Madalina Manole (membra DC) a murit

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

moartea madalinei ar trebui sa fie un mare semnal de alarma si ar trebui sa deschida ochii medicilor.
daca cei de langa ea nu au putut vedea ca ceva grav se intampla in ea , medicii la care a ajuns la prima tentativa de sinucidere trebuiau sa o tina sub supraveghere.
este clar ca ceva mult prea greu de dus mai departe salasuia in sufletul ei dar medicii au obligatia de a vedea derapajele astea care pot duce la moarte, au obligatia de a le trata si de a atentiona pe cei de langa ea de eventualele actiuni.
nu sunt doctor dar mi se pare ca s-a trecut prea usor peste acea tentativa de sinucidere.

imi pare atat de rau de ea!



alina

Offf, Alinta, noi traim in Romania! E atat de greu sa se schimbe ceva. Aici nimanui nu-i pasa, ma refer la nivel de autoritati si de alti factori decizionali. Aici oameni maturi dar si copii mici sunt lasati sa moara! In Romania lui 2010 inca mai mor oameni de boli banale! Acum putin timp, vreo 2 luni parca, un copil de 9 ani si-a rupt mana la joaca, medicii nu i-au gipsat-o bine, a facut infectie, i-au taiat mana si apoi, la cateva zile a murit copilasul de septicemie!

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

probabil ca e timpul sa se recurga si in romania la testari psihilogice dupa nastere. poate e timpul sa incepem sa invatam din tragedii si din experientele altora.
sper din tot sufletul ca tragedia madalinei nu se va incheia doar asa, scurt : a fost sinucidere.
sper sa se incerce sa se afle cum s-a ajuns la acest gest, cum putea fi ajutata si eventual preveni acest gest. pentru alte femei, alte suflete care nu mai pot accepta realitatea si traiesc o viata de cosmar sau chiar renunta la viata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

cum varianta oficiala a fost ca Madalina s-a sinucis sa ne rugam pentru ea, s-o ierte Cel de Sus, ce pacat ca biserica ortodoxa nu-i va tine slujba, ce pacat, n-ar trebui sa se procedeze asa cu oamenii care sunt bolnavi, un om bolnav psihic nu e vinovat de efectele si de gesturile pe care le face sub influenta bolii...

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

de fapt va avea o slujba, insa mai scurta decat toate celelalte .. de obicei in cimitir
din toate cuvintele ei mi s-a parut ca este foarte credincioasa..cred ca i+a scapat asta din vedere.. sau nu stia :(

nu am gasit nimic despre cel mic, insa... sper ca e totul e ok cu el.. desi e micut... sigur cere la mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

de fapt va avea o slujba, insa mai scurta decat toate celelalte .. de obicei in cimitir
din toate cuvintele ei mi s-a parut ca este foarte credincioasa..cred ca i+a scapat asta din vedere.. sau nu stia :(

nu am gasit nimic despre cel mic, insa... sper ca e totul e ok cu el.. desi e micut... sigur cere la mamica lui

s-auzim numai de bine! si

-------------------------------------------
Very-dependenta de scrapbooking - http://veryscrap.exprimetoi.net/forum.htm

da, unele persoane au spus asta despre ea, ca era credincioasa si ca era imposibil sa se sinucida.

exact la cel mic ma gandesc si eu neincetat

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karis spune:

Bolile acestea psihice precum depresia sunt foarte grave, indeosebi pentru ca nu se vad. Cineva intreba de ce Madalina n-a cerut ajutor. Pentru ca primul pas este sa recunosti ca ai o problema si apoi sa incerci sa rezolvi problema. Probabil ea insasi nu vroia sa recunoasca faptul ca este bolnava, sa isi asume acest lucru si sa caute o rezolvare. E greu de explicat. Poate totusi dupa ce toate lucrurile se vor mai linisti, sotul ei va face lumina in acest caz. Pentru ca totusi cred ca el stia de ce suferea Madalina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Da, depresia este o boala care iti intuneca mintea.
alex_andra, pacat ca nu poti sa intelegi asta si sa stii ca e si urat sa-ti arati aici lipsa de consideratie pentru Madalina.




Eu imi arat lipsa de consideratie pentru o mama, pe care intamplator o cheama madalina manole, care a ales sa-si traumatizeze, pe viata, copilul.

Nu am nimic cu persoana madalina manole, ci cu mama madalina manole.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Alex-andra, tu ai sintetizat foarte bine ce am auzit in ultimele 2 zile. In general, in societatea noastra, bolile psihice sint considerate mofturi, ifose, "s-a saturat cu binele". Eu nu incerc sa te conving ca un dezechilibru psihic este mult mai grav si mai putin inteles decit unul fizic pentru ca ai spus ca oricum e inutil. Ceea ce spui tu este valabil pentru ceea ce intelegem si traim noi, oameni cu mintea cit de cit sanatoasa. Ce a fost in mintea ei, habar nu avem. Daca nu realizezi cit de grava era boala ei daca si-a lasat copilul fara mama (copil pentru care a luptat atit si poate si tratamentele cu pricina au pricinuit daune) si te rezumi la ce spune tirgul ("avea de toate, ce-i mai trebuia?"), asta inseamna ca vrei sa privesti superficial lucrurile. Mie cel mai frica pe lumea asta mi-e de o boala psihica, astea sint atit de putin intelese, atit de blamate, de prost tratate, incit un cancer si o minte limpede mi se par "floare la ureche" pentru ca macar stii cu ce lupti. Nu mai da cu pietre in ce nu intelegi, de atitea ori ni le intoarce viata si ne arata ca nu sintem atit de perfecti si de morali pe cit ne dam...

Pentru fetele care au zis ca sotul nu arata ca sufera, secventele de azi au fost ok, v-au uns pe suflet sau va mai trebuiau 2-3 bocitoare???


E foarte simplu sa pui diagnosticul unei boli de piele, pe care o vezi, sau a unui abces pe care il vezi, la fel si a unei fracturi, pe care o vezi pe radiografie, dar demonii care urmaresc un bolnav psihic in interiorul lui nu vor putea fi evidentiati cu nici o metoda, sau cu metode foarte complicate psihiatrice sau psihologice de aceea sunt pe strada enorm de multi oameni bolnavi, care noua ne par fericiti, bogati, impliniti si de invidiat ....

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

nu incercati sa cautati rapunsuri. nu le veti gasi. am avut un caz in familie...tanar de 18 ani, admis la 2 facultati, ireal de frumos si de destept. nu apartinea acestei lumi. diagnosticat ca schizofrenic. dupa o lucrare la limba romana din clasa a 12-a, profesorul si-a dat seama ca ceva e in neregula. 3 incercari de suicid; tratament cu somnifere, doza cat sa adoarma un cal (pana acolo ii marisera doza) si nu s-a lasat pana cand nu i-a reusit cea de-a treia incercare. odata a baut ceva, a doua oara s-a taiat cu cutitul la gat, si ultima oara s-a aruncat de la fereastra de la etajul 5 (aproape etajul 7 pt ca era un parter inalt) dar a avut grija sa fie vazut de mama lui in momentul in care si-a dat drumul. si a facut-o de ziua bunicii lui care i-a ingradit toata copilaria si il forta sa invete cat mai mult. ne facusem planuri sa mergem impreuna la mare, isi dorea cu disperare sa mearga la facultate. a dat la doua facultati in aceeasi vara si intrase la amandoua. si a renuntat la tot...era varul meu (de gradul doi).v-am povestit toate astea pentru ca cei care cu disperare sunt perfectionisti...pot renunta la tot daca nu e perfect. mintea omului nu o poate intelege nimeni.Dumnezeu s-o ierte pe Madalina!

Mergi la inceput