Trombofilia o cauza a infertilitatii - 27 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna dimineata gascuta

samira33 eu anul trecut mi-am facut programare la ea fiindca era foarte aglomerata si nu avea rost sa ma duc sa o abordez asa neprogramata, eu venind de la cateva sute de km ar fi trebuit sa risc dar, tu fiind din B. este mai usor, nu te primeste te intorci acasa lejer. Iar eu am avut programare la recoltare si la citirea rezultatelor la ora 13, deci era acolo. Nu strica o incercare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

multumesc, felix76! Sincer si eu incepeam sa tind spre femibion, mai ales dupa ce am comparat prospectele (de-asta l-am si pus pe cel de la femibion pe prima pagina, poate intereseaza si pe altcineva).
anna_leah27, eu intentionez sa ma apuc de sport fiindca am devenit cam sedentara, dar evit totusi efortul... lasa sa mai fiu si eu menajata. Din cate am citit eu, daca ai un regim de viata sanatos, sport regulat de 2-3 ori pe saptamana si consum de lichide mai mare, plus suplimente de extras de usturoi si eventual omega 3, poti sa o duci mult si bine cu ce avem noi. Asa ca asta o sa fac si eu, fiindca nu vreau sa stau toata viata cu tratament daca apare vreun tromb. Mai bine previi. Tot raul spre bine, facem sport si bem lichide, asta inseamna o silueta de invidiat Cu bronzul natural mai usor, dar sunt atatea variante de creme incat nici nu mai e nevoie sa stai la soare!


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Da si eu trebuie sa fac sport , inainte de sarcina faceam destul de des, dar acum inca nu am reluat cu prea multa convingere, totusi o sa scot mingea si banda de pilates sa vad daca imi mai aduc aminte cum se folosescmacat atat.
Si de bronz offf , eu merg in vacanta undeva la mare , asa ca o sa am grija sa stau in orarul permis si sa ma protejez cu creme , mi-am dorit asa de mult sa merg in concediu sa mai uit de toate cele intamplate , asa ca o sa incerc sa ma bucur de toate , dar cu masura
Usturoiul imi place si mie si sotului , asa ca e ok si ma gandeam sa imi iau omega 3 , am tot amanat pentru ca eu mereu am evitat sa iau pastile de orice fel si acum dintr-o data iau atatea si pe termen nelimitat , dar sanatatea e mai importanta , asa ca o sa imi schimb treptat modul de viata .

Mama unui ingeras din ceruri...
Gena MTHFR mutatia C66T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

multumesc denisa...asa am zis si eu....ma duc acum pana acolo...mai ales ca eu vreau doar sa-mi interpreteze analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Anna, si eu m-am intrebat daca e suficient tratamentul cu femibion dar dr. a fost incantata de ceea ce inghit, mi-a suplimentat doar cu folowise care e o combinatie de acid folic si DHA care poate fi luat in orice perioada a sarcinii.

Sami, e bine sa mergi totusi de dimineata, chiar daca te duci cu analizele facute, asistenta iti mai preleveaza sange si mai face niste analize de coagulare, uite ca n-am luat foaia la mine sa-ti scriu exact ce mi-a facut mie. Poti suna la tel 021 2570500 sau 021 2570700 si cere la hematologie unde iti spun fetele daca e sau nu Uschi la serv.

Felix 8+



mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33

multumesc denisa...asa am zis si eu....ma duc acum pana acolo...mai ales ca eu vreau doar sa-mi interpreteze analizele.


madam Avram face ea alte analize, cu mana ei
am fost si eu la ea, o tipa super serioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Se pare ca dr Uscatescu va lipsi pana dupa 24 iulie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Si eu tot din cauza cantitatii mai mari de B-uri cred ca e mai ok femibionul, dar dr ne va lamuri (sper!). Combinatia de femibion 800 si flowise mi se pare intresant, practic e combinatie de femibion 800 cu femibion 400, din cate inteleg eu, pentru ca are DHA. Atunci nu mai trebuie inca un supliment cu omega 3, nu? Ca DHA asta este de fapt. Hai ca parca ma mai luminez un pic


FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Floaredemac, asa este, nu mai e nevoie de omega 3. Eu initial m-am dus la Uschi cu cutia de pilule pe care as fi vrut sa le iau pt ca m-am simtit bine de la ele inainte de FIV si oricum peste nu prea mananc, era omega 3 din ulei de somon 1000 mg. Mi-a spus ca mai bine sa iau folowise care e dha din ulei de peste (750 mg), asa ca m-am conformat.

Femibion cu DHA nu stiu daca mai are si sufiecient folat ori noi avem nevoie de multi folati din cauza mutatiei. Cred ca e mai buna combinatia asta de femibion 800 cu folowise.

Felix 8+

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Fetelor ,
cu riscul de a parea sacaitoare si obsedata (sper ca nu e asa ! ) vreau sa discut ceva tot legat de acidul folic: mie medicul ginecolog mi-a recomandat sa iau acid folic de 5 mg si uitandu-ma la prospectul de la femibion si folowise amandoua nu au atat acid folic cat iau eu , femibion are 800 micrograme iar folowise o,4 mg , oare doza asta ajunge si iau eu prea mult?
Ce mult mai e pana vine dr uscatescu din concediu !

Mama unui ingeras din ceruri...
Gena MTHFR mutatia C66T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput