Comori de nov-dec 2004 (205)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Am incarcat prima parte a escapadei noastre:

http://picasaweb.google.ro/lilimic/Concediu2010#

vizionare placuta!


p.s. Sa imi spuneti voi ce parere aveti de Vio...

SMS la 858 pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Vaaaaaaaaaaai, ce puiuti dragalasi , imi vine sa le dau un milion de pupici. Mai mami, adica sora mai mare pardon ai doi ingerasi scumpici foc.
De VIO zic eu, am avut dreptate din fata nu zici ca-i gravida iar din profil are 7 'saptamani'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

LILI, nu v=a intrebat cine v-a facut poza, unde va sunt parintii? Pe cuvant, sunteti fratii mai mari, cum reusiti sa va mentineti atat de tineri si frumosi? Care e secretul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Se vede ca v-ati simtit f bine in concediu, copiii au fost intr-al 9-lea cer, asa se vede in poze, ce amintiri frumoase aveti de la munte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

tare faine pozele mirandolina si sa va fie de bine co

pe toate, pe unde sunteti?
noi sper saq ne vedem din nou la arte cu Bianca si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Citat:
citat din mesajul lui onitza

LILI, nu v=a intrebat cine v-a facut poza, unde va sunt parintii? Pe cuvant, sunteti fratii mai mari, cum reusiti sa va mentineti atat de tineri si frumosi? Care e secretul?



Cand ne-am casatorit locuiam cu mama mea si aveam in ordine:
Eu = 45 kile
mama = 50 kile
tata = 55 kile
Marian = 60 kile

Cu putine variatiuni la noi, cam tot atat avem si acum.



Am stat putin la munte, as mai vrea o tura, dar vine acusica luna august si nu stiu cu cine sa ii las si pe ce bani... asa ca...stau pe creanga mea.


si sa aveti we frumos, ca noi iar ne facem veacul la plaja

SMS la 858 pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Vio, stii ca eu nu mint, noi amandoua suntem bune de carne asa ca n-as putea sa spun ca esti slaba. Dar arati foarte bine. M-am uitat la pozele din aprilie 2006 si nu vad nici o diferenta. Iar acum esti gravida in luna a 7-a asa ca stai bine mami
Lili, intr-adevar pari pustoaica. In curand te vor intrece baietii
Misticgirl, cum mai sunteti? Sper ca mai bine, adica fara injectii.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 37+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Mai, fetelor, stiu ca va fac o supriza aparand pe-aici. Mi-am adus aminte de voi si citind pe-aici capitolul asta si vazandu-va si pozele de la intalnire, parca nici n-a trecut atat timp de cand n-am mai aparut pe-aici. Doar copiii sunt marturie, pt ca au crescut cu totii, pe Delia Paxelei n-am recunoscut-o decat cand am vazut-o doar in poza alaturi de Silviu si asta pt ca am facut o deductie logica ca nu poate fi decat Delia, dar nu am recunoscut-o dupa trasaturile fetei. E o frumoasa si in poza nici nu zici ca-i diferenta de varsta intre ea si Silviu. Roserb, ti-au crescut copiii asa de mari.. cand te vad langa ei imi vine sa-ti zic ca trebuie sa fii o mamaica lipsita de griji (stiu ca nu-i asa, dar aveti un aer de no worries pe chip). Paul al Onitzei e neschimbat, acelasi copilas cu ochii negri si mari si ma bucur ca are un fratior acum, felicitari si sa-ti creasca mare si sanatos. Mirandolina, baieteii tai sunt niste aventurieri, nu gluma, dar cu siguranta spiritul vine de la voi. Vio, bravo pt sarcina si lasa kg pt mai tarziu, e pacat sa-ti strici bucuria sarcinii cu grija kilogramelor. Monica-Elizabet, ce mare si frumos e fi-tu, iar capritza de ruxi - la fel cum o stiam, iar tu... abia acum am realizat ce inalta esti. Pe unde mai sunteti? Tot in brazil sau ati revenit in tara? Otilia, felicitari pt a treia fetita... sa fie sanatoasa si voi sa va bucurati din plin de cele 3 motzate (n-am poze la indeman sa-ti vad durdulicile blonde cu ochii albastri). La fel, pe unde mai sunteti : tara - Norvegia? Adriana - ce placere mi-a facut sa citesc de tine si de gemenusi. Nu am ragaz sa stau sa frunzaresc din urma, v-ati mai adunat pe grup? V-ati mai imputinat? Ma bucur sa vad ca sunteti in continuare o gasca de fete si familii.

Despre noi: cam la fel cum v-am lasat - Alex e un scump si-un dulce cand vrea. Cand nu vrea, are nervisori cat casa, e asa sensibil, ii sare tzandara din orice, are zile cand e vesnic nemultumit si e greu sa-i intri in gratii cu ceva, orice mica restrictie atrage dupa sine o furtuna din partea lui. Ne pregatim si noi de scoala anul asta, asteptam cu nerabdare sa vedem reactiile, desi aici nu e o tranzitie dramatica intre kindergarten si clasa 1, nici din punct de vedere al pretentiilor scolare, nici din punct de vedere al relatiei profesor-elev. Deocamdata e in vacanta, stam bine cu cititul (zic eu pt nivelul de aici) si matematica (ii place si se vede ca are simtul matematicii), mai greu cu scrisul (se frustreaza usor cand nu-i ies numerele bine, 8 aduce mai mult a infinit, inca scrie numere in oglinda (9, 2, 6, 7 spre ex.), iar cu spelling-ul cuvintelor e mai greu - dar nici n-am practicat aproape de loc cu el). Vorbeste greu romana, maica-mea a lipsit de aici 6 luni timp in care Alex era pana la 6 seara expus numai la engleza. Noi din comoditate si din cauza ca a trebuit sa aleg doar o singura limba de comunicare cu adrian, ii vorbim mai mult in engleza. Dar acum recuperam, mama e din nou aici din iunie si ne mai controlam si noi si incercam sa-i vorbim mai mult in romana.
Adrian - mai are un pic si e deja un baietel mare de 4 ani. A mers la daycare din oct. anul trecut si pana acum, cu doar o intrerupere de 2 luni cand parca s-a prostit de tot. Asa ca am decis sa nu-l mai scot din colectivitate. Ii merge tare bine cand are un prgram organizat, cand e ocupat tot timpul. N-a progresat f mult din punct de vedere al vorbirii, inca tot la stadiu de 1 cuvant este, fara sa-si fi largit prea mult vocabularul, insa din punct de vedere al comunicarii non-verbale sta mult mai bine. Este clar ca dificultatea lui cea mare este la nivel motor-oral, nu-si coordoneaza gura, muschii astfel incat sa poata sa scoata sunetele dorite si, in felul asta, sa le lege cursiv pt a obtine cuvintele De ex. daca ii cer sa zica lolly, incearca si zice destul de bine. Apoi ii cer sa zica pop si reuseste si asta, dar cand ii cer sa le lege lolly-pop, iese cu totul altceva din gurtza lui. Deci totul vine de la coordonarea lui motorie a muschilor gurii. Daca el n-ar fi avut aceasta dificultate motorie la nivelul gurii ar fi vorbit pana acum. Am inteles insa asta acum (am stiu de acum 2 ani ca are o dificultate la nivel oral-motor, dar nu aveai cum sa-ti dai seama ca asta e pionul principal decat acum, cand eforturile lui sunt mai evidente si poti observa mai usor unde-i buba), cand il observ si fetzisoara lui imi transmite pe toate caile ca ar vrea sa spuna ce ii repet eu, dar nu poate, e prea mult pt el. In rest bolboroseste pe limba lui continuu, poarta dialoguri cu noi permanent, dar fara sa scoata cuvinte inteligibile. In schimb ochisorii lui transmit tot ce vrea el... sau poate am invatat eu sa-l "citesc". In rest e un copil cu o energie de invidiat, nu e exuberant si vulcanic, ci are o energie constanta si pe timp lung: adica e alergator de cursa lunga, maratonist. Inca n-am scapat de pampersi, chiar daca se poate controla foarte bine, problema e ca nu spune cand nu mai poate tine. Trebuie sa-l observam noi mereu si, cand ajunge de se tine cu mana sau joaca mai mult din picioare si se invarte de colo-colo, e clar ca trebuie sa mearga la baie. A facut insa progrese mari acum, in ultimele 2 luni. Pt ca se trezeste dimineatza si tine pampersul uscat multa vreme. Nu imi fixez tinte sa-l scap de pampersi pana la x ani...oricum cu el totul a fost atipic fatza de alti copii, insa ma bucur sa-l vad ca progreseaza.
Din toamna merge la junior kindergarten (care inseamna doar 3:30hr/zi) si merge in paralel alte 2,5 hr la o scoala de logopedie care speram sa-l ajute sa progreseze mai rapid. In functie de cum progreseaza la scoala de logopedie, il scot de la kindergarten si-l tin full time la scoala de logopedie sau, daca nu observ imbunatatiri in vorbirea lui, il scot de la scoala de logopedie si-l dau in restul timpului la day-care. Acasa eu nu am timp prea mult sa exersez cu el in mod organizat si consecvent (adica sa stau x timp doar cu el si sa fac terapie cu el - pt ca de doi ani de cand mergem la logoped deja cunosti o gramada de metode si tehnici...), dar macar in interactiunea mea de zi cu zi cu el, lucrez cat pot, incerc sa nu scap oportunitati sa-l determin sa pronunte.

Altfel amandoi sunt atasati de mine foarte mult. Adrian cel putin, sambata si duminica, daca sunt prin preajma lui in casa, nu pot sa ma ocup de altceva 2-3 ore pt ca vine si-mi cerseste mereu atentia. Ma trage de mana sa merg sa ma uit cu el la desene (pt ca mereu "dialogam" amandoi pe tema desenelor), sa stau cu el, sa ma joc cu el, etc. Are o imbratisare care te termina si cand vrea sa-mi intre in gratii, ma pupa de ma albeste. Alex - cu o maturitate si o logica in gandire care uneori ma intreb daca e caracteristica varstei lui. Daca n-ar avea nervisorii astia in fund care sa-i schimbe starea intr-o secunda, n-as simti ca sunt parinte de 2 copii, ci doar de unul. :D :D.
Va urez tuturor sa aveti parte de multa sanatate si sa va mearga cat mai bine, stiu ca nu situatia in tara nu e prea roz, dar sper sa va gasiti portitele voastre sa evitati cat mai bine efectele crizei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Era cat pe ce sa inchid PC-ul, insa am vazut mesaj de la try si nu m-am putut abtine Ma bucur tare mult ca ne-ai trecut pragul si mai ales sa aflu ca sunteti sanatosi. Ne-ai luat pe fiecare in parte dupa bunu-ti obicei si imi dau seama cat de mult mi-ai lipsit


Eu intre timp am pus si restul de poze din concediu si de pe la noi:

derulati spre dreapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Am si 2 filmulete:

pluta la 3,6 ani fara sa il fi invatat careva
http://www.youtube.com/watch?v=nrY6i0z-vSY
Matei e mai incordat si nu reuseste inca...



pestisori in competitie (Matei avea si o perna cu care se ajuta)
http://www.youtube.com/watch?v=_EIZXrQBMUU


Noapte buna!


SMS la 858 pentru copii

Mergi la inceput