Dovlecei frumosi sept-oct 2009*166*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamar78

Irina, ce rau imi pare ca mi s-a blocat calculatorul pt ca am vrut sa trimit un mesaj sa-ti spun ca pe antena 2 era o emisiune despre cum ajuta plantele in bolile de rinichi. Sanatate sotului si multi ani fericiti impreuna.
Poate ca ar trebui sa-i iau si eu o olita mai interesanta din aceea cu coarne cum am vazut la voi prin poze. Unde gasesc oare si la ce pret? Si garduletul acela din plastic imi place dar al meu merge peste tot. Multumesc pt raspunsurile la intrebari.

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!


Diamar , eu am luat olita din Braila, de la un complex comercial cu 40 lei, dar am vazut in Carrefour acelasi model, dar de la OK Baby cu 70 lei parca; pentru mine garduletul e aur curat; il pun acolo, merge pe langa el, se ridicape el, se lasa in fundic, se joaca cu jucariile, are loc de mers de-a busilea si cel mai important pentru mine este in siguranta, ca el este argint viu, aci e intr-un loc, aci in altul, acum se ridica, baga tot in gura....cat despre emisiune, voi cauta in arhiva la Antena 2; multumescsi pentru urare!

si voua, fetelor, va multumesc tuturor ca imi sunteti alaturi, e bine sa stii ca ai pe cineva sincer alaturi; mi-e greu mai ales ca n-am stat niciodata singura noaptea cu Andrei; sunt constienta ca nu are ce sa se intample, dar....e greu sa dorm singura in pat fara el

TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Plus ca am impresia ca pe mandra o chinuie iarasi niste dinti, e sper maraita, mi-a plans in parc in carutz pentru prima oara, nu mai doarme calumea peste zi si este foarte suparacioasa.



Nu ma bagati in seama.




cum sa nu te luam in seama? pai daca nu noi, atunci cine? daca nu aici, atunci unde?

eu vroiam sa spun ca mai nou ii dau niste picaturi din plante lui Andrei pentru dintzoci ALINAN BABY si aseara a dormit super linistit de la 10:30 la 8:45, el care de doua nopti, dormea maraind si ma trezea in niste tipete de-mi era frica sa ma mai culc.

Alinan BABY, solutie

Compozitie
1 ml solutie contine 50 mg extract de nusetel standardizat in apigenol, 10 mg extract de melisa standardizat in acid rozmarinic, 10 mg extract de tei.

Indicatii terapeutice
Se recomanda sugarilor pentru a alina colicile abdominale, pentru a regla tranzitul intestinal si pentru a ameliora starile de disconfort si agitatie cauzate de eruptii dentare, administrarea de vaccinuri, etc.

Contraindicatii
Nu se recomanda copiilor cu hipersensibilitate la componentele active sau excipienti.

Doze si Mod de administrare
# 0-3 luni: 12 picaturi de 5-6 ori pe zi inainte de fiecare masa;
# 4-6 luni: 20 picaturi de 5-6 ori pe zi inainte de fiecare masa;

Avantaje

# Contine un amestec de extracte vegetale atent selectate astfel incat produsul sa poata fi administrat copiilor chiar din primele saptamani de viata.
# Extractele vegetale sunt standardizate in principii active cu actiune: calmanta, antispastica, digestiva si antiinflamatoare.
# Este foarte usor acceptat de bebelusi, datorita gustului si mirosului deosebit de placute, conferite doar de extractele naturale.
mie mi-a zis dr sa ii dau cate 20 pic la nevoie
sper sa va ajute si pe voi

ma duc sa imbaiez copilul, sa-l hranesc , culc si poate revin mai pe seara

TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Mamideandrei sar'mana, cred ca o sa incerc si eu ca e jale mare.

----------------------------------------------
Alex mami de Alessia Zeina (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulika29

Selene så stii cå si ginerelul tau a adormit acum la 19 ora noastrå.Vrea så se intalneasca in vis cu Ebru.El e la somnul de noapte deja.Ebruska cand se trezeste dimi daca a adormit asa devreme?

Ioana ce as vrea si eu macar vreo 2 stropi de ploaie..Nu a mai plouat de multisor.Måcar asa putin så ne racorim putin.Ce ti-e lumea asta..pana acum plangeam ca vreau caldura si acum....

Iuliana, Cea mai Fericitå de Bruce Nicholas (14.08.2009) si acum 6+

Bruce, minunea noastrå




a, noo, ca a dormit juma de ora iar...s-a terzit, i-am facut baitza, si iar se freca la ochi de zor....nu i-am mai dat nici completare, am culcat-o pe la 20.30, a adormi pe la 21.00....deci program normal, adik o trezire la 6-7 de tzitzi si apoi de tot la 8.30-9...

noapte buna tuturor!

PS: Anomis, La multe lunite lui Dinutu! (celorlalti dovlecei le-am urat deja pe FB )

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Dragelor, va doresc noapte bunicica.

----------------------------------------------
Alex mami de Alessia Zeina (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Dragelor, va doresc noapte bunicica.

----------------------------------------------
Alex mami de Alessia Zeina (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



gand la gand cu bucurie; si eu vroiam sa zic acelai lucru: noapte buna

TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariana_alex

Buna fetelor!!!
Am si eu o fetita nascuta pe 24 sept.2009 si in fiecare zi ma minunez de cat a crescut si cat de dulce este ...mmmm...imi vine sa o pap. Are 8kg ca lungime nu va prea pot spune exact ca nu o pot intinde pe spate..parca sta pe ceva minat si incepe sa planga daca o fortez sa stea intinsa...ufff...ce scandal avem la doctor....dar in jur de 73-74cm. Suntem un pic mai mofturosi la papita, zicem mama, tata ata si de azi dim. si pa-pa, de curand a inceput explozia dintilor, avem 2 jos si unul sus si cred ca acum da sa mai iasa unul sus ca e tare maraita si nu prea mai suge biberon. Folosesc un biberon cu tetina de mancare pentru laptic (sugem doar noaptea prin somn ca de la 4 luni a refuzat biberonul)si mi-e tare greu ziua sa o hidratez caci nu prea vrea nimic in gura...Inainte bea apa cam 200ml/zi dar acum nici 100 ml nu reusim, incerc sa-i dau din canuta, cu paiul si alte minunatii, deschide gurita sa suga, sa bea si apoi imediat intoarce capul. Voua vi s-a intampla asta la buburuzele voastra in perioada de eruptie dentara?



mariana - salutare si bine-ai venit la noi. fetitei mele nu i-au aparut inca dintii.
insa, ceea ce spui tu acolo cu cantitatea de apa mi se pare SF. eu personal nu stiu alt bebe (poate ca sunt si nu stiu eu, scuze..) care sa bea atat de multa apa. daca ma intrebi pe mine, mi se pare exagerat de multa apa pt un bb de 9 luni. prea multa. nu stiu daca tu stii, dar exista si posibilitatea intoxicatiei cu apa si multe, multe complicatii la care nici nu te-ai gandi. copilul trebuie hidratat cu orice lichid, dar sa nu inlocuim laptele, sucul....cu apa. daca te documentezi un pic, vei vedea ca sunt pareri care spun ca nici n-ar trebui copiilor pana la 1 an sa li se dea apa. ma rog, sunt extreme. nici eu nu stiam mare lucru despre apa administrata bebeilor, dar am cautat info. si mie doc mi-a zis ca ii pot da apa (mai ales pe caldurile astea), dar sa nu ma astept ca va bea spectaculos. si asa a fost. copilul bea apa exact cat ii trebuie.

eu ii dau maiei apa cu canuta cu cioc, aia de la avent din care nu curge decat daca trage ea, deci are controlul. eu i-o dau, dar ea trage un gat, doua (fix cat ii trebuie) si nu mai vrea.

de ce nu incerci cu suc de fructe facut in casa...daca ai temerea asta cu deshidratatul. nu zic sa inlocuiesti apa de tot, dar nu forta copilul sa bea mai mult decat ii trebuie.

tu spui ca ziua nu bea deloc lapte? deloc, deloc?



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Buna seara!!
La multe lunite dovleceilor si dovlecitelor sarbatoriti azi!!!

Marina, bun venit!
Eu ii dau si apa lui Loris, bea cam 300 ml pe zi. La ce calduri sunt aici, are si de ce saracul...In plus, lapte de la san de 5-6 ori in 24 de ore (nu cred ca bea f mult o data).
Nu stiam ca apa poate intoxica. Hepi, ne mai luminezi putin?
Alex, imi pare rau de telefonul tau!!
mamideandrei, forta, nu vine bau-bau!!Insanatosire rapida sotului!

Va salut pe toate!!


, Giani


fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Loris, o noua stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153294
Aici gasesti daca vrei sa stii mai multe detalii privind alimentatia fetitei mele.
Ea bea lapte prin somn la pranz si in plus mai mancam cam tot timpul lapte dar cu cereale...
In plus fata de cele scrise acolo am fost acum 1 luna la un alt dr. gastro si mi-a spus ca are reflux gastroesofagian chiar daca nu varsa...facem tratament dar fara un rezultat multumitor.
Sucurile sunt pe lista de NU ale Anutei.
Apa nu mi se pare ca bea mult si cam toti dr. mi-au spus sa am grija sa o hidratez cat mai mult...chiar daca nu mananca sa fie hidratata si sa folosesc apa si nu ceaiul.
Avem acasa toate canutele si biberoanele posibile...o avere am cheltuit in speranta ca poate poate ii va placea si buuruzei mele ceva dar.... Apa o bea dintr-un biberon NIP cu o tetina de mancarea ca sa nu oboseasca draga de ea sugand...
ufff...draga de ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Am trimis pe mail un filmulet cu Loris. Daca doriti sa vedeti un copilas dragut iar in fundal o ma-sa matzaita si moldoveanca, enjoy!

, Giani


fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Loris, o noua stea

Mergi la inceput