Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.101

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

lorex, eu nu-mi mai fac probleme ca ma "abandoneaza" sotul pentru meci, la inceputuri trebuia sa merg musai si eu cu el la terasa sa vedem meciul, dar pe la jumate vroiam acasa, imi displacea atmosfera, ma piscau tzantzarii si cu nervi de pui trantiti trebuia sa venim acasa... acum eu raman acasa cu copii, imi vad de ale mele, imi sun sora, prietenele, stau pe forum - timp integral doar pentru mine (dupa ce culc maimutza). Orice barbat are nevoie de iesiri! fara nefasta! eu imi fac griji ca sotul meu n-are preteni cu care sa iasa si iese singur, mai socializeaza cu baietii care ii gaseste pe acolo, dar tot singur, n-are gashka, nu obisnuieste sa iasa cu prietenii (e ca si mine cu foarte putini prieteni)... e momentul lor, de aparenta si iluzorie libertate, sa se bucure de ea! tu te plangeai ca sotul tau se duce ba la biliard cu baietii, ba nu stiu unde - eu zic ca e oke sa aiba o zi pe saptamana de iesire cu baietii (dar baieti sa fie ca altfel valea!)

cat despre bebe 3 inca n-am inceput sa lucram la el, nici macar sa facem antrenament sau repetitii, inca ma mai supara epiziotomia, am intalnit pe cineva cu o problema similara care m-a consolat ca se vindeca de la sine (se cauterizeaza) cam intr-un an asa... o sa merg la un consult cu prima ocazie...

AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

danyelanace poze ai tu acoloce simpatic e arthur pe patura afara,si in combina ...harnic,ce mai...cat te invi pt statul la plaja pe langa floricele ...
acu' mi-ar fi prins bine emoticon cu day-dreaming
sa va fie de bine prima papica!

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

catalutza, mi-am si imaginat-o pe irinuca cu branza in gura... eu ii bag lui maimutzel cate un pufulete (poti sa dati cu oo linistite)... altfel asa imi imaginez ca se face diversificarea, la cerere, nu cu forta cum facem noi, copilul singur sa bage in gura alimente si sa le testeze in voia lui... (as vrea eu)

felicitari pentru mersul de-a busilea, asta da progres! chiar sunt curioasa de evolutia bebelusilor mai slabuti(6.500) vs bebelusi mai grasuti (8.500), voi la 5 luni de-a busilea, foarte tare! si pentru bronz! (ii mai dai la faza asta vigantoil?)

AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

danyelanace poze ai tu acoloce simpatic e arthur pe patura afara,si in combina ...harnic,ce mai...cat te invi pt statul la plaja pe langa floricele ...
acu' mi-ar fi prins bine emoticon cu day-dreaming
sa va fie de bine prima papica!

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex


mi-a placut si mie - stie de mic cum se fac banii (unii nici la 40 nu stiu)

AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

eu ma duc ...se impart pijamalele
somn usor tuturor !

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

cu ce ne mai laudam noi - suntem la faza "prindem totul din zbor" vrea sa puna pe tot mana, la baie sa traga de dus, sa vada ce-i cu apa care picura pe langa la robinet, sa traga de fire, de cabluri, de matza, de magneti, de castronele, de lingurite, de carti, de paturica... samd, deci ati inteles ideea, daca pana acum doar privea acum ia totul la testare (a gustului, a rezistentei, a greutatilor, etc.)

o intrebare - in perioada in care facem tratamente (tratam o viroza, o raceala, luam AB), facem sau nu baie la copil? unii pediatri nu recomanda din cauza variatiilor de temperatura, ba cald, ba racoros... voi ati face sau nu baie la copil? (in afara episoadelor de febra, desi chiar si atunci pentru a scadea febra il putem scufunda 10 min in apa calduta)

cum mai culcati copii? in pijamale? stau inveliti?

AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Se incheie concursul romtelecom (ce usurare!) Inca o data felicitari Bobitzei ca a castigat primul ei concurs (primul copil castigator din concurs - lorex contientizezi ce poate sa insemne chestia asta, nu? ca acest copil va fi intotdeauna prima! sau ca va reusi din prima! s-a dat vreun gol?
Va multumesc pentru voturi celor care ne-au votat!
Ma intrebase cris_mario cum de ne-am inscris in concurs... am vrut sa vad cum e (de parca n-as sti), doar sa participi si sa nu te agiti pentru a castiga (eu care tot timpul trebuia sa fiu prima la tot - pana si la maritat si facut copii).

Va urez noapte buna si ne mai citim si maine!


AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Hello gagici.

Hai ca se lungeste prostia asta de meci si n-am ce face...

Felicitari pentru diversificare Arthur si Alexandra .

Oani cand incepi serviciul? Admirat puiutii blondini... ce scumpicei sunt... Eu zic ca n-ar trebui sa nu fie ok branza din lapte praf. Ma bate un gand sa incerc sa fac si iaurt din el, dar cred ca nu se preteaza...

Admirat si printul zapezii diversificat in mijlocul verii (si pe maica-sa pe sezlong).

Si pe Alexander cu ochelari (cand si-i aseaza pe nasuc e fenomenal


Catalutza, wb! Ce bine ca ati avut concediu placut! (Aia cu salaul nesimtiti de-a dreptul, ca e 25 de lei kg coafat gata...).

Ce mai vroiam sa zic...

Ruxita, greselile la diversificare nu se vad acum (din pacate). Vorbeam cu cineva de ce nu-i dau lu fi-miu gluten si-mi spune ca pe vremea noastra toti mancam biscuiti populari de la trei luni jumate si n-avea nimeni intoleranta la gluten. Deci? Fiecare are impresia ca e profet in tara lui cand vine vorba de diversificare. Eu imi recunosc o greseala: asteptari prea mari. Dar asta fac in general...
Si apropo de diversificare, am vazut ca ai dat retetele de la Simplicity... si o data cu ele si multe informatii despre ea si o invitatie catre alti oameni de a-i urmari postarile. Intentia sigur ti-a fost buna, dar crede-ma pe cuvant (si sunt destule fete pe aici care pot confirma) ca nu e nevoie de reclama subiectului. Il citesc multi oameni (chiar in timp real). Sper ca nu te superi dar stiu ca si tu ti-ai cenzurat anumite date si cred ca intelegi cum devine cazul.

Dastefa, nu te mai amari. Mirunica o sa recupereze cu siguranta. Si eu sunt sigura ca prezenta Dariei (a unui copil in general) este de foarte bun augur.

Miremia super scaunelul pe care ai pus ochii! A fost buna vremea la mare?

Ruxita, app de scaun. Eu am citit multe despre cum e mai safe sa stea copilul fata de masa parintilor si parerea pe care mi-am format-o a fost ca e bine sa stea la masa parintilor dar sa manance pe masuta lui. Am citit o gramada de chestii cu copii care au inghitit aripi de pui, ardei iute, scobitori etc... cu parintii langa ei. Si cu balacitul in castron, ca sa duca mana la gurita trebuie sa nu stie ce e in castron. Daca ii dai intai cu lingurita el stie ce gust are... deci ce rost are sa mai duca manutele la gura?

Lorex, eu de cerealele simple vorbesc, ca si pe alea tre' sa le arunci in trei saptamani. De alea cu lapte m-am gandit si eu ca se strica laptele, dar cand in compozitie scrie 93% orez, 7 % vanilina, ce se strica in 3 saptamani? Punga???
Si cerealele care au deja lapte se fac cu apa. Cele simple se fac cu lapte.

Onitza, Shaun ala de care vorbeai tu e ala cu insanity? Ca am vazut azi niste antrenamente de-am facut febra musculara doar uitandu-ma!

Azi am facut o gramada de cumparaturi de la DM. Cana violet (asa a ales-o el) e in top. A baut o gramada (a si varsat o gramada pe el) si ii place tare.

Hai ca a dat gol Spania! Super! (ca se termina),

Noapte buna gagici!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita
[altfel asa imi imaginez ca se face diversificarea, la cerere, nu cu forta cum facem noi, copilul singur sa bage in gura alimente si sa le testeze in voia lui... (as vrea eu)



AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog




Se poate, exista si se numeste autodiversificare. Daca bagi cuvantul in google o sa gasesti blogul unei mamici care a avut curaj sa incerce (are si poze cu bebe autodiversificandu-se). Eu cred ca o sa incerc asa...75% diversificare - 25% autodiversificare. I-am luat un instrument de la TT pt asta, se numeste feeder.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

cristies, mersi de tras de maneca, editat ... sorry simplicity, cu bune intentii (ca vreau si la noi asa ceva si...) asta este, dar ma gandeam ca din moment ce au fost postate in acelasi loc... voi sterge si linkurile (ma gandeam ca astfel respect drepturile de autor)

uneori dau cautare pe google dupa diverse lucruri si printre primele 10 rezultate e si vreun subiect DC (nu stiu cum reusesc astia sa indexe atat de bine portalul)...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput