Madalina Manole (membra DC) a murit

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Luna, acum ca ai scris mi-am dat seama ca stiu si eu o persoana...
Dar diferenta e ca persoana asta a ales sa isi descarce sufletul, sa vorbeasca ccc cu cineva, sa ia un tratament, tocmai pt ca stie ca are un copil pt care trebuie sa traiasca.
De ce Madalina nu a incercat sa isi dea o sansa, sa vorbeasca si ea cu cineva si sa primeasca un tratament care s-o ajute sa isi depaseasca demonii astia...asta nu pot s-o inteleg, din pacate.

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Poate si Madalina a ales sa-si descarce sufletul, nu avem de unde stii ca nu-i asa.

Persoana...isi descarca sufletul insa dupa momentele de criza, in momentele de criza nu-mi zice nimic, ca sa imi zica a doua zi ca a simtit ca nu mai putea cu o zi inainte. Aici apare pericolul. Am auzit si de ganduri sinucigase de la o persoana. Insa mi le-a spus dupa criza de depresie. Penrtu ca, cel putin la ea (si la mine a fost la fel) nu esti chiar intr-o continua criza, ci desi depresiv, ai uneori caderi mai adanci cand nu-ti mai pasa de nimic.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Pai daca ar fi facut asta (de MM zic), nu cred ca se mai ajungea aici.

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

EU cred ca e diferenta de mentalitate. De obicei in Romania cand spui ca suferi de depresie majoritatea iti zice ca ti s-a urat cu binele, mai ales cand ai bani, copii, familie, etc. In plus e vazuta de multe ori ca o rusine si esti catalogat nebun. Asa ca in mod sigur ea nu a primit tratamentul adecvat care i-ar fi salvat viata.

Probabil ca a avut si ea caderi, insa sotul o fi zis ca e suparata, nu si-a dat seama ce grav este; la fel prietenii, familia.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1


Culmea ca, de cele mai multe ori, o manifestare excesiva a fericirii ascude o depresie majora. De multe ori mi s-a intamplat sa ma minunez de cat de fericit si stapan pe el/ea e o persoana, ca mai apoi sa aflu ca sufera de depresie majora.




Exact, asa cum spunea Corina Chiriac, cele mai crunte depresii sunt cele cu zambetul pe buze, ea insasi a trecut printr-o depresie crunta, iar cine o vedea credea ca e foarte fericita.

Acum imi dau seama ca eu am trecut printr-o perioada nasoala si exact intr-o zi cand imi venea sa manac asfaltul, atat eram de revoltata si nefericita...a venit o tipa la mine (eram la coada la Politie) si m-a intrebat "scuzati-ma, ce profesie aveti? Emanati atata implinire si fericire", iar eu eram in cea mai neagra perioada din viata mea. Si tipa era psiholog, apropos, mi-a dat cartea de vizita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Madalina a fost membra DC si a scris pe acest forum. Din pacate acum e timpul sa analizam in ce fel a fost tratata cand si-a declinat indentitatea. Si asta doar pentru ca era cunoscuta, o femeie realizata si frumoasa.



he he ce m-as fi bucurat sa citesc asta acum un an si ceva de zile.. cand efectiv nu mai aveam dorinta sa vorbesc pe topicul respectiv... din cauza unora..
acum... mica/mare intrebare: mai serveste acest lucru cuiva? daca madalina era cea care a scris.. apai momentul este consumat deja ... iar analiza vine inutil, intr-un moment in care ar trebui doar sa ascultam cantecele ei si sa aprindem lumanari... sorry

fara sa incep sa fac educatie ... solutia ar fi sa luam atitudine imediata.. si pentru toti... doar pentru ca suntem simplii forumisti...
(((adica daca nu sunt realizata.. nu sunt frumoasa... valeu .. mai sunt si grasa.. nu merit atentia cuvenita? _)))

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Daca ar fi ramas anonima, nimeni nu ar fi atacat-o...sunt sigura.


ma-ndoiesc.. aici suntem si noi anonimii... la fel de bine ''atacati'' ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Sa nu ma atacati si sa nu interpretati gresit, dar am o intrebare: oare ca sa ajungi intr-o stare din asta ca sa nu-ti pese ce lasi in urma (apropos de sms-ul scris cu toate conotatiile lui) nu trebuie sa ai o doza destul de consistenta de egoism?
Pina la urma sinucigasii nu sunt egoisti?
General vorbind...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

nu danat, sunt bolnavi, si sufera. sufera atat de tare ca nu mai percep realitatea ca tine sau ca mine sau ca vecinul. sau pur si simplu nu o mai percep. au o realitate a lor, in care ceea ce vedem noi, familie, sot, copil, casa, bani e depasit de durere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

da, ok, am inteles bine treaba asta. nu percep in sistemul nostru de referinta realitatea. si tocmai, de aceea, revin cu intrebarea: de ce se gandesc numai la ei? adica poate gresesc, si-mi cer scuze depe-acum, dar eu o vad ca pe un fel de "uite sa va arat ca fac ce vreau eu: ma sinucid. asta simt ca vreau sa fac, asta ma scapa de toate durerile si asta o sa fac" si ca atare, nu ii mai pasa de cei lasati, indiferent de grade de rudenie sau nu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu cred ca de multe ori sinucigasii din depresie (ca te poti sinucide si fara sa fii neaparat depresiv) considera ca asa ii ajuta pe cei dragi, "ma sinucid ca si asa sunt o povara!". Considera ca nu mai sunt necesari, sa nu valoreaza nimic ei sau viata lor pentru nimeni.

Revenind la Madalina, poate daca era depresiva a crezut ca ii e mai bine sotului ei fara prezenta ei si copilului fara o mama depresiva. Nu e adevarat binenteles, ci doar ca poate asa a gandit.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput