Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.103

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Fetele buna seara

Am si eu o intrebare ..voua cum va scrie pe card in momementul in care primiti banii de la stat ??
Mie imi scrie asa : Alimen.conventie Detalii: indemniz. copil indemniz. copil

si nu stiu daca e doar indemnizatia sau si alocatia... eu nu am primit alocatia din februarie aia 2 mil

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Multumesc, Mamidepuiuti, pentru raspuns.Daca Maia accepta, cred ca o sa merg in continuare pe asta, fructe su legume rase sau pasate, nu blenduite.Sa vedem.

Lorex, noapte linistita si fara febra!

Ruxita, felicitari pentru indemnizatie!Am avut si eu placuta surpriza sa sun la ei si sa aflu ca voi lua de luna asta indemnizatie, ca mi-au stabilit-o cu aproape 2 mil mai mult decat ma astaptam...e bine..
Despre economii nu prea stiu ce sa-ti spun ca nu prea ne reuseste...am stabilit pana acum numai sa renuntam la cablul tv, e o pierdere pentru noi, eu singura cu Maia acasa nu ma uit pentru ca vrea si ea sa se uite, putem vedea pe net ce ne intereseaza...
Treaba cu abonamentul sau biletele RATB depinde cat de des se intampla, in cateva zile se aduna mai multi lei...


de Maia Ilinca (29.01.10)


noi nici n-avem abonament TV - avem teveu on-line gratuit (discovery, animal planet, travel and living, hbo, prima, protv, antena, tvr-urile, etc.), Internet cel mai mic abonament la 32 de lei (wireless, ca sa ne ajunga la toti), sotul abonament ratb, eu imi cumpar bilete si le compostez numai daca vad vreo moaca dubioasa in rest stau langa perforator (nu calatoresc zilnic), masina e pe regim de spalat cu apa rece, frigiderul e minuscul... cu toate acestea... prea multi bani sparti aiurea...

haircut, felicitari pentru banii de pampers! dar nu sunt in plus, sunt indemnizatia + alocatia pentru copii care e in jur de 200 de lei...

apropo, de cand ne reduc indemnizatiile???, eu ma asteptam luna asta la scaderea aia de 15 la suta si mi-au venit exact cat mi-au venit si data trecuta (mai multi cu vreo 80 de lei cati mi-au venit primele luni), nu inteleg de ce, dar de ce sa ma sabotez de una singura?

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

va parasesc pentru somnul de frumusete si intelepciune! good night! (app stie cineva vreo colectie de cantecele de noapte buna descarcabile gratuit de pe net?)


AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

ruxita, daca nu-ti dai seama pe ce se duc banii aiurea, fa o lista cu toate chestiile pe care se dau bani si atunci o sa vezi ce si cum si o sa poti identifica problema.

in seara asta am avut o premiera....de o luna, poate mai bine, asta mic adoarme doar mufat la tzata. in seara asta nu stiu unde am gresit eu, l-am pus la san fara sa-i fie foame, din obisnuinta, dupa baie.....cam la o ora a inceput sa regurgiteze lapte branzit, de vreo 2 ori....si ce mi-am zis....sa nu-i incarc si mai mult stomacul, ca suptul de noapte buna vine odata cu laptele aferent, am scormonit dupa suzeta....si culmea, a vrut-o....in 6 luni de zile nu a vrut-o!!! si acum....ca sa fie pacaleala maxima, l-am intins langa mine ca in pozitia de supt si in dreptul sanului am pus suzeta si sa vedeti cum tzocaia baietu!!!! apoi a inceput sa planga....semn de epuizare....l-am luat, l-am legana...suzi in gura...si asa a adormit puiul in seara asta! sunt din nou patetica, ma simt tradata....deci se poate si fara tzatza mea.............
ce sa mai zic....noapte buna!
aaa, haircut, am citit ca maia se intoarce de pe burta pe spate! bravo.....f fain...noi inca exersam, da cam greu fundu probabil

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Ce liniste pe aici!

Sunteti ocupate?...sau pur si simplu ati amortit in gandurile voastre, meditati si va puneti intrebari fara raspuns?...hmmmmm...

Vad ca a deschis RUXITA un nou sondaj on-line (apropos, m-a distrat tare conversatia dintre Ruxita si Ana_g, se vedea ca Ruxi avea chef de vorba si s-a 'agatat' de feed-backul, fara 'pricepere la antren', al Anei...ce simpatice mi s-au parut! )

CRIS_D...morcovul cu dovlecel cum il prepari? Eu n-am gatit niciodata dovlecel pana acum si habar n-am cum se prepara...Se fierb impreuna ca supa sau cum?

RUXITA...citatul era "toti parem normali", ca daca suntem sau nu, e discutabil.

OANI...multumim!

HARNICUTZ...cred ca ai dreptate cu fructele...e logic ce spui. Eu mai incerc si maine cu legumele si daca nu si nu, ma bag pe fructe..macar pana prinde cum e chestia cu inghititul semi-solidelor, cum ai zis si tu.

MP ......ce simpatica ai fost cu "pe unul tot trebuie sa-l iau pe langa casa"



...ca raspuns la sondaj: eu tot timpul fac liste cu bugetul, impart banii pe caprarii, socotesc etc...totdeauna in hartii imi da pe plus. Dar in practica......banii se topesc uite asa batand din palme...si apoi ne intrebam pe ce i-am cheltuit. Noi ne achitam in primul rand ratele, telefoanele, abonamentele de cablu, net, apoi facem provizii de alimente, in mare asa, ca tot timpul ne trezim ca mai avem de luat cate ceva, apoi pampersi si ce mai e nevoie pentru zgubi, lasam niste bani de cheltuieli neprevazute si daca mai ramane ceva de pus deoparte, la ciorap, bine...daca nu, nu. De obicei e cam nu.

De renuntat am renuntat la multe...nu mi-am mai innoit garderoba de muuuult, in concediu n-am mai mers de vreo 2 ani, iar tot ce achizitionez asa pentru casa ma gandesc de doua ori inainte si studiez bine eticheta cu pretul, nu ne mai permitem sa ne facem unele mofturi de genul iesit la restaurant cand ne tuna ca avem chef de-o iesire sau la pizza sau mai stiu eu ce presupune o cheltuiala pe care acum o consideram inutila...dar pe noi ceea ce ne-a afectat financiar nu a fost neaparat criza, ci investitiile pentru casa.

Apropos, fetele care aveti de gand sa va construiti casa pe pamant (ca tot discutati voi intr-un capitol trecut despre asta) si vreti s-o luati de la 'iarba verde', cum am facut noi...inhamati-va cu rabdare, muuuuulta rabdare...multe cheltuieli neprevazute, multa munca, mult timp, multi nervi tocati...probabil ca in final se merita toate 'sacrificiile', dar trebuie sa luati o doza mare de RABDACOL.

Noi de 5 ani tot investim in casa asta si inca nu putem spune ca avem tot...terminam una, ne apucam de alta...e jaleeee. Cu un apartament e mult mai simplu, dar la casa...pe langa faptul ca trebuie s-o faci functionala la interior, mai tre sa amenajezi curtea, gradina, iti trebe gard, trebe izolata casa...o groaza de detalii pe care inainte sa ma apuc de casa nu mi le imaginam. Totul mi se parea simplu si frumos.

Barbat-meu tot cauta idei de afaceri...sa scoatem bani...ca daca ramanem bugetari, indiferent cat de bine am fi platiti, tot muritori de foame ajungem. Noua idee (creatza!) a lui barbat-meu e sa crestem prepelite ...si asa ma mai toaca la cap de imi vine sa-l iau la fugarit cu . Eu-s mai boema asa si visez cai verzi pe pereti, nu prea mult pragmatism ca ma deprim.
Mai degraba m-ar tenta ideea unei gradinite...ca la noi e jaaaaaaale in acest domeniu. Alea de stat sunt 'cah', iar aia particulara (ca una este) te usuca de bani si nu ofera mai nimic. Visez la un loc frumos, plin de copii, cu diverse oferte pentru educatie si timp liber, cursuri de limbi straine, dansuri, instrumente, arta...etc....hai c-am luat-o pe coclauri!!!!!


Azi trebuia sa intre banii pe indemnizatie pentru luna iunie...nu au intrat. Eu am facut cerere de concediu pana in iunie, anul viitor. Si barbat-meu m-a intrebat, asa intr-o doara, daca nu cumva am gresit data in cerere si in loc sa scriu 'pana in iunie 2011 am scris iunie 2010'?...vai, doamne, m-a pus pe ganduri...si n-am nici o copie pe acasa sa verific. Voua v-au intrat banutii luna asta?

No, s-a facut ora 1...cand asa repede?!!! Nu pricepeam de ce mi-e asa de somn...hai ca fug ca-s rupta de oboseala si nu de alta, dar devin incoerenta...ne auzim maine, sper.

Somnic pufos!



Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

"Neata! Va invit la un ness frappe, ceai, cafeluta sau ce doriti.

Daniel s-a trezit az-noapte la 2, apoi la 5 juma dim si sunt un pic cheauna.

ALEXUTZA, cand era paul mic, asa adormea si el pe o parte si mi se trezea ça se tot sucea pe burta/spate....eu l-am asezat intre 2 perne si a fost mai bine ca nu mai avea loc sa intors. La Daniel mi-e mai usor ca doarme numia pe burta.

Azi am curatenie de facut, mancare, calcat...maine vine soacra.
Sambata am intalnire cu fetele de la odiseea lui paul, nu le=am mai vazut pe mult pe unele dintre ele, abia astept! Pentru cine vine in herastrau, sambata voi fi si eu acolo la ora 10....inca nu stiu c eintrare, acum se discuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

neata fetele,multu de cofee onitza
sa ai spor la treaba azi si distractie placuta maine!

myky ,cu scuzele de rigoare ,LML pt catalin

LML pufuletilor de azi!
kiti de micki mica
mara letizia de yasmine
bucura de geo
vladimir de iulenca
alexandru de dinami


mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

ruxitanu are cum sa se plictiseasca omul cu tine
despre sondajul tau...la prima casatorie eram vesnic "la buget de austeritate" ...nu intram in detalii,bine ca am scapat!......ma consider destul de chibzuita cu bujetu' acum,dar nu fac ceva anume[am ramas cu "sechele":urasc listele si programarea fiecarui leutz]...da-s dusa rau cu pluta in ceea ce priveste incaltamintea si parfumurile si "gresesc" in mod repetat ...

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

helooooooooooooooooooooooooo
unde sunteti?
io-s satula de lucru deja[am smotruit baia]
mai fac o portie de cafea...sa va "miroase" mai bine



nu avem cap nou

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Neata!

Fetele ne vedem unde ne-am mai intalnit (pe aleea paralela cu str pe care circula 41). Haircut - ne vedem acolo cel mai bine cand te eliberezi. Nu vreau sa te incurc nici pe tine sa te grabesti si nici pe fete sa mai modificam ora.





Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristi (ian 2010)

Mergi la inceput