Albinutze de Mai-Iunie 2009***83***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalinuza

Buna fetelor.
ELY- felicitari pentru acesti primi pasi ai lui Denis. De-acum sa te tii....
IOANA- imi pare rau ca a inceput sa-ti fie greata. Eu am avut 2 sarcini usoare din punctul asta de vedere.

Fetelor, voi ati facut vaccinul ROR? (rubeola, oreion, rujeola). Mie sincer mi-e cam frica sa-l fac, la Luca pe langa o reactie pseudorujeolica la cca o saptamana de la vaccin, a produs si niste tulburari neurologice, noroc ca au fost tranzitorii. Acum eu nu pot afirma cu certitudine ca vaccinul le-a produs insa au aparut la vreo o luna de la vaccinare si au tinut cam 1 luna-1 luna 1/2 .Am avut niste emotii groaznice atunci si totusi, desi mi-am jurat ca nu o sa-l mai fac celui de-al doilea copil....mi-e frica si de posibilele complicatii ale rujeolei (ma refer la PESS).

Nu mai stiu daca v-am spus, lui Luca i-a iesit urocultura ok INSA i-am dat la analiza si lui Iosef,sa vad daca nu s-a infectat si el si, desi urocultura a fost buna (negativa), i-au iesit niste modificari la sumar, modificari care de obicei sunt specifice infectiilor urinare cu Proteus si Pseudomonas: urina cu ph 8 (normal urina e acida, are ph max. 6,5-7) si i-au iesit si cristale de fosfat amoniaco-magnezian. Astea din urma precipita cand urina are ph mare, deci sunt legate intre ele.....Maine ii dau urina din nou, cred ca cosmarul vietii mele in ultimele 6 luni e sa recoltez pipi.

Eu inca ma chinui cu sculatul lui Iosef in timpul noptii, azi-noapte la 4 mi l-a sculat si pe Luca, urlau amandoi in camere diferite, sotul meu dormea ca lemnul.

Va pup, mai vorbim maine

Marcela, mami de LUCA - 02.01.2007 si IOSEF - 23.05.2009
POZE


Mrcela, esti o super mamica.Te admir pentru devotament si implicare.Eu , nu prea stiu cum este sa ai nopti nedormite...si daca cumva se trezeste Razvan, tati este primul care se trezeste.

Despre ROR, te anunt solemn ca eu ieri am mers si am dat cu "subsemnata" ca refuz vaccinarea.Pentru mine, riscurile sunt mai mari decat beneficiile...si cum finuta mea dupa ROR a facut febra 40, frisoane, buze invinetite..a stat in terapie aproape 2 zile..mie nu-mi trebuie.(si nu este ea singurul caz)
Se poate face doar vaccinul antirujeolic...asta daca nu vrei RRO. Dar cu un search pe google mi s-a zbarlit parul.

Pupici si nopti dormite!

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

buna fetele!!!
ma mai primiti in stup?? dupa o absenta de o saptamana si mai bine... sper ca nu m=ati uitat.
ma bucur nespus sa ne intalnm la clubul scutecelor. avem puiuti mari de acum... ce mai..

la noi a fost absenta motivata de inundatiile care au avut loc aici (dorohoi). inca sunt socata de ce am putut vedea, de durerea oamenilor de aici. din fericire casa noastra nu a fost afectata de inundatii, caci stam pe varful dealului. cel mai rau a fost ca in noaptea in care a venit viitura aici am plecat cu sotul in oras, unde avea ceva treaba, iar la intoarcere spre casa (dupa aproximativ jumatate de ora de la plecare), nu am mai putut ajunge acasa, deoarece zona era izolata (toata localitatea in care locuim era izolata de restul lumii). va inchipuiti prin ce am trecut, noi - in oras, copiii - cu mama, acasa, pe intuneric (deoarece s-a intrerupt si curentul), in conditiile in care fulgera, tuna si trasnea de ziceai ca esti la razboi, iar din casa se auzea jijia urland si huruind (jijia e la vreo 2 - 3 km de casa). a fost o noapte de groaza, in care am tot umblat prin oras (caci sotul, cu acest eveniment, nu-si vedea capul de treaba), am asistat la scoaterea din apa a primelor victime ale inundatiilor, dar gandul meu era acasa, la copii. abia a doua zi, pe la amiaza, am reusit sa ajungem acasa. of, of...imi e greu sa-mi amintesc ce a fost, dar bine ca puiutii mei sunt bine.

fetele, ma intorc sa citesc si ultimul capitol al odiseei trecute. va pup

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Si acum, sa incep cu ce trebuia sa incep:

Bun gasit la scutece! Si sa nu ne apuce 4 ani ca intram in faliment


Alynta, vazut super poze cu super familie si super tort+frigarui. Yamy. Sa va dea Doamne Doamne sanatate si ma bucur ca exista oameni ca voi!

Sorilea, super super atat filmul cat si pozutele cu Razvanul tau nazdravan.Are un zambet de strengarrrr...

Andata, capul sus si miliarde de

Cris, ce faceti "teroristelor"?

Ioana, imi pare rau ca greturile sunt "pe tine"...se spune ca greturile de cele mai multe ori sunt primul semn ca totul este ok cu bebe.Distractie placuta!

DanaMI, distractie la mare! Si multttt soare!

Anaela

Alic,distractie maxima va dorim, vreme buna si o Naty in forma maxima!

Andreea pupici printesei rezistente Cezara pt statul la nunta.Bafta in concurs!V-am votat!
Ati tinem pumnii pt dizertatie!!!!!

Flo, sa treaca durerile de la dintisorii pacatosi si sa ramana fetei piciorul fara semne! Mama lor de vaccinuri! Multumim pt felicitari!

Alynta... in concediu o sa va plimati cu inima de 3 ori marita alaturi de zanuta voastra! Gata, v-am "aranjat concediul".Pt ca pe mine nu m-a ajutat nimeni cu Razvan si pt ca bunicii au ajun la noi abia la botez, tati si-a luat concediu si a stat cu noi 3 sapt(5 zile de la stat+ 10 zile CO). A fost taree bine. Acum o sa faca un curs de puericultura ca sa stea tot atat si cu bebe2 (in speranta ca vine fara sa se lase asteptat)..

Nusy, va dorim multa sanatate si sa treaca toate neplacerile.Pupici zanutei si mamicii!

Ely vazut printesa ta in minunatele pozute si..mai ca ni se aprind calcaieleI(cuscra nu ma injura)...si voi sunteti fani Winnie the pooh...Mi-au placut tare mult aparatorile voastre de patut. Este set, nu? Zi-mi si mie firma si pretul lor...si daca este una de-a voastra am sa rog o cunostinta sa-mi cumpere si mie ca ajunge in tara in august.In Romania am cautat de am bubuittt ..am luat o gramada si niciuna nu-mi place..am luat una din Anglia, da nu semana produsul cu imaginea de prezentare. Era nett inferior.


yioanna, multumim de intrebare.Ieri m-am dat viteaza si am plecat pe jos la vaccin(cam 2 km)...si distinsul Razvan mi-a adormit in carucior. Odata ajunsi la medic am mai stat 1h sa se trezeasca. A plans fix 25 sec si apoi a inceput sa rada...nu am avut efecte sec (inca).Pupici printesei! Ne-a placut ff tare masina voastra de jucarie!

Va pup,

Foaie verde si-o aluna...s-aveti o zi BUNA!

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

philip,

yioanna, cum mai e stefania cu somnul?? s-a reglat??

madalinuza, bine ai revenit!! sa nu faci niciodata comparatie intre copiii tai si ai altora, caci altfel vei innebuni. iti spun asta din experienta. am o nepotica cu doar 3 saptamani mai mare ca matei, care, la exact un anisor avea 12,5 kg, pe cand marei avea doar 10,3 kg. mi se parea ca nu am grija suficienta de el, ca nu-i dau sa manance cum trebuie, ca nu are numarul suficient de mede solide pe zi, si tot astfel de ganduri. intr0un final am stat si m-am gandit si am ajuns la concluzia asta - matei are 4 mese solide pe zi (suficient, dupa parerea mea), bea aproximativ 1 litru lapte praf pe zi (mai mult decat suficient, zic eu), nu sta mai mult de 1 minut intr-un loc, el nu stie sa mearga singurel, el fuge cat poate (vorbesc serios = din aceasta cauza, stau cu el de manuta in permanenta). nepotica mea are doar 2 mese solide pe zi, sta mult intr-un loc si se joaca, merge singura, dar mai mult sta in picioare fara sa faca miscare, iar laptele (lapte de vaca de la tarani) il bea intotdeauna cu gris sau pudra de orez sau cir de mamaliguta (eu nu i-am dat niciodata in lapte altceva decat cereale, si alea doar la culcare). asta e. daca am gresit sau nu, nu stiu. ma bucur enorm ca nu am avut probleme de sanatate cu el (cu exceptia dermatitei atopice si de vreo 2 ori diaree), ca nu i-am dat niciodata antibiotice.
intre timp am citit la carla ca sabina, care are 3 anisori are 14 kg. si atunci, daca la 1 an are 12,5 kg, la 3 ani cat o avea???
cu alte cuvinte, sanatosi sa fie puiutii nostri, ca au ei timp sa-si faca masa musculara.

carla, la multi ani sabinei!!!! sa cresca mare , frumoasa, sa fie fericita si sa va bucure, alaturi de larisa!!!!

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

maria, multumesc de raspunsul legat de regimul lui darius in caz de diareea. si noi mancam acelasi meniu.

carla, noi mergem sambata la iasi cu arina , la ortodont si voi incerca acolo sa gasesc produsele homeopate de care mi=ai spus. daca nu le gasesc, poate voi apela la tine. oricum, inca o data mii de multumiri pt ajutor.

flobaby, nici matei nu se prea da singur jos din pat, insa e campion la urcatul singur pe pat. ne da ceata...

andata, mii de scuze pentru intarziere... la multi ani, ioana!! sa cresti mare, frumoasa, sanatoasa!!!

trimit sa nu pierd si revin.


[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Vai Otilia ce peripetii ati putut avea. Bine ca s-a terminat cu bine,,,si speram sa nu se mai repete. Nici nu vreau sa stiu ce a putut fi in sufletul vostru in clipele acelea.

Cu kg eu zic ca puiul tau sta super bine. In mare, la fel ca tine gandesc si eu!

Eu sunt tipul de mama care face cam ce o taie capul, ce mai scriu unele carti si ceea ce simte.DE ex;

La 1 an, Razvan avea 9100 si 72 cm...el s-a nascut cu 3080 si 50 cm..cum majoritatea cartilor vorbesc despre triplarea greutatii de la nastere, ne aflam in parametrii.

Razvan nu a vrut sucuri de fructe..cum nici eu nu prea le-am vazut rostul nu i-am dat.

Avem pe zi, maxim 3 mese solide..si nu-l fortez niciodata nici cu cantitatea de alimente si nici cu ceva ce cred ca nu-i place. Eu am fost fortata sa beau lapte/chiar pedepsita pentru asta si nici in ziua de azi nu pot bea laptele..cu toate ca uneori am sesizat ca-i bun la gust. Eu cand vad lapte..deja ma apuca durerea de cap. Deci, au trecut mai bine de 20 de ani de la respectivele episoade si mie tot nu-mi trece.Nu l-am obligat sa se culce/trezeasca la o anumita ora..si-a facut singur un program cu care ne impacam amandoi.



Cam atat!

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Am mustrari de constiinta pentru ca:

-nu am reusit sa-l alaptez cat as fi vrut
-ca papa mult lapte din bineron
-ca este mare fan suzeta

Aaa..uitasem sa va spun ca ma simt precum autoritatile pe vreme de viscol (adica nepregatite)...de vreo 2 zile, Razvan este mare haiduc..loveste copilasii si eu pur si simplu nu stiu cum sa-l mai fac sa inteleaga ca NU-I VOIE!!!

Cand vede un copil, merge si ii da palme ori peste fata, ori peste manute...si nu-mi explic de unde comportamentul asta. Noi nu l-am lovit niciodata si nu-mi dau seama de unde apucaturile...

I-am spus zilele astea ca nu este voie sa loveasca pe nimeni, ca si pe ceilalti copilaisi ii doare..ca sucita ca invartita...le da palme si zice "nu oie, nu oie"= nu-i voie, nu-i voie

Tati ma supara cateodata ca are principiul ...mai binesa bata decat sa vina batut! Da mie nu-mi place violenta!!!!

Ieri a luat petre mici de jos si a aruncat peste un alt bebe care statea in carucior



***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

alic, beca, concediu placut si distractie maxima!!

clody, multa sanatate!! cum se simte razvanel??

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare!
Baietii sunt mai bine! Ieri l-am scos de la tratament pe David si azi au revenit scaunele moi! I-am bagat furazalidon si e bine! Sa va zic ca a varsat si Matei in 3-4 ture?! Din fericire atat a fost! Am aflat si cauza dupa lungi investigatii! Tortul a fost bun cand l-am servit la iarba verde, dar a mai ramas un pic!(l-am adus inainte de servire de la frigider)! Am mai stat vreo ora cu el afara! Alaltaieri am mancat din el ca sparta si i-am dat 2 guri si mezinului! Nu avea nici un gust dar pesemene ca nu era asa bun... A mancat sotul aseara si azi dimineata era cu dureri de stomac! Uite cum am aflat cauza! Nimeni in afara de noi nu are nimic! Bine ca a trecut!
Yioanna multumesc de intrebare!
Otilia te cred ca a fost cumplit... Eu am plans de cate ori am vazut stirile!
Ana Micu multumesc! Nu mai fi asa severa cu tine! Suzeta si noi o avem! Cu lapticul asta e... Uneori nu se poate mai mult... Bogdan, sotul, lucreaza la particular! Si nu prea respecta aia legea! La Matei si-a luat medical sa stea cu noi dupa nastere! Acum med de fam nu vrea sa-i d-ea- se teme! S-a oferit sa-l ajute cu cursul de puiericultura! Vedem noi cum va fi...

Alina-Mirela 31+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Ely felicitari pentru primii pasi!
Am facut compot de visine aseara! Ne-a dat socru fructele din gradina si sunt tare fericita! Ne-a mai promis o tura si daca vin, fac gem!
ANa vine bb2 ! Sanatosi sa fiti!
Saptamana viitoare , la inceput, merg la ecografie! Daca dr zice ca e bine sa ies mai departe, ne programam concediu! Acum nu stiu unde, ca suntem ingraditi si de bani! Speram sa fie undeva! Sotul azi isi rezolva cu distributia la masina ca sa fim in regula cu toate!

Alina-Mirela 31+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput