AMH - valoare foarte mica

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
poate ne-am mai intalnit pe forum si cu cateva fete chiar sunt sora de suferinta, as avea si eu o intrebare amh-ul asta pacatos este de ce este influentat???????deci mie mi-a iesit <0.1 in luna cand am scos 3 ovocite de 20mm, faza e ca l-am facut la inceputul cm-ului cand eram sub tratament cu ova-mit...deci intrebarea vine logic ova-mit-ul influenteaza amh-ul???
va puup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Astazi am primit si eu rezultatul AMH, de la Matei Basarab.

AMH (hormon antiMullerian)
- Met. ELISA, gen. II ng/ml Schimbare de tehnica din 10.08.2011.
Gen. II = 1.4 x Gen. I
1 ng/ml = 7.14 pmol/l

Rezultat: 2,8ng/ml
Femei:
Fertilitate optima: 5.66 - 9.40
Fertilitate satisfacatoare: 3.07 - 5.65
Fertilitate scazuta: 0.43 - 3.06
Fertilitate foarte scazuta/Nedetectabila:
0.0 - 0.42
Suspiciune de ovar polichistic: > 9.40
Barbati:
1.3 - 14.8

Sa inteleg ca valorile de referinta sunt exprimate in pmol/l? Daca-i asa, nu ma incadrez la ovare polichistice? Nu mi-a fost incadrat rezultatul in afara limitelor admise ale varstei- 34,5ani. Astept cu nerabdare parerile voastre !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

valorile de referinta sunt in unitatea in care ti-au dat si rezultatul (ng/ml).
la tine scrie la inceput: Met. ELISA, gen. II ng/ml

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Pt. fetele cu Amh mic, eu la 30 ani am descoperit un Amh de 0.28, am crezut ca e greseala pentru ca tocmai pierdusem o sarcina oprita in ev la 6 saptamani obtinuta natural, l-am repetat si a iesit la acelasi laborator 0.40, anul acesta am pierdut a 2 a sarcina (the same story), dupa care am descoperit risc genetic crescut trombofilie (mutatia genei MTHFR). Deci se poate si cu Amh mic, exista sperante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

raluca sper sa reusesti sa ai bebele in brate, mai ales acum ca ai aflat de blestematia asta de trombofilie, ce sa zic daca ar fi doar amh-ul mic problema poate ar mai exista speranta, oricum vreau si eu sa repet analiza dupa o pauza de hormonei, insa eu mai am si altele endometrioza si un presupus hidrosalpinx, asa ca ....n-am ramas eu pana acum nici de acum inainte prea mari sperante nu-mi fac...
ar fi frumos sa scrie fetele care au reusit si cum, pt ca nu stii nicodata ce se poate intampla...
va puup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_maria spune:

buna fetelor. Si eu am aceeasi problema , la 29 ani AMH 0,79, descoperit scum o saptamana. Medicul m-a incurajat si a spus pentru inceput sa incepem cu IA apoi daca nu reusim dupa 2-3 IA sa incercam cu FIV. Credeti ca am vro sansa? Orice raspuns ma ajuta enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Carla se poate, eu am AMH 0.4 si dupa ce am scris acum cateva luni pe aceasta tema, am ramas natural fara stimulare (am si acum puregonul in frigider). Incepeam si eu acelasi protocol ca tine, dar Dumnezeu a avut alte planuri si imi doresc sa-l duca la capat cu bine.



23+ cu fetita

Raluca.c - mutatia genei MTHFR heterozigot A1298C, 2 sarcini oprite in ev. la 6 saptamani, ultima in iunie 2011, Amh 0.4, Rh negativ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

felicitari raluca, sa te ajute Dumnzeu sa-ti implinesti visul cat de curand si mult noroc in continuare cu sarcina obtinuta natural...si eu vreau sa cred ca exist6a miracole!...eu am un amh 0.08....extrem de mic....medicii nu-mi dau nici o sansa natural!...vroiam sa te intreb daca aveai menstruatie regulata cu amh-ul tau?...eu am stat o perioada de 4 luni fara sa-mi vina deloc...acuma i-au anticonceptionale si trebe sa-mi refac analizele hormonale...eu l-eam facut fara ciclu...si au iesit dezastru...ca la o babutza la menopauza...si vad ca tot mai multe fete raman natural cu amh mic si fara nici un tratament....e un adevarat miracol...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_maria spune:

Multumesc Raluca de incurajare, Sa te ajute Dumnezeu sa duci sarcina la capat cu bine si sa ai un bebe sanatos, eu acum astept menstruatia si apoi incep sa iau ovamit si ma pregatesc de prima IA. Doamne Ajuta sa fie bine pentru toate cele care isi doresc un bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Multumesc de felicitari, Miracol, Carla, eu aveam menstruatie si doctorul s-a mirat, in schimb hormonalele erau la pamant, in perioada de ovulatie la ecograf se vedea folicul, dar estrogenul era f. mic, doctorul imi spunea ca sunt foliculi goi fara ovule, eu am incercat aproximativ 7 ani sa raman.
In urma cu 6 luni de a ramane natural, am vrut sa fac o inseminare si am facut o stimulare cu puregon, dar am intrerupt-o tot din cauza hormonalelor, insa surpriza am ramas si atunci, dar s-a oprit in evolutie (acum nu stiu dc a fost oprita din cauza calitatii proaste o ovocitelor sau a trombifiliei pe care am descoperit-o ulterior).
Dupa 6 luni am ramas natural poate a actionat puregonul pe termen lung.
Nu va pierdeti speranta stiu un caz cu AMH 0 !!!! care a reusit.



23+ cu fetita

Raluca.c - mutatia genei MTHFR heterozigot A1298C, 2 sarcini oprite in ev. la 6 saptamani, ultima in iunie 2011, Amh 0.4, Rh negativ

Mergi la inceput