AMH - valoare foarte mica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

merci mult, adita, vad ca ne tot intersectam...poate ma molipsesc si eu cu o gravideala

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Buna fetelor,
Si mie AMH mi-a iesit 0,29.FSH-8,7 cE PARERE AVETI AM VREO SANSA SA RAMAN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

llary, in cazul unei femei care nu se afla la menopauza, nu exista o relatie directa intre AMH si obtinerea unei sarcini, astfel ca nu poate fi dat un raspuns clar la intrebarea ta.

Am sa reiau putin ce am mai scris: AMH (hormonul Anti-Mullerian) este un hormon care, alaturi de FSH si Inhibina B, permite medicului sa-si faca o idee despre rezerva ovariana a femeii si, in cazul procedurilor FIV, despre raspunsul ovarian la stimulare.
Pe scurt: AMH nu este un indicator al obtinerii sarcinii, ci este un indicator al rezervei ovariene si al raspunsului ovarian in caz de stimulare pentru FIV!

Un folicul ovarian trece prin mai multe stadii pana ajunge la maturitate, atunci cand elibereaza ovocitul continut. In mod normal, natural, din stadiul de foliculi primordiali sunt "alesi" cei primari, apoi cei preantrali, apoi cei antrali si, in final, cel matur care contine ovocitul pregatit de fertilizare. Toata aceasta selectie se face sub actiunea hormonilor, in special a cuplului AMH(inhibitor)-FSH(stimulator). Odata cu varsta, hormonul inhibitor (AMH) scade iar cel stimulator (FSH) creste astfel incat sunt adusi la stadiul antral mai multi foliculi primordiali, diminuandu-se astfel rezerva ovariana (multimea foliculilor primordiali). In final, din multimea foliculilor antrali tot un folicul dominant este selectat, restul pierzandu-se pe vecie. Cand rezerva ovariana s-a epuizat, se produce menopauza.

In concluzie, cata vreme obtii cel putin un ovocit, ai sanse sa obtii o sarcina! Obtinerea unei sarcini este, insa, direct dependenta de sanatatea ovocitului! Si de multi alti factori, dar asta e o alta poveste.
Si tot in concluzie, un AMH mic inseamna ca te apropii mai repede de menopauza decat o femeie cu un AMH mai mare ca al tau, deci pune-te repede pe facut copii in orice fel!




---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hope_blue spune:

Buna,

Am si eu o intrebare. Unde ar fi mai bine, in Bucuresti sa fac aceasta analiza?
Am inteles ca se trimite in strainatate?

Eu am deja o valoare maricica la FSH (12) si imi este un pic teama ca AMH va fi foarte mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

hope_blue, AMH-ul il poti face la oricare laborator care are in lista de analize si aceasta analiza (Bios Diagnostic, CMU, Euroclinic, Medlife, Sanador, Synevo etc.). Durata obtinerii rezultatului variaza intre 10-14 zile.
Cel mai bine ar fi sa-l intrebi pe medicul care ti-a recomandat analiza ce laborator agreeaza mai mult dintre cele existente.

---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hope_blue spune:

smufurash multumesc mult pentru raspuns. o sa imi fac curaj sa merg sa fac si analiza asta. sper sa fie ok ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

In ce zi a ciclului este corect sa se recolteze sange pentru analiza AMH?
Stiu ca FSH,LH este corect sa se recolteze in ziua 2-3 a ciclului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lilicica

In ce zi a ciclului este corect sa se recolteze sange pentru analiza AMH?
Stiu ca FSH,LH este corect sa se recolteze in ziua 2-3 a ciclului.

Valoarea AMH-ului nu variaza de-a lungul ciclului menstrual, asa incat se poate face in oricare zi.

---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Multumesc smufurash.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

mie mi-a iesit amh=0,4, la varsta de 29 de ani.
dupa doua ia nereusite si un fiv nereusit, dar la care am raspuns ff bine la stimulare, adica pe ovar unic am obtinut 8 ovocite, din care 6 mature, ulterior 4 embrioni de gradul I, am ramas la 2 luni distanta, natural gravida.

iti urez succes si mult optimism.

ps. si sotul meu era cu oligospermie moderata.
deci se poate,acolo unde se termina stiinta, exista DUMNEZEU!

_

Babyblue va pupa pe toti!!
24+ cu Iustin Andrei
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....

2 IAD nereusite
1 FIV nereusit
Sarcina obtinuta natural



Mergi la inceput