Madalina Manole (membra DC) a murit

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmin012

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

moartea madalinei ar trebui sa fie un mare semnal de alarma si ar trebui sa deschida ochii medicilor.
daca cei de langa ea nu au putut vedea ca ceva grav se intampla in ea , medicii la care a ajuns la prima tentativa de sinucidere trebuiau sa o tina sub supraveghere.
este clar ca ceva mult prea greu de dus mai departe salasuia in sufletul ei dar medicii au obligatia de a vedea derapajele astea care pot duce la moarte, au obligatia de a le trata si de a atentiona pe cei de langa ea de eventualele actiuni.
nu sunt doctor dar mi se pare ca s-a trecut prea usor peste acea tentativa de sinucidere.

imi pare atat de rau de ea!



alina

Offf, Alinta, noi traim in Romania! E atat de greu sa se schimbe ceva. Aici nimanui nu-i pasa, ma refer la nivel de autoritati si de alti factori decizionali. Aici oameni maturi dar si copii mici sunt lasati sa moara! In Romania lui 2010 inca mai mor oameni de boli banale! Acum putin timp, vreo 2 luni parca, un copil de 9 ani si-a rupt mana la joaca, medicii nu i-au gipsat-o bine, a facut infectie, i-au taiat mana si apoi, la cateva zile a murit copilasul de septicemie!

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas


Si iata cum aflam adevarata cauza a mortii. Medicii romani!
Asa de tipic romanesc este mesajul acesta. Hai sa ne dam cu parerea despre medicina ca doar noi, genetic, ne nastem priceputi la a pune diagnostice si a stabili eficienta tratamentelor.
Acum stau si ma gandesc daca are vreun rost sa iti explic exact ce e eronat in afirmatiile tale sau e doar pierdere de timp (destul de pretios pentru mine).

Un singur lucru l-as preciza, depresia, chiar si cea severa se trateaza cu medicamente si psihoterapie, pe care pacienta alege sa le urmeze sau nu. Nicaieri in lumea asta pacientul cu tentative de suicid nu e pus in lanturi ca sa fii sigur ca nu incearca din nou.
Medicii nu sunt politisti. Nici macar pe drogati nu ii poti tine inchisi foarte mult (nu e permis de legislatie si de drepturile omului).
Si ca sa citez un profesor de psihiatrie: "Orice motiv e bun ca sa te sinucizi!"

Dumnezeu sa o ierte pe Madalina (si pe multii anonimi care au fost in aceeasi situatie)! Si Sa aiba in paza pe copilasul ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui indu

Apropo de expresia asta "a durea sufletul", eu chiar cred ca durerea asta este fizica si poate fi de nesuportat.



cineva drag care a trecut printr-o suferinta mare imi povestea lucrul acesta, ca are perioade cand durerea devine fizica, o doare cumplit pieptul si nu mai poate sa respire

Dumnezeu sa o ierte! Dumnezeu sa o ierte! Dumnezeu sa o ierte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karis spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Da, depresia este o boala care iti intuneca mintea.
alex_andra, pacat ca nu poti sa intelegi asta si sa stii ca e si urat sa-ti arati aici lipsa de consideratie pentru Madalina.




Eu imi arat lipsa de consideratie pentru o mama, pe care intamplator o cheama madalina manole, care a ales sa-si traumatizeze, pe viata, copilul.

Nu am nimic cu persoana madalina manole, ci cu mama madalina manole.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

BAZAR UMANITAR


Chiar daca MAMA Madalina Manole era foarte bolnava? Poate nu avea discernamant. Sigur nu avea.... Nimeni nu are dreptul sa o judece. Doar Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indu spune:

Citat:

Eu imi arat lipsa de consideratie pentru o mama, pe care intamplator o cheama madalina manole, care a ales sa-si traumatizeze, pe viata, copilul.

Nu am nimic cu persoana madalina manole, ci cu mama madalina manole.

Deci tu crezi ca ea, inainte sa inghita substanta respectiva s-a gandit: ia sa-mi traumatizez eu pe viata copilu'; ca asa vreau eu!
Daca toate mamicile de aici spun ca nu ar fi in stare sa faca asa ceva copiilor lor, eu cred ca sentimentul de iubire si de devotare materna e universal valabil. Inclusiv in Madalina cred ca se nascuse sentimentul asta. Si totusi era atat de grav bolnava, incat mintea ei nu a putut realiza cat de rau ii poate face copilasului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

alex_andra, stii cui ii faci tu rau cu vorbele tale? cu judecatile tale telurice? Doar celor dragi Madalinei, aflati inca in viata...ca sincer, uneori nu stiu cum poti trai cu o asemenea durere. Probabil supravietuiesti, nu mai traiesti.

Si copilului ei. Din respect pentru copilul ei, fata de care ai atata empatie, nu crezi ca ai putea sa te abtii sa-i judeci mama??? E MAMA lui, cum poti?

Si mamei ei.. careia i s-a facut rau astazi cand si-a vazut copilul mult iubit in cosciug. Te simti mai implinita daca o judeci? Pune-te in locul mamei ei, atat de incercata, sa citeasca ce scrii tu aici despre COPILUL ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, stiu ca ai ce ai cu mama, ca doar ai zis ca "si-a batut joc de copil". Mai bine ai lasa-o in pace. Era bolnava, nu mama denaturata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

pai au observat cam tarziu... cine-ar fi crezut, insa ca se poate intampla asa ceva?!

pe mine ma frapeaza un alt lucru, asta tinand cont si de o experienta din familie; acesti oameni par din exterior tare echilibrati... "normali" , plini de putere, viata, vitalitate .. cum se explica oare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indu spune:

Citat:

pe mine ma frapeaza un alt lucru, asta tinand cont si de o experienta din familie; acesti oameni par din exterior tare echilibrati... "normali" , plini de putere, viata, vitalitate .. cum se explica oare?


eu cred ca ei isi dau seama de problema lor si incearca sa se minta pe ai insisi ca e totul in regula; vor sa-si demonstreze lor ca e totul ok, si imaginea asta transpare si catre cei din jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Un articol edificator pentru cei ce cred ca au dreptul sa formuleze o opinie acuzatoare fara a cunoaste nimic despre ceea ce insemna depresia.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7583267-moartea-madalinei-manole-nu-este-nici-curajoasa-dar-nici-lasa.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mi s-a parut foarte interesant ce a spus aici Bianca Brad, care a avvut taria sa afirme ca si ea a fost la un pas de a face un astfel de gest dupa pierderea fetitei:

http://videonews.ro/action/viewvideo/52764/Bianca-Brad-O-inteleg-perfect-pe-Madalina-Manole-Si-eu-am-vrut-sa-ma-sinucid/


Mergi la inceput