Mamici fericite cu mai multi copilasi (13)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

La multi ani mamicutelor!!!

Madutza bine ai venit printre noi.

Noi am avut o vacanta super. De Craciun am fost la colindat cu toti pruncii de seara de la 19 pana noaptea la 2. A fost de-a dreptul impresionant cum au tinut si astia mici ritmul. A venit mosul cu multe cadouri, o incantare de-a dreptul, apoi pe la biserica si la neamuri. De revelion am fost la Straja. Daria si Alex au schiat, eu cu astia mici cu sania, m-am chinuit cu ei sa-i trag pe acolo la deal ca tot m-am hait de spate. Ne-am prelungit vacanta pana azi, sa mai stam un pic cu totii acasa ca parca daca incepem alergaturile nu mai apucam sa ne bucuram unul de celalalt. Vineri am fost si la Deva la aqua land, super distractie si acolo. Asa ca am reanceput toate activitatile cu forte proaspete.

Mcrmiki sa-ti traiasca Bogdanelul. Si la noi incepe sarabanda zilelelor, nu stiu cum o sa le impac.
Multumesc de aprecieri, da cred ca am mai multa energie decat altii, sotul meu e disperat cateodata, in orice caz vreau sa traiesc din plin fiecare clipa din viata asta, astfel incat daca mor in clipa urmatoare sa n-am nici un regret. Pe de lata parte eu tot timpul cand mi-e greu ma gandesc la cei care au de ingrijit bolnavi ca lor trebuie sa le fie de o suta de ori mai greu si nici nu primesc recompensele pe care le primim noi mamele de copii sanatosi.

Va pup, o spatamana minunata sa aveti.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Un an nou fericit va doresc si eu, cu multa sanatate , prosperitate, copii sanatosi si tot ce-i mai bun!¨
Maduza bine ai venit, sarcina usoara si un bebe sanatos.
Somleac, ce frumos povestesti. Ce de activitati ati avut!! foarte frumos. Mie asa mi s-a parut de scurt Craciunul aceasta, a fost defapt un weekend obisnuit. Nici o zi in plus, mai ales ca eu am lucrat. In rest nici noi nu am avut timp sa ne plictisim. am avut vizite, am fost in vizite, la biserici ( noi asa mergem cand la cea romaneasca cand la cea evanghelica). De revelion am fost plecata cu copii. Din pacate sotul meu a trebuit sa lucreze in noaptea de anul nou si nu a putut merge cu noi. Romanii de pe aici au rezervat o sala unde ne-am adunat cu totii. Copii s-au distrat de minune. Dupa o zi de skiat si doar vreo jumatate de ora de dormit pe drum nu ma asteptam sa reziste pana la 1.30. Dar au dansat, s-au zbenguit, au aruncat cu artificii si au uitat cumplet de oboseala.
Miha cu multa intarzire ii uram si noi La multi ani fericiti la Bogdan.

Acum ne pregatim de vacanta de ski. Ca de obicei vrem sa mergem undeva, doar ca inca nu am rezervat nimic. Copii abia asteapta. din pacate prin prejur s-a dus toata zapada aia multa.

v-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna fetelor!
Ce mai faceti?
Mira sa pui poze cand veniti din vacanta!
Somelac imi inchipui ce frumos a fost de Craciun. La niste vecini de-ai nostrii vin cu corul in fiecare noapte de ajun si asa de frumos colinda, anul asta chiar am ramas surprinsa cati adolescenti erau si asa de fromos cantau... Cum te mai simti?
Cum va organizati cu programul copiilor? Cine ii duce, cine ii aduce de la activitati? Le-ai facut copiilor un program zilnic dupa scoala? Intreb pentru ca noi avem probleme cu Bogdan cu temele, de-abea si le face.
Celelalte mamici ce mai faceti? Ce mai fac puiutii vostrii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Miha Mcrmiki sa stii ca eu pun poze in album mai tot timpul.
Cred ca la ski nu mai plecam. E mult prea scump. Ne invartim prin-prejur.
Eu una sunt debusolata cu David. De unde era asa de entuziasmat si incantat de scoala anul trecut, acum a incetinit-o. Ieri am fost la scoala sa discutam cu invatatoarea, care nu mai e multumita de el. Citeste foarte mult, are un vocabular peste nivelul multor colegi, dar atunci cand e sa astearna pe hartie se pierde. e minimalist face numai ce e musai, si nimic mai mult.Viseaza..........si binenteles nu ajunge sa termine. Sunt suparata rau pentru ca pedagoga scolii care a fost si ea de fata ne-a recomandat politicos sa mergem cu el la medic ca-l suspecteaza de ADHS sau ma rog la el numai ADS ca hiperactiv nu e.
Aici e o asa moda cum nu te incadrezi in normele lor imediat te trimit la psiholog si la medic care urgent si fara sa stea prea mult pe ganduri iti prescrie Ritalin, care nici nu intra in discutie. Clar trebuie trezit din visare,poate lucrat mai mult cu el acasa, dar poate si la scoala putin mai mult stimulat. am fost in vizita la ore acum o saptamana. au un sistem ciudat de predare. Au o singura pauza. Dar fac 10-15 min lectii, lucreza individual sau le explica lectia noua invatatoarea, apoi canta si danseaza alte 10-15 min, apoi fac din nou ceva lectii si tot asa pana la pauza. Nu e niciodata liniste in clasa nici macar 5 min. Unii se duc sa se spele pe maini sau sa bea apa, altii ies din clasa la WC, altii se ridica sa o intrebe cate ceva pe invatatoare (in soapta),se duc scriu sau sterg cate ceva de pe tabla, isi iau din rafturi diferite caiete sau foi pe care lucreaza, e o continua foiala si un continuu zumzait.. el este atras foarte mult de tot ce se intampla in jurul lui si nu mai e atent la ce trebuie sa faca.
poate imi dati si voi sfaturi cum sa fac, cum sa nu fac?!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Bine ca mai dati cate un semn ca moare subiectul

mcrmiki , ai mei au cam asa Daria majorete si balet , care din pacate s-au nimerit anul asta in aceleasi zile marti si joi, sambata chitara si engleza. Alex are program zilnic : luni si miercuri baschet o ora jumate, marti joi si vineri inot, peste astea mai merge miercurea si vinerea seara la aikido. Sambata are si el chitara si engleza. Peste astea mai fac pianul la scoala si normal repetitiile pentru pian zilnice. Matia merge la inot si aikido, dar el nefiind scolar are timp berechet.

Cu temele si noi am avut probleme si mai avem cateodata ca se lalaie si apoi nu mai apuca sa faca nimic. Chiar in perioada asta pana s-au reluat activitatile am observat ca daca nu are program pana seara la 10 nu-i gata cu temele, daca are activitati face si temele si toate sporturile si-i mai ramane timp de joaca sau de desene.

pe noi doamna invatatoare ne-a invatat sa nu lasam copilul mai mult de doua ore la teme. Ele ar trebui sa fie gata intr-o ora jumatate. II pui ceasul sa sune la doua ore si ce nu-i gata la revedere, merge cu tema nefacuta. Bine asta am facut-o la sfatul ei si in intelegere cu ea. Ea la scoala a avut grija sa nu-i mai vina copilului sa vina cu tema nefacuta. Nu a durat mult, in maxim o saptamana s-a invatat.

In concluzie, daca copilul isi doreste sa aiba activitati, atunci sigur il va stimula si cu temele.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Mira, imi pare rau ca nu mai mergeti in vacanta. las ca va distrati voi si prin imprejurimi.

Mira nu e posibil ca David sa se plictiseasca la scoala? Pana la urma discutia cu un psiholog s-ar putea sa nici nu fie o optiune chiar asa de nasoala. Poate cu un strain impartial care stie cum sa asculte si sa canalizeze intrebarile va reusi sa comunice si sa stabiliti ce e in neregula la scoala. Eu nu cred ca are copilul vreo problema. Oricum varianta medicamentoasa este exclusa. La voi in casa nu-i tot timpul zgomot si agitatie? Poate n-ar fi rau sa faci un joc cu el sa invete sa se concentreze. Ar putea fi ceva de genul tu primesti o tema, iar el trebuie sa faca tot ce poate ca sa-ti distraga atentia, apoi invers. Castiga cel care s-a lasat mai putin sustras si a realizat tema cel mai bine. cam asta e ce mi-a puiat mintea. Daca imi mai vin ceva idei revin.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Miha merci. O sa incerc sa fac cu el jocul. El are liniste cel putin cat isi face temele. Are camera lui, la fel si fetele. Ele nu au dreptul sa intre in camera lui. Dupa cate am vazut eu, la scoala e o continua forfoteala si el e foarte atras de ce se intampla in jurul lui. Poate altii copii nu vad si nu aud nimic atunci cand se concenteaza asupra temei, el in schimb intinde antenele si-l intereseaza altele si uita de teme.
eu sunt suparata nu pe invatatoare, din contra ma bucur ca ne-a atras atentia ca ceva nu e in ordine, doar pe modul lor de a rezolva problema.Nu suntem un caz unic. aud tot mai mult in jurul meu de astfel de cazuri, ba e prea activ copilul , sau din contra prea neactiv. Nu ne-au trimis la psiholog ci la un medic pediatru sa-l evaluaze. Si sa nu mergem la pediatrul lui , ca " e batran si sclerozat", ca a auzit ea (pedagoga)cum mamicile se plang de el. Din contra noi comunicam foarte bine cu pediatru, ne cunoaste, ii suntem chiar simpatici. ........... O sa vedem, deocamdata vom lucra mai mult cu el acasa, si asteptam urmatoarea sedinta cu invatatoarea. In functie si de ce ne va spune ea vom vedea cum mergem mai departe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

ce mai fac mamicile?

Pico mai da si tu un semn. De Adita mai sitit ceva?

Noi suntem bine, piticii un pic mucosi si tusitori dar fata de bolile care ne inconjoara ne declaram multumiti. Asteptam cu interes vacanta.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Somelac, tot stau si ma gandesc ... de unde ai atata energie, imi inspiri optimism cand te citesc Felicitari! Cum te simti? Cum ii veti pune numele lui bebe-fetita? Vai ce de activitati faceti! Dar cine duce copii la cursuri? Si noi asteptam vacanta, macar scapam de teme. Vre-un plan pt. aceasta vacanta?
Mira, am vazut pozele, ai niste schiori adevarati, ce fain ca stiu sa schieze! Despe David nu stiu ce sa-ti spun, din ce povestesti eu nu vad ca ar fi nici o problema. Probabil pe el il deranjeaza forfota din clasa, sunt copii carora nu le place in haos, in sensul ca le place sa fie reguli, totul ordonat, intr-o anumita ordine, rutina. Eu nu cred ca ar avea nici o problema, dar spre linistea ta ai putea merge cu el la psiholog. Sa stai de vorba cu David despre ce ti-a spus d-na invatatoare, sa auzi si varianta lui, poate se plictiseste. Si eu ma macinam intr-un timp cu Bogdan cu adhd, atata am citit ca ba mi se parea ca are semne, ba ca nu. Pana la urma m-a calmat o verisoara care este psiholog, mi-a explicat mai multe, ea vazuse copii cu adhd si m-a linistit, de accea poate este bine sa stai de vb si cu un psiholog. Si ... probabil cat mai multa atentie din partea voastra, poate sa ii dati anumite responsabilitati, sa se simta mai responsabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Somleac - La Multi Ani, pt. Daria!
multa sanatate, fericire si bucurii alaturi de familia frumoasa.

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(nov.'06)
"Preocupati de ce va fi copilul nostru MAINE, uitam ca el este cineva ASTAZI!"

Mergi la inceput