Madalina Manole (membra DC) a murit

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Citat:
citat din mesajul lui Jasmin012

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

moartea madalinei ar trebui sa fie un mare semnal de alarma si ar trebui sa deschida ochii medicilor.
daca cei de langa ea nu au putut vedea ca ceva grav se intampla in ea , medicii la care a ajuns la prima tentativa de sinucidere trebuiau sa o tina sub supraveghere.
este clar ca ceva mult prea greu de dus mai departe salasuia in sufletul ei dar medicii au obligatia de a vedea derapajele astea care pot duce la moarte, au obligatia de a le trata si de a atentiona pe cei de langa ea de eventualele actiuni.
nu sunt doctor dar mi se pare ca s-a trecut prea usor peste acea tentativa de sinucidere.

imi pare atat de rau de ea!



alina

Offf, Alinta, noi traim in Romania! E atat de greu sa se schimbe ceva. Aici nimanui nu-i pasa, ma refer la nivel de autoritati si de alti factori decizionali. Aici oameni maturi dar si copii mici sunt lasati sa moara! In Romania lui 2010 inca mai mor oameni de boli banale! Acum putin timp, vreo 2 luni parca, un copil de 9 ani si-a rupt mana la joaca, medicii nu i-au gipsat-o bine, a facut infectie, i-au taiat mana si apoi, la cateva zile a murit copilasul de septicemie!

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas


Si iata cum aflam adevarata cauza a mortii. Medicii romani!
Asa de tipic romanesc este mesajul acesta. Hai sa ne dam cu parerea despre medicina ca doar noi, genetic, ne nastem priceputi la a pune diagnostice si a stabili eficienta tratamentelor.
Acum stau si ma gandesc daca are vreun rost sa iti explic exact ce e eronat in afirmatiile tale sau e doar pierdere de timp (destul de pretios pentru mine).

Un singur lucru l-as preciza, depresia, chiar si cea severa se trateaza cu medicamente si psihoterapie, pe care pacienta alege sa le urmeze sau nu. Nicaieri in lumea asta pacientul cu tentative de suicid nu e pus in lanturi ca sa fii sigur ca nu incearca din nou.
Medicii nu sunt politisti. Nici macar pe drogati nu ii poti tine inchisi foarte mult (nu e permis de legislatie si de drepturile omului).
Si ca sa citez un profesor de psihiatrie: "Orice motiv e bun ca sa te sinucizi!"

Dumnezeu sa o ierte pe Madalina (si pe multii anonimi care au fost in aceeasi situatie)! Si Sa aiba in paza pe copilasul ei!


Si sa ataci asa un om care nu ti-a adredsat tie nici un cuvant este tot tipic romanesc. Eu sunt romanca (tu nu?) si deci ma caracterizeaza tot ce e romanesc, daca asa vrei. Ce noroc pe tine ca nu esti de aici si nu traiesti aici.
Si nu stiu daca tu ai pe cineva in familie cu aceasta boala, depresia, ca sa-mi dai lectii. Eu, din pacate am pe cineva care de 9 ani se trateaza medicamentos pentru depresie, asa ca ai putea sa ma intrebi tu pe mine ce si cum. Ti-as povesti cu placere. Dar nu cred ca e cazul.
Ce pacat ca la un astfel de subiect am parte de asa ceva.
Imi cer scuze tuturor pentru acest mesaj al meu la un subiect la care trebuie sa-i aducem un omagiu Madalinei.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Draga MyLady , care timp si care nepasare?
Habar n-am cine e , si dupa cum a vorbit aseara nici macar nu ma intereseaza. Ascult alt gen de muzica. Pt. mine aceasta artista este necunoscuta asa cum pt. tine trupe ascultate de mine sunt necunoscute.
Mai lasa replicile astea, ca nu isi au locul.



***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Astroloaga aceasta a spus duminica asta ca eclipsa (bla bla bla) sa aveti grija daca aveti in familie raci sau capricorni cu probleme, se pot gandi chiar si la sinucidere.


Mda,eu rac,sotul rac,o sa deleg pe cineva sa stea cu ochii pe noi weekendul asta.Vad ca au tras racii la asa subiect ca mustele la miere...

Pardon,sensibila sau nu,cu carapace fisurata sau integra,prefer sa-mi arunc ancorele in cu totul alta directie decat in cititul in stele.Dupa mine,astrologii pot sa moara de foame,din lipsa de clientela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

foarte trist...socant

Dumnezeu s-o ierte !

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut, site-ul
www.lilubiju.blogspot.com/" target="_blank">Lilu Biju

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa38 spune:

Dumnezeu s-o ierte! desi... din cate stiu eu e un mare pacat ceea ce a facut, poate doar daca nu a fost constienta de ce face.
Mare pacat de asa femeie frumoasa si talentata si de conditia ei de mama, de ce a lasat in urma. Pacat, s-a irosit fara rost, s-a dus pe apa sambetei fericirea unei familii, copiaria senina a unui pui de om. ma intreb daca acel copil nu va fi marcat in viata de gestul mamei lui, daca candva cand va realiza, nu va aparea un sentiment de vinovatie. Trebuie sa fie foarte atenti cu sufletul lui cei care-l vor creste.
Ca si cu Laura Stoica, o percep ca o mare irosire a unuei persoane daruita de Dumnezeu cu multe calitati, lumea asta ramane mai saraca fara ele.
Zilele astea am tot incercat sa gasim motivele, eu zic sa incetam pentru ca ea nu gandea limpede, ea nu gandea ca noi, ea nu se vedea cum o vedem noi, ea nu-si vedea viata cum o percepeam noi. Depresia a ucis-o, nu era ea insasi atunci cand a facut fapta asta, poate de asta mai sper sa o ierte Dumnezeu si sa o primeasca in Rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

am scris un raspuns lung da s-a sters , asa ca reiau.
Daca cumva nu s-a sinucis ci a fost ajutata sa moara, atunci pacatul nostru e cu atat mai mare cu cat va fi inmormantata azi ca un caine, fara slujba.
Pot fi atatea ipoteze de studiat, ca sa pui asa repede verdictul sinucidere e cam suspect, parca se incearca ascunderea urmelor sub pres, si dupa inmormantare gata ...
O ipoteze ar putea fi ca in seara respectiva, dupa ce s-au intors de la studiou, sotul ei sa fi plecat de acasa, si sa fi revenit abia dimineata cand a gasit-o in hol, ceea ce ar explica atat sms-ul, ca vroia sa-l trimita, nefiind el acasa, dar si faptil ca nimeni nu a auzit cand a cazut ea si s-a lovit la cap, ce Dumnezeu, faci zgomot mare in cadere, nu erau chiar surzi , si apoi sa mori in hol , chircita de durere nu cred ca o faci chiar pe muteste, doar sa nu vrei sa auzi si atunci tot te cutremuri.
Alta varianta ar fi ca ei sa se fi certat in seara respectiva, si sa-i fi dat o palma , ea sa dea cu capul de perete , sa-l sparga, si el atunci sa-i fi servit pe gat si otrava, ca doar sa bei 400 ml de otrava nu echiar ca un suc...Avantaje din asta, el ramane cu toata agoniseala de o viata a Madalinei, casa...etc, in varianta in care ea l-ar fi amenintat la cearta ca divorteaza , ia copilul si casa ei si el trebuie sa plece, nu cred ca i-ar fi convenit.
De ce spun asta, pentru ca ea nu a acceptat sa-si promoveze noul album in America, pe motiv ca o tine departe de copilul ei si nu vrea asta , iar voba aceea un turneu se termina si vii acasa, pe cand moartea tine o vesnicie.Cum ea daca nu l-a putut lasa pe copil cat dura un turneu, l-a putut lasa pe vecie...nu se leaga.
Asta ar explica de a ea s-a comportat atat de firesc in ziua dinainte, chiar si pregatirile de ziua ei le-a facut, nu si-a intrat sa-si ia ramas bun de la copil,lucru straniu, gandesc eu ca atunci inainte intrii s-l mai vezi macar odata, sa-l pupi pe frunte stiind ca nu-l mai vezi, ceea ce denota ca ea nu a fost pregatita sa plece dintre noi.
Sunt multe aspecte care ne indeparteaza de ideea sinuciderii, si ne apropie de cea in care ea a fost trimisa pe lumea cealalta contrar vointei ei, dar la noi este o tehnica , mortu e vinovat si asa ca si-n acest caz va ramane la fel ca e mult mai comod asa.
Doar ca acest copil pentru care Madalina s-a luptat atatia ani sa-l aduca pe lume nu poate sa ramana cu aceasta amintire cumplita ca mama lui nu a tinut cont de el si nu i-a pasat ca-l lasa singur, nu cred ca asta e adevarul.
Si acum sa fie vorba intre noi, nu e asa simplu sa iti stea soacra permanet in casa, cum s-a instalat la ea din luna mai...mai ales daca e o femeie care se baga peste tot, oricat de bine intentionat ai fi, tot te calca pe nervi.
Ar fi bine sa se gaseasca adevarata desfasurare a lucrurilor, si sa nu se lase memoria ei murdarita.Ar fi pacat, mai ales ca ea se ruga inainte de fiecare concert, era credincioasa, nu cred ca nu ii pasa ca sufletul ei poate sa nu cunoasca niciodata linistea daca face asa ceva.
Iar parerea mea este ca daca a facut cu adevarat gestu asta, poate ca daca intra la copil inainte, sa-l pupe , sa-l mangaie , nu ar mai fi facut mai departe, ar fi oprit-o.Dar acum e prea tardiv orice.
Sa fii linistita Madalina, macar acum, si sa faci tot ce poti ca adevarul sa iasa la lumina.Meriti asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Si titlul asta penibil... Poate Artista Madalina Manole a murit.


Sa se odihneasca in pace. Macar acolo sa aibe pace si macar acum un pic de respect.
Atatea dat cu parerea, respectatii memoria macar acum...




re/apropos de titlul ales de autoarea topicului... ((ca si eu mi-s "tare" in titluri)) eu as sterge urgent.. dar urgent ca a fost membra DC .. poate vreun jurnalist mai silitor o sa gaseasca discutia de anul trecut.. si o sa aparem prin toate ziarele cu titluri cat casa: ce cruda e comunitatea de mamici dc... mama ma ma

in plus.. daca ea a fost cea care ne-a scris.. mie mi-e chiar rusine de modul cum am tratat-o.. toti.. de la A la Z... chiar rusine.. daca ea a simtit sa stea de vorba cu noi ... ca o simpla mamica a fost un lucru minunat!
noi am luat-o in suturi,.... spun noi, ca si comunitate per total.. pt ca unii au shuntat-o si altii au stat sa priveasca...
rusine.. si mai grav. .a trebuit sa moara ca sa ne dam seama de ce greseli am putut face..

editez... si ce greseli facem incontinuare... in loc sa scriem condoleante.. si sa ascultam muzica ei ... incepem sa ne certam aici .. sau nu..pardon .. exprimam opinii .. contra.. pfui .. chiar e momentul foarte bine ales acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Draga MyLady , care timp si care nepasare?
Habar n-am cine e , si dupa cum a vorbit aseara nici macar nu ma intereseaza. Ascult alt gen de muzica. Pt. mine aceasta artista este necunoscuta asa cum pt. tine trupe ascultate de mine sunt necunoscute.
Mai lasa replicile astea, ca nu isi au locul.



***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com



ca deobicei te aprinzi ca fitilul de la capatul bombei..
carmen radulescu e din generatia de aur a muzicii romanesti..alaturi de madalina, marius teicu, aurelian temisan, stefan iordache, luchian mihalea, dida dragan, laura stoica...si multi altii...nu e vorba de o tanti "rasarita din neant"..pe care o ascult eu...si tu nu o asculti ca ai alte gusturi...nici in preferintele mele muzicale nu e...dar stiu de existenta ei si cine e....
nu ma refeream la tine cand am spus de timp..ci la noi, oamenii in general....si nu mai judeca dupa prima aparenta..."cum a vorbit"..cum s-a priceput...cum a vorbit si bianca brad, si astrologul..si cum vorbeste toata lumea de ea in aceste zile...asta e..asa se intampla de fiecare data...daca a vorbit neadevaruri...greseala ei...daca chiar a visat....ce-i putem face...sa ii dam si ei un pahar de fuaradan ca a indraznit sa faca public visul ei banal?sa fim rezonabili...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi_bebe2 spune:

Un rau de lacrimi ................... Dumnezeu s-o ierte!!!!!




mami de Bibi (08.06.2006) si 20+

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa38 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Auzi alta "si vei pleca"
.............
si vei pleca fiindca alta mi te vrea
si mi te ia ca si cum n-as fi pe lume!
De ce imi e scris numai mie
De ce sa platesc pt. doi
De ce Zeul bun al iubirii
acum ne-a tradat pe`amindoi?
si vei pleca,nu mai sunt femeia ta..
Doamne de`as fi o floare de`o zi
ca florile n-au amintiri

.............................
De ce te gindesti doar la tine?
De ce nu te`ntrebi ce simt eu?
.................................
Si vei pleca,vei pleca si asta`i tot

Am inteles ca iubesti o alta femeie!
Nu te blestem,prea mult te-am iubit
Drum bun si sa fii fericit!!"

Asta este melodie de pe noul ei album?O noua(9) Madalina??Asta era noua Madalina,terminata si suferind din dragoste?Plingind dupa un barbat care a parasit-o?
Nimeni nu a observat asa zisa ei fericire?zice pe site-ul ei cu ocazia lansarii albumului ca acestea sunt melodii compuse de-a lungul timpului potrivite pt. indragostiti dar si pt. cei mai putini norocosi in dragoste si ca :"Despre mine, pe scurt?.. M-am recompus sufleteste si merg mai departe, pretuind cu toata fiinta mea tot ceea ce am primit si primesc de la viata!"
categoric!

No,acum zic si eu ca fetele care au presupus ca ea suferea dupa primul ei sot!Atit de mult l-a iubit??Si el obisnuia sa o insele???
Habar nu am despre relatia lor insa din ce cinta ea reiese ca el a parasit-o pt. alta?Ca apoi el sa moara?Gresesc?Si ea a ramas cu dorul in neputinta de a`i zice totusi ce simte,fara speranta ca intr-o zi se va intoarce la ea....si s-a casatorit ca sa se minta pe sine(?)
Nu stiu,e posibil sa aberez dar probabil ca nu in totalitate.Probabil macar 5% din ce zic tot este adevarat.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


http://www.youtube.com/watch?v=z_QvuXKhlHY&feature=PlayList&p=CCAB30E9902041C7&playnext_from=PL&playnext=1&index=1

Melodia "Si vei pleca" este mai veche. A fost pe un album aparut in 1999, probabil compusa de Serban Georgescu. Imi amintesc ca m-a impresionat din nou cu melodia asta, mai ales cu versurile, dupa cativa ani in care nu prea mai venise cu piese iesite din comun(cel putin pe gustul meu).

Mergi la inceput