebit.

Felixutza draga mea gravidutza tu cind mai vii pe la bucuresti?
Tamy multi pupici pe burtica aia frumoasa a ta.
Apropo fetelor care sunteti inca aspirante, f buna pt trombofilie este si omega 3, pe linga B-uri, acid folic si aspenter. Ea ar ajuta sa aveti si ovocite de calitate, asa ca puteti lua linistite.
O zi buna si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Am gasit pe net un articol foarte bine structurat despre motivele pierderii de sarcini, cu, zic eu, toate motivele posibile, analizate in parte, tabelat.

http://www.ranzcog.edu.au/fellows/pdfs/provincial/Teleconference-2a-Pre-reading.pdf

Daca vi se pare interesant/corect, poate ar fi bun de pus pe prima pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

felix76, noi avem 3 IA la activ si IA nr 4 e cam incapatanata, am anulat de 2 ori procedura, prima din cauza mea (n-am raspuns corespunzator la menopur) si a doua tentativa pt IA 4 din cauza probei sotului, in februarie, cand am fugit direct la genetician sa ne linistim.
mai vreau sa fac o incercare de IA macar, la unguri de data asta. si apoi...dumnezeu cu mila, ca nu prea reusim sa strangem nici pt IA, da pt FIV...
Ruxandrada povestea nu e deloc plictisitoare! orice experienta e importanta si merita imnpartasita!

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Samira33, multumesc mult pentru propunere, dar din pacate eu voi ajunge doar la sfarsitul lui august (din 25 incolo, cand vin din concediu) sau inceputul lui septembrie. Poate "te prind" atunci
Adrianaady, multumesc pentru urare, o tin pentru mai tarziu!
Ralu_mv, incerc sa pun eu link pe prima pagina la articolul respectiv. E bun de listat si de mers cu el la doctorul ginecolog cand da din umeri privind cauzele pierderii unei sarcini... Eu chiar asa intentionez sa fac, poate se mai informeaza si ei! Multumesc!


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mi-a raspuns la mail dr.U
mi-a spus sa spun cand vreau sa vin...si eu am spus ca vreau sa vin Marti...as fi spus ca vrea sa vin Luni da nu mai avea timp sa-si dea acceptul ca abia acum am deschis mailu.

sincera sa fiu...nu ma asteptam sa-mi raspunda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna dimineata !
Da,dr U s-a intors din concediu,am primit si eu raspuns la mail.
Mi-a spus sa iau in continuare Medyn forte,thomboass si acifol pana se pozitiveaza testul si atunci sa o anunt ca sa schimbam complet,mi-a dat de inteles ca s-ar putea sa trec imediat pe clexane,eu i-am trimis si examenul anatomopataologic al fatului,de acolo cred ca a tras multe concluzii...
Si eu vreau sa merg la dr U prin august la sfarsit , asa ca poate ne intalnim sa descoeprim impreuna cum sa ajungem la ea.
Pana atunci vreau sa incep sa iau si folowise,voi ce spuneti fetelor?
Ma gandeam ca ar fi frumos sa raman insarcinata in timpul concediului la mare,cred ca acolo o sa fiu mult mai relaxata si poate se intampla minunea
Pupici fetelor si o zi buna,cu soare !

Mama unui ingeras din ceruri...
Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Fetelor pt a ajunge la d-na Uscatescu treb programare??


Mutatia Factor Laiden heterozigot, 12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Neata fetele, apar si eu dupa un we fierbinte pe care am incercat sa-l fentez dar n-am reusit

Floaredemac pentru noul capitol. Daca ii spui asistentei ca nu esti din Bucuresti, iti va baga analizele in lucru un pic mai devreme si te va chema nu la 4 ci in jur de 11-12, atunci vor fi gata si rezultatele si se va fi uitat pe ele si d-na dr. In cazul meu asa a fost. E bine sa te duci cu analizele pe care le-ai facut deja, mie nu mi-a cerut sa fac homocisteina, fac ele acolo analizele care sunt de inetres, altele decat ai facut la Synevo. Poate la inceputul lui sept vine vreuna din noi la control si te "descurcam" si pe tine, desi, sincer, nu-mi pari deloc incurcata Concediu placut, apropos, cand pleci???

Letzy, multumesc de raspuns! Probabil ca pana la 12 sapt se ghideaza dupa altceva cand da tratamentul, daca abia atunci se pot masura IR-urile.

Dangabriela, nu-ti trebuie programare insa trebuie sa suni la spital sa vezi daca e acolo sa nu bati drumul degeaba.

Paulapor, te admir din suflet ca inca poti posta aici si ati avut curajul sa faceti paginuta de web pe care eu, sincer, inca n-am avut curajul sa o citesc.

Aditu , prin Buc voi ajunge pe 2 august ca vin la morfofetala. i-e groaza cu caldurile astea...

Anna, poti sa iei fara grija folowise, e doar acid folic cu dha din ulei de peste. Plus ca are un avantaj, nu vine inapoi "superbul" miros de peste.

Alla, cred ca se merita sa incerci o IA in Ungaria. Parerea mea este ca doctorul stie bine ce face si-i ia in calcul cum ai reactionat la alte tratamente, asa iti stabileste dozele optime.

Tamytu, Samira

Fetele, eu am o idee, ce ar fi sa facem un "jurnal de acces" la Uscatescu si sa-l punem pe prima pagina ca sa nu mai fie nimeni in dubii ce si cum trebuie facut. O sa ma apuc eu de el, il postez aici si voi aduceti completari pana este numai bun de postat pe pagina 1, ce ziceti?

Felix 9+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Neata Felix ,
o idee foarte buna cu "jurnalul de acces" pentru ca suntem multe si sunt convinsa ca o sa fim si mai multe mutanteasa ca avem nevoie de un ghid.
Ce bine ca nu e problema cu aroma de peste ca eu am probleme uneori cu mirosurile sau gusturile prea tari si cred ca nu as fi putut inghiti ceva atat de neplacut,am studiat oferta de omega 3 si m-am hotarat la folowise tocmai pentru ca e special pentru preconceptie,sarcina si parca si in alaptare(sa ma ajute Dumnezeu sa ajung pana acolo !)
Pun o intrebare stupida poate dar ...aveti idee daca folowise e compensat cumva?Adica noua aspirantelor mai speciale(ca sa nu zic mutante)ni se compenseaza ceva,sau numai in sarcina se compenseaza?

Mama unui ingeras din ceruri...
Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Felix76 Din 13 august plec, stau cca 2 saptamani, sa vad cum rezista piticotul atata timp plecati. Cazarea deja platita e pe 7 nopti, 4 zile facem pe drum in total, si restul vrem sa ne plimbam prin Croatia si Austria.
Buna ideea cu jurnalul, ca sa nu se mai repete intrebarile si raspunsurile. Dar mie tot nu mi-e clar, daca merg prima oara trebuie sa fiu acolo pe la 6:30-7 si imi fac asistentele analize direct, sau abia la urmatoarele controale se intampla asa, adica trebuie intai sa ma vada dr? Vezi, sunt incurcata!!!Asa e cand omul e sanatos toata viata si brusc da cu capul de portile spitalelor...pune intrebari stupide
Vai, cu mirosul de peste am patit-o si eu intr-o zi... si nici macar nu sunt Atunci sa te tii!


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput