Dovlecei frumosi de sept-oct 2009 *164*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Ziua buna si frumoasa mamici dragi!

Eu n-am mai apucat sa mai intru zilele astea din cauza de copil urlacios si multe altele. Ma insriu cu Mosorelul meu in clubul initiat de Elle. Urla la fiecare gurita de mancare de zici ca ii bag arsenic pe gat. Mi-am pus la bataie toate talentele actoricesti, toate telefoanele mobile, husele, cheile si alte obiecte la care nu prea avea acces pana acum. Intr-un final papa cate ceva, dar numai cu urlete ingrozitoare. Pur si simplu sunt la capatul puterilor.
In alte ordine de idei, Elle, ma bucur sa vad o raza de soare pe la tine.

Sunt datoare cu niste raspunsuri:
Mai Fraguto, dintr-astea-mi esti? Pasati magareata cu copiii urlaciosi in curtea mea, doamna psiholog? Ntz, ntz, ntz! Eu nu prea am avut probleme cu crizele de nervi la varsta asta. Dar cand era putin mai mare, il duceam pe Busici in baie sau intr-o camera singur si ii spuneam ca poate iesi de acolo sa vorbim cand se calmeaza si ne putem intelege. Daca revenea urland, il duceam din nou si inchideam usa. Dupa cateva dati s-a prins de idee si functioneaza si acum ca prin minune. Daca e nervos, se duce si plange tare alaturi si dupa aia vine repede: Gata mama, m-am calmat. Fie ca alegi sa ignori comportamentul sau sa-l izolezi, ideea e sa nu aiba spectatori si sa-i transmiti clar mesajul ca un asemenea comportament nu primeste nici o recompensa (atentie, incercarea de a-l linisti...). Nu e usor, mai ales cand sunt bunici prin preajma: Hai, mama, nu-l vezi ce tare plange. Hai ca vine bunica sa te mangaie. SOlutia e ca si bunica trebuie izolata.


_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aricelul spune:

Citat:
citat din mesajul lui biaz29



SOlutia e ca si bunica trebuie izolata.

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)






_

Maria (28.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Am vrut sa-i raspund si Mariei, dar (ca de obicei ) a reusit Raluk inaintea mea. Copiii mei nu sunt vegani, ca papa si lactate si uneori si oua, dar cunosc mame de copii vegani care fie le dau supliment de B12, fie au ajuns la spital fiindca nu s-au gandit la asta.
In schimb, daca e o dieta ovo-lacto-vegetariana, chiar nu e nici o problema. In ceea ce priveste Fe, am cutii intregi de Fe Haussman neatinse dat pe reteta de medici binevoitori pentru cel mare. Ca, vezi bine, daca nu mananca carne, chiar fara sa-i faca analize ei stiu din start ca acest copil trebuie sa fie anemic! Si surpriza! Nu e! Chiar deloc! Dar nu vreau sa starnesc polemici. Eu am faacut o alegere pentru copiii mei si am facut-o responsabil si informat. Dar nu pretind ca e singura alegere posibila.

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Vreau sa adaug si eu la lista Ralukai:
Monica m-a dus la medicul ei ginecolog cand eram disperata ca nu gaseam un medic bun. Si m-a sunat ca sa stie ce mai fac cand eram izolata fara net la Iasi.
Liliana e terapeutul meu de noapte (suna tare sexi dar nu e ... ) cand simt ca nu mai pot lucra si o iau razna pe mess si ma face sa ma simt tare bine.

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aricelul spune:

Buna fetelor,

mi-a placut tare mult ce a scris Raluk, atat despre forum cat si despre prietenia legata pe forum. Pana la urma fiecare are de invatat cate ceva si mai ales cand trecem prin aceleasi etape.
Ce sa mai spun de pozele pe care le-am vazut ... superbe !!!

Crocodana multumim pt citate.

Cred ca e ceva in aer ca si Maria doarme de ceva timp si nu da semne sa se trezeasca... iar ce e mai rau e faptul ca trebuia sa manance in jur de ora 14 .... iar eu ma lupt cu o durere de masea

_

Maria (28.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Am vazut poze si filmulete tare frumoase.
Nela, esti o mamica super si Ana rade atat de frumos!
Uka, ca de obicei fotografiile cu fotomodelul Carinuka sunt minunate. Esti o artista!
Raluk, sunt cu adevarat geloasa pe tine! Tu ai parte de o gramada de aventura. Ce intalnire frumoasa ati avut voi acolo!
Si am mai vazut si poze de la mare cu Fragutza si Uka si Techila. Superbe!

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Aricel, imi pare rau pentru durerea de masele! Speram sa treaca repede! Te duci la un dentist?

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna fetele
Daca va spun ca aproape sunteti singurele mele prietene ma credeti? Sa va explic cum asa. Desi sunt vorbareata tare ,inimoasa (zic eu) ,ajut cand pot si cum pot,nu ma lipesc asa repede de oameni. Cei care imi sunt prieteni au avut rabdare sa ma cunoasca si/sau au fost deschisi de la inceput . De ziua mea in afara de surori,soacra si cele 2 prietene pe care le am din copilarie aproape ca nu ma suna nimeni. Nu pot obliga lumea sa ma placa,asa ca tac si ma multumesc cu cine imi e aproape. M-am simtit tare singura in perioada in care am dat de voi,v-am acaparat atunci si m-am bagat in sufletul vostru,am insistat cu anumite chestii si nu trebuia. Am insistat sa le cunosc personal pe Santo si pe Uka,asta in perioada cand inca mai plangeam mult,ma simteam urata si inutila.. M-am intalnit cu ele si mi-a turuit gura despre cate probleme am,cat de trista sunt . Am stat stinghera intr-un colt de cele doua ori cate ne-am intalnit si nu am fost in stare sa comand cum trebuie un caffe latte. Mi-am reprosat stangacia mea,si mi-am promis ca a treia oara nu va mai fi asa ,sigur va fi si a treia cand vor fi fetele pregatite sa ma suporte asa cum sunt.Pe timpul si rabdarea lor nu le pot obliga sa-mi vada moaca.
Voi mi-ati salvat o gramada de bani care ar fi mers pe psiholog ,care cu siguranta nu ar fi reusit sa ma remonteze intr-un timp atat de scurt.
Eu nu stiu sa ofer ceva,nu stiu sa ajut fara sa mi se ceara asa ca un brat mare de celor care stiu. Am suferit cand am vrut sa cunosc fetele din Bucuresti si nu am reusit ( Uve,Mimika si Anamaria),data viitoare sigur vom fi mai multe. Cu chestia asta iar m-am grabit,nu m-am organizat cum trebuia,nu am intrebat cine poate veni ci m-am bagat pe gatul fetelor si am spus "eu vin,nu-i asa ca veniti?".Am aparut intre voi si am inceput sa bat din picor ca eu vreau sa fiu ascultata,tinuta in brate,mangaiata pe crestet si sa am intotdeuna dreptate.
Aaa,eu chiar sunt superficiala... nu pot fi atenta deloc,nu mai vad "dedesupturile" ,vad doar ce imi convine si inteleg tot atat.Nu reusesc niciodata sa spun ceva de incurajare ,sau o urare oarecare,ca ma blochez,nu imi mai vin cuvintele. Glumele le iau drept batjocuri sau luari peste picior,rar gust glumele. Si moor de ciuda. Dar imi revin repede deoarece aici chiar zic eu ca am prieteni,chiar daca uneori bateti marunt din buze si va vine sa ma injurati asa pe sleau,si in loc de asta imi sariti postarea naspa.
Si fetele care au spus" ma ,voi ma faceti sa plang ",aflati ca eu am dat deja apa la soricei inainte ca voi sa scrieti ca nu mai aveti mult,eu sunt si mai sensibiloasa.
Nela si eu tot la ceaiul de ceapa ma gandeam... Am auzit la o vecina o reteta mai usor de baut,ceai pe care a spus ca il da fetei de cand avea cateva luni,de cate ori o doare-n gat sautuseste : o mana de coji de ceapa spalate bine+ o ceapa mica intreaga+ o nuca intreaga sfaramata+ o bucatica mica de ghimbir si/sau zeama de lamaie,cand era fata mai mica lamaie mai putina,si de cand a crescut lamaie ceva mai multa. La tot amestecul asta cam un litru de apa ,pusa apa la fiert,si cand clocoteste ,se pun plantele,mai putin lamaia,se lasa putin la fiert,cateva clocote,si se lasa acoperit inca vre-o 10-15 minute. Ghimbirul si lamaia il fac mai usor de baut. Ceapa ii da un gust tare nasol.Eu am reusit sa il beau fara ghimbir,cu lamaie multa si neindulcit. Daca faci ceaiul clasic de ceapa,ala la care se fierbe ceapa in apa pana scade apa la jumatate,e scarbos tare,are gust oribil dupa parerea mea.Eu nu am reusit sa il beau.
Aricel obrajoru' sa treaca maseaua .
Raluk

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

tare ma bucur pentru voi, fetele! ma bucur ca aici s-au legat adevarate prietenii, si chiar daca eu am venit aici de putin timp, va simt aproape pe fiecare, am de invatat de la fiecare cate ceva si sper sa fi spus si eu vreodata ceva folositor! nu ma laud cu experienta, doar ca am facut intotdeauna ceea ce am crezut ca e mai bine pentru puiul meu.

POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

liliac, ai PM!

POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput