AMH - valoare foarte mica

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Ba da, AMHul variaza; si vorbesc din experienta, nu din carti. Eu l-am facut doua luni consecutive la acelasi laborator (synevo) si intr-o luna a fost 1.01, iar luna cealalta 1.4. Evident ca am luat in calcul valoarea cea mai proasta.
Plus de asta, si cei de la Viena mi-au confirmat ca AMHul poate varia si ca ne putem lua dupa el doar orientativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

AMH-ul nu variaza. Nu are cum - rezerva ovariana se poate doar diminua, nu poate creste. Ce spui tu reprezinta erori de aparat.
Sigur, valoarea e orientativa in sensul in care nu se interpreteaza la centima.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Daca imi permiti, legat de AMH, eu o sa iau de buna opinia unor medici care fac doar FIV de foarte multi ani . Si cu care am si reusit din prima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Bineinteles, insa, te rog sa ma scuzi, eu ma tem ca tu ai inteles ceva gresit, nu ca ei au spus ceva neverosimil.

AMH-ul este un hormon secretat in celulele granuloase ale foliculilor antrali primari (in foliculii antrali cu marime mai mare de 8 mm, AMH-ul nu mai este produs). Ca AMH-ul sa creasca, ar trebui ca numarul acestor foliculi sa se mareascA ori asa ceva e impotriva naturii. Niciunei femei pe lumea asta nu i se poate mari numarul foliculilor antrali primari, nici natural, nici indus.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Deci avand in vedere AMH-ul meu asociat cu ovarele micropolichistice trebuie avuta mare grija cu stimularea ovariana ,sunt sanse mari de hiperstimulare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Eu sunt sigura ca am inteles bine ce au zis ei si anume, ca AMHul nu este o analiza foarte de incredere, putand varia de la o luna la alta, dar nu in sensul ca rezerva ovariana poate creste de la o luna la alta (ar fi prea frumos sa fie asa), ci in sensul ca este o mare arta ca aceasta analiza se se lucreze 100% corect, in sensul ca prea putine laboratoare/clinici inteleg exact cum sa lucreze AMHul sau au tehnicile corecte. Pe langa asta, am inteles ca ar mai fi si niste mici variatii hormonale care ar influenta oarecum aceasta analiza (aici nu mi s-au dat detalii si nu am insistat).
Oricum, chiar cu toate inconvenientele astea, pe mine m-a ajutat sa imi fac AMHul, fiindca pe baza lui mi s-a dat doza de hormoni corecta.
Am facut AMHul la si 10 luni dupa FIV1, si valoarea a iesit mai proasta decat inainte de primul FIV, deci un soi de adevar are in el analiza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

evanescene, nu stiu cat de relevant este acest AMH la tine, in conditiile in care ai recoltat la CS si proba s-a trimis la TM sa se lucreze. As fi curioasa cum au transportat-o cei de la Bioclinica.
Eu am o amica la Lugoj care nu are curaj sa faca analize hormonale la Bioclinica Lugoj tocmai din motiv de transport, asa ca vine aici cand e cazul.
Daca AMHul este lucrat corect, valoarea intr-adevar, nu este grozava. Da, se poate recolta in orice zi de CM. Bioclinica are intervale de referinta pt toate fazele CMului fiindca asa este kitul lor.
Eu am reusit la FIV cu un AMH de 1, insa am avut doze mari de stimulare.
Cat ai Estradiolul in Z2-3 de CM? FSHul este bun, dar daca ai un Estradiol maricel, nu mai e chiar asa bun.
De asemenea trebuie sa stii ca si AMHul variaza, adica daca il faci luna viitoare din nou, poate e mai mare sau mai mic ca cel de acum.


merci fetelor,oricum m-am lamurit si linistit,ca am fost cam nesigura,si eu ma gandeam la distanta pana la Tm la laborator dar surprinzator am aflat ca Bioclinica e singurul lab care face aceasta analiza in RO,celelate lab chiar si Synevo le trimit in Germania in alte tari de aceea dureaza intre 1 sapt si 2 rezultatul...deci eu zic ca am nimerit chiar super

si toate care aveti valoarea putin peste 1 stati linistite ca este absolut normala
http://www.advancedfertility.com/amh-fertility-test.htm

cititi aici este tabelul cu interpretaripe site si normal ca mai sunt si variatii dar este ok,aceata analize oricum nu se face din 2 in 2 luni,odata la cativa ani este suficient


"Sa nu uitam sa ne bucuram de Viata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Interpretation
AMH Blood Level
High (often PCOS)
Over 3.0 ng/ml
Normal
Over 1.0 ng/ml
Low Normal Range
0.7 - 0.9 ng/ml
Low
0.3 - 0.6 ng/ml
Very Low
Less than 0.3 ng/ml


"Sa nu uitam sa ne bucuram de Viata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Bravo, evanescence, pentru link! Un site cu informatii foarte utile celor care, intr-adevar, vor sa inteleaga ceva.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Faptul ca Synevo trimite proba in Germania mi se pare ok, fiindca legat de analiza asta, cred ca au mai mare experienta cei din Germania decat cei de pe la noi, plus ca transporta probele in conditii ok (la Synevo TM stiu pe cineva din laborator, de aceea stiu ca probele se depoziteaza si transporta corect).

Mergi la inceput