AMH - valoare foarte mica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

smufurash a explicat f bine.

pot doar sa adaug, ca indiferent de valoarea amh-ului, cel mai imp este cum raspunzi la stimulare. atatea vreme cat obtii foliculi si ovocite, nu prea conteaza ce amh ai. amh-ul e unmarker indicator, nu care pun un diagnostic.

cand am facut FIV, erau fete cu 2 ovare si cu amh mare, care au obtinut 10 ovocite.
eu aveam amh 0,4 si un singur ovar, pe care am obtinut 8 ovocite.

tot ce conteaza este organismul tau, la care se adauga factori precum varsta, alte prb asociate, calitatea ovocitului, a spermei sotului, genetica embrionilor obtinuiti etc.


si nu uita, exista mereu miracole.

eu fix a doua luna dupa fiv ul nereusit, am ramas natural. tocmai ma pregateam de al doilea fiv. nici nu visam ca as ramane.


repet,dincolo de stiinta, analize, markeri,amh, fsh si toate astea,exista doamne doamne, care pt fiecare are o menire. fieacare femeie are timpul sau,momentul sau cand ajunge sa fie mama.

sa nu ti pierzi nicio clipa speranta si credinta in bine. gandurile tale influenteaza mai mult decat rezultatul de la amh.

eu stii ce mi-am zis dupa fiv-ul nereusit: "eu totusi voi ramane gravida, pana la urma. acum voi ramane."

si am ramas.



_

Babyblue va pupa pe toti!!
24+ cu Iustin Andrei
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....

2 IAD nereusite
1 FIV nereusit
Sarcina obtinuta natural



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui llary

Buna fetelor,
Si mie AMH mi-a iesit 0,29.FSH-8,7 cE PARERE AVETI AM VREO SANSA SA RAMAN?




DA!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
24+ cu Iustin Andrei
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....

2 IAD nereusite
1 FIV nereusit
Sarcina obtinuta natural



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

va multumesc fetelor din suflet!!!!!!!!!!!!!!!!
sunteti niste dulci!!!!!!!!
azi dupa un FIV intrerupt la sb,fiindca nu am reactionat la stimulare , asa am depistat ca am amh mic ca aveam tot 2 foliculasi la stimulare de 300 gonal,restul dr zice a ca aalaize k, am facut in ziua 4 ,dupa o luna de la stimulare FSH 26.......de la 8 luna trecuta.Dupa 2 ani de incercari nu se credea ca eu am prb ,sotul avea un nr mai mic de spermatozoizi.Nu stiu ce-i cu rezultatele asttea.FSH-ula crescut asa mult in2 luni din cauza stimularii.......am 36 ani, mai am vreo sansa?ce stiti de germania cat e un fiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edennoa spune:


eu am amh de 0.5 (pe scara unde de la 1 e normal), la fiv 1 am avut doar 2 ovocite mature, 1 embrion si nu s-a prins; la 3 luni de la fiv in z3 am avut fsh 36 si lh 24, si luna aceea am ramas insarcinata natural, pina acum totul e bine, speram sa fie si mai incolo

valorile nu conteaza asa de mult, medicina nu poate explica totul
multa bafta tuturor

17s

Citat:
citat din mesajul lui llary



va multumesc fetelor din suflet!!!!!!!!!!!!!!!!
sunteti niste dulci!!!!!!!!
azi dupa un FIV intrerupt la sb,fiindca nu am reactionat la stimulare , asa am depistat ca am amh mic ca aveam tot 2 foliculasi la stimulare de 300 gonal,restul dr zice a ca aalaize k, am facut in ziua 4 ,dupa o luna de la stimulare FSH 26.......de la 8 luna trecuta.Dupa 2 ani de incercari nu se credea ca eu am prb ,sotul avea un nr mai mic de spermatozoizi.Nu stiu ce-i cu rezultatele asttea.FSH-ula crescut asa mult in2 luni din cauza stimularii.......am 36 ani, mai am vreo sansa?ce stiti de germania cat e un fiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

mie mi-a iesit amh=0,4, la varsta de 29 de ani.
dupa doua ia nereusite si un fiv nereusit, dar la care am raspuns ff bine la stimulare, adica pe ovar unic am obtinut 8 ovocite, din care 6 mature, ulterior 4 embrioni de gradul I, am ramas la 2 luni distanta, natural gravida.

ps. si sotul meu era cu oligospermie moderata.
deci se poate,acolo unde se termina stiinta, exista DUMNEZEU!


babyblue si eu am AMH-ul 0,4 si am 30 ani,
am intrerupt un fiv pentru ca obtinusem doar cate un folicol pe fiecare ovar.am avut tratament cu Gonal 225 unitati pe 7 zile
Tu ce tratament ai avut? ca ai avut "recolta" destul de buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Buna fetelor,sunt tare derutata de acest AMH si valorile normale,peste tot scrie altceva de ex pe buletinul de analiza scrie:
Valori biologice de referinta
prepubertate- mai mic de 8,9 ng/ml
a 3-a zi a ciclului -mai mic de 10,6 ng/ml
faza foliculara 0,50-7,4 ng/ml
postmenopauza-nedetectabil
Eu stiam ca nu depinde de ziua ciclului ????
am facut analiza la Bioclinica si am platit 250 ron

sper sa fie ok mi-a iesit 1.63 ng/ml

pe situri straine am citi ca orice valoare peste 1 este considerata normala....eu am 30 ani si ar fii fost ideal sa am 2.25,la valoarea pe care o am varsta ovarelor este de 43 ani ,asa am vazut pe un site din Germania...

nu stiu ce sa cred pana la urma,este prea mic totusi ? sau e normal
in fine,FSH este 4.63

am facut analizele pt a ma inscrie in Programul national FIV gratuit,sper din tot sufletul sa reusesc sa fiu selectata si sa nu am nevoie de stimulare puternica la valoarea asta a AMH

"Sa nu uitam sa ne bucuram de Viata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

evanescene, nu stiu cat de relevant este acest AMH la tine, in conditiile in care ai recoltat la CS si proba s-a trimis la TM sa se lucreze. As fi curioasa cum au transportat-o cei de la Bioclinica.
Eu am o amica la Lugoj care nu are curaj sa faca analize hormonale la Bioclinica Lugoj tocmai din motiv de transport, asa ca vine aici cand e cazul.
Daca AMHul este lucrat corect, valoarea intr-adevar, nu este grozava. Da, se poate recolta in orice zi de CM. Bioclinica are intervale de referinta pt toate fazele CMului fiindca asa este kitul lor.
Eu am reusit la FIV cu un AMH de 1, insa am avut doze mari de stimulare.
Cat ai Estradiolul in Z2-3 de CM? FSHul este bun, dar daca ai un Estradiol maricel, nu mai e chiar asa bun.
De asemenea trebuie sa stii ca si AMHul variaza, adica daca il faci luna viitoare din nou, poate e mai mare sau mai mic ca cel de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns touchstar spune:

Buna fetelor!
babyblue bv felicitari!!!
eu am amh 0.4, fsh 17 si lh 13, am 32 ani cu un singur ovar. analizele le-am facut imediat dupa ce am terminat folia de contraceptive - yasmin - ....nu stiu insa daca aceste analize ar fi fost influentate de pilule...asa incat le voi repeta la urm. menstr....refuz sa cred aceste rezultate! ...am mai citit si eu pe net..se pare ca o influenta usoara ...dar o sa vad si in ce proportie...are cineva vreo experienta similara?sau stie ceva? thx.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Ce parere aveti de AMH 5.98-valori referinta pt femei fertile intre 1-8 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

In general, valorile de referinta difera de la un laborator la altul. Totusi, se considera ca intervalul 1 ng/ml - 3,5 ng/ml este un interval normal. Cu cat valoare este mai mica decat 1 ng/ml, cu atat rezerva ovariana este mai scazuta. Valorile peste 3,5 ng/ml indica ovare polichistice. Sigur, valorile nu sunt batute in cuie - biologia nu e matematica pura.

Valoare AMH nu e variabila de-a lungul unui ciclul menstrual si nici nu se diminueaza vizibil (ca valoare) de la o luna la alta. In niciun caz nu poate creste in luna/lunile urmatoare. Cu o rezerva ovariana ne nastem si ea se diminueaza progresiv pana la menopauza cand devine (aproape) zero.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 7+

Mergi la inceput