Dovlecei frumosi sept-oct 2009*161*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

mamideandrei, ceva retete de papa pt bb mai dai si tu? sunt intr-o mare pana de idei. nu stiu ce sa mai inventez si cum sa le mai combin.
tu ce-ai mai gatit pentru andrei cel mofturos ? tare te mai chinui si tu cu el sa papa....

da' vreau d-astea de sezon, proaspete, nu congelaturi .



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


draguta ca intotdeauna!!! eu ieri si azi am avut ciorbita de pui, mai fac ardei umpluti cu piept de pui sau dovlecei umpluti cu piept de pui, pilaf de orez cu brocoli si morcov, cus-cus cu sos de rosii si pui, piure de cartofi cu brocoli, fasole verde si morcov la steamer, perisoare de pui (se fac perisoare din carne , orez si legume, merge bine morcovul si dovlecelul, se pun la fiert in apa clocotita, la final se poate adauga iaurt si marar), piure de dovlecei cu cartofi,spanac cu cartof si ou


POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

tot ca raspuns pentru Duamna profesoara: ficatei cu piure de cartofi, supa crema de legume, supa crema de dovlecei, mazare cu cartofi

tu doar zi-mi la ce si eu iti spun modul meu de preparare! vedem daca aici iau nota de trecere, ca tare am urat restantele!

POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

am uitat sa va zic, ca tot veni vorba de papa: avem 11 kg si 78 cm , zic ca stam bine, nu?

POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Eu vreau reteta de cus cus cu rosii si pui!
11 kg??? Ntz ntz...cam tii cupilul la regim...

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

nimic, nimic nu te tenteaza? am picat extemporalul? unde am gresit? nu ma lasa in ceata....zi-mi daca ceva nu-i bine....te rooooooog

POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Eu vreau reteta de cus cus cu rosii si pui!
11 kg??? Ntz ntz...cam tii cupilul la regim...

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii


fierbi cus-cus-ul in apa, o masura cus-cus 3 masuri apa, paa este gata ~ 15 min; separat oparesti 2 rosii ~ 2 minute, le decojesti, le tai cubulete aruncand semmintele, apoi le pui cu putin ulei de masline pe foc, cand s-au inmuiat bine le amesteci cu cus-cus-ul si le mai pui putin pe foc; carnita de pui se pierbe separat; eu mai folosesc si suc de rosii home made; andrei bineinteles rupe castronul

POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

Citat:
citat din mesajul lui liliac1

daci hai nu o lua in tragic, totusi. Stii ca noi tinem mult la tine. Daca n-ar fi fost asa am fi ignorat pur si simplu situatia si ne-am fi vazut in continuare de osanalele noastre sterile.
Eu iti voi spune acum o poveste de seara...poate ai timp sa citesti.

Am niste prieteni ffff buni care au un baietel de-o varsta cu fii-mea. Cand erau ei mici...parintii lui faceau cam tot la fel, ii dadeau pe deget sa linga bere (si altele, inclusiv cipsuri) si erau f fermecati de "barbatul" lor. I-au intins un dejt si fiica-mii..dar am sarit ca arsa. Explicatia ca "sa guste de pofta" eu n-o inghit. N-are cum sa pofteasca daca nu stie despre ce-i vorba. Asa ca baietelul lor servea un dejt de bere, fara mea servea un suc de mar. A trecut timpul...fata mea era tot la nivel de suc de portocale, baiatul lor deja servea un paharel mic de bere. Asa cat o ceasca mica de cafea. Parintii lor erau tot mandri nevoie mare. Deh, au barbat in casa, nu "gaura" expresia lor in totalitate!!!! Initial m-am simtit jignita, apoi mi-am vazut de-ale mele.
Intr-o zi, cand s-a putut considera ca e suficient de mare copilul incat sa nu mai fie supravegheat minut de minut, copilul a gasit sticla de bere a tatalui sau si-a pus-o la gura. Stia despre ce-i vorba si chiar ii placea. L-a gasit taica-su si s-a amuzat de situatie. Urmarea??? Stare alcoolica la 3 ani jumate cu varsaturi de-alea adevarate, cu frisoane si cu mahmureala adecvata.
Concluzia o trage fiecare cum crede de cuviinta. Dar eu prefer sa se inece copilul in sucuri de mere si in alea de portocale.

Cu asta, promit ca nu ma mai intereseaza tema aceasta!




Liliacule si tu mi-esti draga mie - un ultim raspuns, promit si eu - mama mea s-a imbatat cam pe la aceeasi varsta si asta pentru ca a pandit-o pe bunica unde punea visinata si mergea in camara si balota - deci nu cred ca baiatul acela a baut berea din cauza ca ii stia gustul, cred ca ar fi baut oricum pentru ca era accesibil

oricum, prea mult asemanari intre mine si acei prieteni ai vostrii de care povesteti, nu sunt ... iti jur

fug, plange darius din cauza faptului ca el nu are acces la laptop


nb

daci



daaa, cata dreptate ai. nu ma gadisem la concluzia asta. si e atat de evidenta. nu stiu, de la un timp nu mai fac conexiuni..., sunt atat de confuza.


h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

mamidendrei, glumesti? cum sa nu ma tenteze? lasa-ma putin sa mai citesc inca o data titlurile si iti spun ce reteta sa imi dai pt maine.
ceva cu spuma de la bere n-ai ?

hai, cum sa nu treci clasa? esti comandat de unitate, da ?

multumesc de rsp .

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Buna dimi!!

Pt prima data am scris un mesaj kilometric si l-am sters din greseala.

Vai eu nu ma enervam la din astea dar acu morrrrrrr!!!




Iuliana, Cea mai Fericitå de Bruce Nicholas (14.08.2009) si acum 5+

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

mamidendrei, glumesti? cum sa nu ma tenteze? lasa-ma putin sa mai citesc inca o data titlurile si iti spun ce reteta sa imi dai pt maine.
ceva cu spuma de la bere n-ai ?

hai, cum sa nu treci clasa? esti comandat de unitate, da ?

multumesc de rsp .

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


daca trebuie, incerc sa fac rost si de reteta si de bere

placerea e de partea mea! sa fiu si eu cu ceva de folos acestui forum... si pentru Maia

POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput