Trombofilia o cauza a infertilitatii - 27 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Nu pot sa cerd ca Uscateasca lipseste pana pe 24 iulie....Mie dna Viorica mi-a spus ieri ca pe 19 iulie e la cabinet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Imi vine sa urlu... Ca eu vorbisem sa merg pe 19 ca sa incep tratamentul cu Clexane de pe 20 iulie, din prima zi de ovulatie....De unde stiti ca vine pe 24 - a sunat cineva azi la cabinet si asa i s-a spus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Jasmine, nu te mai stresa, pune mana pe telefon si suna din nou la Fundeni. Sa crezi ce-ti spune asistenta pt ca ea stie mai bine decat fetele de pe forum. Si eu am avut niste indoieli pe 2 iulie cand am fost la consultatie, am sunat si m-am lamurit. Hai, suna! Daca nu ai numerele zi si ti le dau, ok???

Felix 8+

mutatie A1298C homozigota


If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

A sunat azi sora mea la cabinet ca ar fi vrut sa mearga maine sau luni si i-a spus una din asistente (nu stiu exact cu care a vorbit) sa nu mearga decat dupa data de 24. Sunt curioasa daca va spune voua altceva, ca ar fi bine sa vina mai repede. Scrieti va rog daca ati aflat altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Jasmine, mai bine suna si tu si intreaba pentru ca vad ca si altor fete li s-a spus ca vine in 19 iulie. O sa o intreb pe sora mea cum o cheama pe asistenta ca i-a spus ca d-na doctor vine abia dupa data de 24. Poate ca era prost informata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anna_leah, ai ambele alele MTHFR asa ca ai nevoie de mult acid folic.
Eu in sarcina, pe langa Femibion 800 iau si 5 mg acid folic/zi.
Cat timp am luat Medyn forte (aprox 3 luni inainte de FIV), am avut grija sa iau in completare acid folic pana la 5 mg (nu mai stiu cat acid folic are Medyn, parca 2.5mg?).
Daca, sa zicem, iei mai mult acid folic decat are nevoie organismul, nu ai de ce sa iti faci griji fiindca surplusul se elminina prin urina.

Fii atenta cu soarele. Nu e deloc prieten bun cu trombofilia.


19+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

si dr Avram e in concediu pana pe 26 Iulie.
am vorbit azi cu ea la telefon...mi s-a parut oarecum ciudata situatia...eu eram in holul spitalului...in fata Camerei de Garda la Hematologie si am intrebat o asistenta despre dr.....m-a intrebat daca am programare...i-am spus ca nu...i-am spus ca am analizele facute si vreau doar o interpretare si eventual un tratament....mi-a zis sa astept putin...am asteptat....a iesit asistenta dupa 5 minute...mi-a pus un nr de tel in brate si mi-a zis:

-Sunati acum la nr asta d etel si vorbiti cu dna dr.

am sunat...i-am zis ce aveam de zis...si mi-a zis ca ea nu e clinician...ca ea doar interpreteaza analize...tratament nu da...si daca vreau sa mi le interpreteze...sa-mi fac programare dupa 26 Iulie ca e in concediu de maine si pana atunci.

pam pam
chiar aiurea fetelor....adica vorbim la telefon cand puteam sa ne vedem la ochi sa-mi spuna toate astea....ca era in cabinet...da in fine...astea sunt "deliciile" mersului pe la spitale de stat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Am o sarcina perduta la 12 saptamani apoi dupa analize facute la Fundeni la Dr Uscatescu, in urma tratamentului cu Aspenter si Clexane am reusit sa aduc pe lume o fetita frumoasa si sanatoasa. Fetita are acum 2 ani si 8 luni.
Acum sunt insarcinata in 23 de saptamani si analizele pt trombofilie mi le-am facutla Dr Avram in urma recomandarii medicului ginecolog. Am facut o gramada de analize, iar dr nu stia sa imi spuna sau nu daca am trombofilie.Intre timp am luat Aspenter 1 la 2 zile. In final am facut analizele pt gena MTHFR si am descoperit ca mutatia C677T este genotip heterozigot. Astazi am fost la Dr Avram si mi-a facut cateva recomandari: sa iau Aspenter pe toata durata sarcinii sau Aspenter pana in sapt 28 apoi Clexane. Mi-a mai spus sa iau supliment de vit B6, B12, acid folic sau Medyn Forte.
Diferenta intre cele doua doctorite este ca dr Uscatescu nu iti explica f. multe, dar iti da o schema de tratament pe care sa o urmezi cu sfintenie. Dr Avram iti sugereaza doar ce ai putea sa iei, lasand la alegerea ta si a medicului ginecolog ce schema de tratament urmezi.

Dana, mami de Sofia Andreea (17/10/2007) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Dr Avram nu da tratament doar interpreteaza analize .Oricum te pune sa le repeti la laboratorul lor de la spital , contracost (analize care au o parafa si o semnatura spre deosebire de Fundeni)
Te primeste numai cu programare , unde intradevar spre deosebire de dr U , discuti singura cu ea in cabinet , iti face o fisa in calculator cu tot istoricul tau .Nu este f vorbareata ,cam plictisita , dar totusi iti raspunde la intrebari nu te expediaza imediat pe usa
Tratament nu vezi de la ea , doar iti sugereaza , insista ca tratamentul trebuie dat de ginecolog .Cu clexane nu prea este deacord ,mai mult aspenter si vitamine

Fetele care se asteapta sa primeasca de la ea o schema de tratament , pierde vremea degeaba !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Fetelor nu va napustitii toate pe Uscateasca, lasati-mi si mie rand(eu nu am primit inca rezultatele la mutatii dar, i-mi prind rand)
Acum serios vorbind mi-se pare anapoda sa nu doresca sa stea 10 min. de vb. cu tine sa te lamureasca.La noi totul este posibil nimic imposibil.

Mergi la inceput