Dovlecei frumosi sept-oct 2009*166*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

hepi carol bea mai mult de o canuta din aia de la avent intr- o zi. el se si misca enorm de mult. nu exagerez cand spun ca este argint viu. din cauza acvtivitatii asteia intense el si transpira mult dar si face pipi pe masura. acuma sa nu-ti inchipui ca-i bag apa cu forta pe gat. ii dau cana si bea cat vrea. daca vede ca maica-sa nu se simte cu apa lui si-o ia singurel . eu sunt mega incantata ca bea apa pentru ca este ingrozitor de cald. sucuri sau ceaiuri nu serveste. ceai nu i-am dat niciodata si nici nu-i dau iar ca si suc il adora pe cel de portocale dar nu exagerez eu cu el. ii dau destul de rar.

ceea ce vroiam sa spun este ca nu cred ca 200 ml de apa este o cantitate prea mare pentru un copil de 9-10 luni. depinde mult de intensitatea activitatii fizice, metabolism etc etc etc



Ioana mama lui Carol Ioan , fotografii Trazbātii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Si eu raman siiinguraaa???
Gras e de munca,voi plecati la nani,Tina a plecat acasa.... e,ce sa fac si eu,o sa vb singura pe aici .
Uka ti-a mai trecut durerea mami?Ce faceam eu sa treaca durerea nu prea e recomandat de medici,cu atat mai putin pe caldurile astea.Am un fel de ciorapel umplut cu sare grunjoasa pe care il bag la microunde si il infierbant bine,il pun intr-un prosopel si il aplic pe burta.Mai desfac prosopul cand scade temperatura.

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Marina, am citit putin postul dat de tine. Loris mananca aproximativ aceleasi cantitati de legume/fructe si are 8,2 kg si 76 cm, deci tot slabut.
Nu stiu ce sa zic, cum sa o faci sa deschida gurita...doar sa o lasi in ritmul ei.

, Giani


fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Loris, o noua stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Noapte buna si treziri cat mai putine!!

, Giani


fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Loris, o noua stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

V-ati dat seama ca scriu de o ora la mesajul anterior,nu? Ma straduiesc sda il adorm pe faraon .


Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Seara buna fete dragi!

Noi tocmai ne-am intors din Mamaia, de la ziua unui baietel de 4 ani. A fost tare frumos, dar am stat cam mult si Andrei a adormit in masina la intoarcere.

Am intrat insa un pic pentru a felicita sarbatoritii zilei de azi si de ieri:

La multe lunite Carina (si un pe obraz si o de la prietenul ei Andrei), Carol, Dinutzu, Ruby Elena, Mihai Dragos!!!

La multe lunite si sårbatoritilor de ieri Davidutu' Irinelu' si Luta!!!

Pupici si noapte buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Intru si eu rapid sa pup sarbatoritii zilei si mamicile lor ultra-speciale!!!

La multe lunite Bruce, Carina, Carol, Dinu, Ruby, Mihai!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

La multi ani Meli!!! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de baietii tai! Te pup si te admir mult mult mult! Sa ai o zi minunata!!!

La multe lunite Isabela!

Si la multi ani mie si lui Relu ca facem 4 ani de casatorie , va las sa-l tzuc si pe el, ca intai am scris aici


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui mariana_alex

Buna fetelor!!!
Am si eu o fetita nascuta pe 24 sept.2009 si in fiecare zi ma minunez de cat a crescut si cat de dulce este ...mmmm...imi vine sa o pap. Are 8kg ca lungime nu va prea pot spune exact ca nu o pot intinde pe spate..parca sta pe ceva minat si incepe sa planga daca o fortez sa stea intinsa...ufff...ce scandal avem la doctor....dar in jur de 73-74cm. Suntem un pic mai mofturosi la papita, zicem mama, tata ata si de azi dim. si pa-pa, de curand a inceput explozia dintilor, avem 2 jos si unul sus si cred ca acum da sa mai iasa unul sus ca e tare maraita si nu prea mai suge biberon. Folosesc un biberon cu tetina de mancare pentru laptic (sugem doar noaptea prin somn ca de la 4 luni a refuzat biberonul)si mi-e tare greu ziua sa o hidratez caci nu prea vrea nimic in gura...Inainte bea apa cam 200ml/zi dar acum nici 100 ml nu reusim, incerc sa-i dau din canuta, cu paiul si alte minunatii, deschide gurita sa suga, sa bea si apoi imediat intoarce capul. Voua vi s-a intampla asta la buburuzele voastra in perioada de eruptie dentara?



mariana - salutare si bine-ai venit la noi. fetitei mele nu i-au aparut inca dintii.
insa, ceea ce spui tu acolo cu cantitatea de apa mi se pare SF. eu personal nu stiu alt bebe (poate ca sunt si nu stiu eu, scuze..) care sa bea atat de multa apa. daca ma intrebi pe mine, mi se pare exagerat de multa apa pt un bb de 9 luni. prea multa. nu stiu daca tu stii, dar exista si posibilitatea intoxicatiei cu apa si multe, multe complicatii la care nici nu te-ai gandi. copilul trebuie hidratat cu orice lichid, dar sa nu inlocuim laptele, sucul....cu apa. daca te documentezi un pic, vei vedea ca sunt pareri care spun ca nici n-ar trebui copiilor pana la 1 an sa li se dea apa. ma rog, sunt extreme. nici eu nu stiam mare lucru despre apa administrata bebeilor, dar am cautat info. si mie doc mi-a zis ca ii pot da apa (mai ales pe caldurile astea), dar sa nu ma astept ca va bea spectaculos. si asa a fost. copilul bea apa exact cat ii trebuie.

eu ii dau maiei apa cu canuta cu cioc, aia de la avent din care nu curge decat daca trage ea, deci are controlul. eu i-o dau, dar ea trage un gat, doua (fix cat ii trebuie) si nu mai vrea.

de ce nu incerci cu suc de fructe facut in casa...daca ai temerea asta cu deshidratatul. nu zic sa inlocuiesti apa de tot, dar nu forta copilul sa bea mai mult decat ii trebuie.

tu spui ca ziua nu bea deloc lapte? deloc, deloc?



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


si anna tot 200ml de apa pe zi bea .. sincer, nu mi se pare mult, mai ales pe caldurile astea cand transpira excesiv ...

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



LA MULTI ANI, MELY!!! Multa sanatate si fericire!!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput