Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.103

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Salut!

Cris,mario, ti-era dor de mine? :P
Nikole, si tie? :P



Am recuperat pe fuga, printre randuri, nu cred ca am timp sa raspund desi mi-am notat pe o hartiuta!

Bobitza bolfitza e maraita mai toata siua din cauza de canicula si azi i-am facut vaccin de 4 luni iar peste o luna BCG! Deci pana la urma s-a intamplat cum imi doream.Cica cei care au facut odata infanrixul cu BCG-ul au facut febra 40 si de asta nu se mai face o data! ...ma rog...fac experiente pe copii nostri

Incerc sa mai raspund cat n-o aud ca plange:

vAd fete in butoi...sper sa va reveniti repede (micki, alexutzza)

ce inseamna caca d ebaiat mare?

nikole, cris.d - felcitari pt rezultatele consultatiilor

Cris.D este orez integral la Topfer

Ceaiul de patrunjel pt ce-l folositi???

Plateea, WB!

Am vazut poze delicioase!

Dr ne-a spus azi ca trebuie sa-i dau cereale seara ca-i cam slabutza deci diseara bagam o lingura d ecereale in bibe!

App, la noi dr se joaca cu bebe, il cauta in urechi, in gat (nu-l deranjeaza) inima, plamani, fontanela...din astea!


va pup sper sa nu mai raman in urma!!



Lorex, pentru bobitza vaccinata. sa treceti cu bine si fara febra de zilele astea.
kk de baiat mare e mai inchegat, e altfel decat ala de bebelush.
Ceaiul de patrunjel e pentru scaderea lactatiei.
Noi cand am introdus cereale am facut-o treptat, crescand cate o jumate de masura de LP(1/2, 1, 1 1/2, 2) sa nu se constipe.Am pus eu o masura si un pic dintr-o data dimineata si n-a mai avut scaun 3 zile, am luat-o apoi progresiv


de Maia Ilinca (29.01.10)




merci si pt detaliile cu cerealele


ce frumos ai spus aici: "...in aceleasi companii stirbe care ne adora"

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

MP,


Ana...da...asa e...eu ii dau si LP inca de cand s-a nascut, deci trecerea mea va fi mai usoara!


Bobitza doarme de la 6, dupa maraila disperanta (saracutza), la 7 a papat prin somn...sub noi se da cu picamerul si ea doarme cu gura cascata de rupe!

iar barbat'miu me dispera ca d ece o las sa doarma, ii zic ca e normal dupa vaccin, el ca de unde stiu eu
iote de la voi!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

buna..seara!
peste zi v-am citit, dar am avut degetele legate...nu stiu...
acu 10 minute m-am umflat de plans ca am vazut niste imagini de la botezul copilului madalinei si m-am intrebat inca o data cum a putut sa-l paraseasca in halul asta?! mi se rupe inima numai cand ma gandesc ca as putea pati eu ceva si sa ramana asta mic fara mine
dar gata, sa trec la altele....
lorex, dar cate kile are bobitza de e considerata cam slabuta? iar kk de copil mare o sa-l recunosti intr-adevar. pe mine una m0a incercat un sentiment un pic nostalgic, gata cu kk cremos de bb alaptat exclusiv, gata, nu mai e 100% crescut de/din mine.....sunt patetic, stiu, mi-a trecut.

mama unui pui...Stefan


la Ela am avut senzatia asta - ca e prelungirea mea biologica, "me" in miniatura, s.a.m.d. - mult-mult mai tarziu am constientizat ca e un om independent de mine... cu asta micul nu m-a incercat nicio tentativa de identificare, il vad ca pe un omuletz-sufletel aparte, care are nevoie de mine pentru a creste mare... e vorba de optica...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

ce chestii ciudate azi...

am facut un contract de economisire-creditare, care nu mi-a fost activat deoarece sunt cetatean strain, am incercat sa-l transfer pe numele sotului, am facut si act aditional, s-a pierdut intre timp declaratia, s-au schimbat conditiile contractuale (banca nu mai ofera 3 la suta dobanda, ofera doar 1% si comisionul de activare ... ), au gasit intre timp declaratia in original, dar trebuia sa se intruneasca in comisie ca sa aprobe activarea contractului original, apoi contractul aditional... sper ca nu v-am pierdut pana aici... tipa de la banca probabil visa contractul meu zi si noapte, incerca sa rezolve, ii era rusine sa dea ochii cu mine, si tocmai cand ea incearca sa dea de capatul birocratiei, hop si eu! - vreau sa renunt la contract si sa-mi retrag banii (ajunse cutitul la os)... era aproape fericita, deci declar ca nu mai am nevoie de dobanda lor de 1 la suta si obtin promisiunea ca maine am banii in cont... ieri ma duc la posta si aflu ca nu pot ridica alocatia decat la hambarului, dar nu pe loc ci facand o cerere ca luna viitoare sa-mi vina alocatiile pe lunile in care nu le-am primit...si nu pot primi nici pe luna in curs ca nu am fost avizata si functionara cea noua de la posta nu-mi gaseste avizul ... deci m-am invartit azi si ieri in jurul cozii (disperata sa fac rost de bani) si numaram zilele si banutii pana la indemnizatie...

dimineata imi citeste ela de pe telefonul ei mobil horoscopul pentru scoprioni - cineva va datoreaza niste bani si isi onoreaza obligatia sau vi se ramburseaza niste bani pe care i-ati imprumutat sau de care ati uitat (si atat!) - all true! acum seara mi-am verificat contul - indemnizatia venita! am respirat usurata!

Do you blieve in magic things?

... si contractul parca a fost blestemat (chinuit de mai bine de 2 luni) - stiu de ce nu a functionat, nu l-am facut cu toata inima, m-am fortat sa fac acele economii (de care acum ma bucur), am vrut sa fac dresura de purici... de ex. luna trecuta nu stiam cum sa-mi retrag repede banii din cont ca sa nu gaseasca banca bani pe data scandenta...
... facem altu

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

vorbit de una singura si suera a gol ... am facut eu ceva sa dispara toata lumea?

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

vorbit de una singura si suera a gol ... am facut eu ceva sa dispara toata lumea?

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





eu mai sunt pe aici, dar nu ma pricep sa fac antren...

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

am ametit numai citind treaba cu contractul ala......important e ca au venit banii pana la urma. eu urasc tot ce inseamna hartogaraie etc etc.....

PS da, cred in minuni, dar si in coincidente

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

am ametit numai citind treaba cu contractul ala......important e ca au venit banii pana la urma. eu urasc tot ce inseamna hartogaraie etc etc.....

PS da, cred in minuni, dar si in coincidente

mama unui pui...Stefan

ciudat cum functioneaza aceste coincidente! tre sa rezolv o majora problema a familiei (capitala pentru supravietuire) - gestiunea rationala a banilor... am reusit chestiunea in cauza cu un programel "budgt keeper" pe care l-am folosit gratis o luna, acum imi cer bani... si eu nu pot da bani pe o chestie care trebuie sa ma ajute sa controlez banii nu sa-i dau in stanga si in dreapta pe diverse chestii (o chestie de principiu)...

aveti metode ingenioase de tinut banul la ciorap, cu dintii, contor la bani, popritor de bani, solutii minune salvatoare de bani, solutii de inmultit bani... sunt numai ochi si urechi! si anticipat recunoscatoare pentru orice sugestie.

- faceri provizii saptamanale?
- liste de cumparaturi de la care nu va abateti?
- faceti previziuni bugetare pentru luna in curs?
- ati redus la ceva cheltuielile? cum?
- renuntati la multe lucruri pe care ati vrea sa le aveti? (la ce anume?)


- ati oscila intre a cumpara un abonament pe o zi pe toate liniile urbane sau a cumpara 6 bilete (economie de 1 leu si ceva banuti)?
- second-handul e o solutie?
...
...
...
deci tre sa rezolv problema banilor... pe motiv de criza si pe motiv de risipa (ma doare mintea ca nu gasim justificarea banilor cheltuiti in ultimele 6 luni).

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

ce-am facut noi pana acum a fost sa renuntam la HBO si automat abonamentul la UPC s-a injumatatit, ca il aveam pe ala cu toate toate, la care nu ne uitam neam....si la abomanetul internet am umblat un pic, si am impresia ca e mai bine pe bani mai putini. alceva....nu mai dam banii pe prostii inutile, n-as putea sa-ti dau acum un exemplu.
mie mi se pare mai ok abonamentul, ca am (aveam?) reducere de student, si la 2 drumuri pe zi cu ratb ies muult mai bine.


mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Multumesc, Mamidepuiuti, pentru raspuns.Daca Maia accepta, cred ca o sa merg in continuare pe asta, fructe su legume rase sau pasate, nu blenduite.Sa vedem.

Lorex, noapte linistita si fara febra!

Ruxita, felicitari pentru indemnizatie!Am avut si eu placuta surpriza sa sun la ei si sa aflu ca voi lua de luna asta indemnizatie, ca mi-au stabilit-o cu aproape 2 mil mai mult decat ma astaptam...e bine..
Despre economii nu prea stiu ce sa-ti spun ca nu prea ne reuseste...am stabilit pana acum numai sa renuntam la cablul tv, e o pierdere pentru noi, eu singura cu Maia acasa nu ma uit pentru ca vrea si ea sa se uite, putem vedea pe net ce ne intereseaza...
Treaba cu abonamentul sau biletele RATB depinde cat de des se intampla, in cateva zile se aduna mai multi lei...


de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput