Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (95)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

miruna zambeste,miruna zambeste
nu-mi vine sa cred cat de frumos poate sa fie

ce ciudat..ca si cu intorsul capului dupa zgomote s-a produc parca un declic,nu a fost o trecere treptata
abia acum cand la fiecare zambet ma mai relaxez un pic imi dau seama cat de incordata eram

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria








va pupam cu drag!!!!Bravo, Mirunica!!!!


de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

miruna zambeste,miruna zambeste
nu-mi vine sa cred cat de frumos poate sa fie

ce ciudat..ca si cu intorsul capului dupa zgomote s-a produc parca un declic,nu a fost o trecere treptata
abia acum cand la fiecare zambet ma mai relaxez un pic imi dau seama cat de incordata eram

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria





Si acum ne esti datoare cu niste poze nu?? Sa vedem si noi mandretea de fata

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

buna fetele,
am vazut noutatile! bravo Miruna... zambetul de copil face cat o atingere de inger nu-i asa? cat s-o rasplateasca pe mamica pentru toate noptile si zilele ei zbuciumate...

si Lorex, te tii de party-uri, foarte frumos... vreau si eu!

am cam fost ocupata azi, abia acum am reusit sa intru
fost doctorita ("cealalta") si ne-a intors pe toate partile... vesti proaste - fimoza, ne-a recomandat o crema denumirea careia nu mi-am notat-o, cica nu se gaseste in ro si va trebui s-o comandam pe Internet...

ochisorii unul mai deschis si altul mai inchis - 3 posibilitati: 1) miastenia gravis, o boala neurologica (cand ii pica una dintre pleoape la oboseala, somn 2) rahitism, lipsa de calciul 3) asa are ochii copilul unul mai asa si altul mai pe dincolo, oricum organele pare pe care le avem nu sunt identice, nu sunt simetrice, s.a.m.d. - si noi avem mai degraba problema 3. Il voi monitoriza mai atent.

Si problemuta noastra - n-are rosu in gat(?!), nu are nimic la plamani (?!), diagnostic - rinofaringita si tratament - Ketof-ul la care a raspuns si il administram in continuare (1,5 ml seara) da somnolenta ca efect advers (sa doarma bine), aerosoli cu ACC (0,5 ml + 2 ml ser fiziologic de 2 ori pe zi x 5 zile) si remedii homeopate:
- (I)bryonia + aconitum napellus (3 granule de fiecare dizolvate in apa administrate cu o lingurita de silicon, nu metal, de 2 ori pe zi)
- (II)antimonium tartaricum si phosphorus (idem) alternam I cu II intre 7 si 10 zile.

remediile homeopate le-am luat din Help-netul de la Iancului (doar acolo se pot gasi), un flacon costa in jur de 7-8 lei (4 remedii deci in jur de 27-32 de lei);

Evident nu voi renunta la doctorita pediatra la care suntem inscrisi, la ea ne facem vaccinurile, masuratorile, controalele periodice si la necesitate o voi chema la domiciliu pe "cealalta" doctorita pentru confirmare de diagnostic si tratament alternativ.
Oricum totul tine de ce-a auzit ieri (cand nu incepusem niciun tratament) pediatra in plamanii lui (eu chiar retin un suerat pe gura si nas, dar discret) si ce-a auzit azi cealalta doctorita dupa o zi de tratament (cu ketof, tantum verde, ambroxol);

Despre tantum verde, parerea celelalte doctorite ca nu se administreaza la bebelusi.

Ca-si pune piciorul in gura - asta fac bebelusii la 8 luni, deci semn de precocitate...

Restul nu le-am mentionat - toate foarte bune (rostogoliri, se redreseaza singur daca il pui pe burta, isi scoate singur manuta de sub el, se impinge de fund in sus, se invarte in jurul axului, s.a.)

Cum ziceam pediatra la care suntem inscrisi - de fiecare data cand am apelat la ea, mi-a prescris tratamente eficiente, ca dure dupa parere unora, dar eficiente, eu de ex. faceam cate 2-3 pneumonii pe an, dupa tratamentul prescris de ea (inclusiv imunizari), nu am mai racit, nici in timpul sarcinii (si de asta mi-a fost cel mai frica), nici dupa... nu stiu ce sa cred... ca tine de maniera si nu de (in)competenta? Bronsiolita nu a fost diagnosticul ei 100 la suta - a zis ca ar putea fi, dar sa vedem pana luni, facem asta si aia, si apoi vedem la control repetat...

Am zis, avantaje si dezavantaje... voi incerca sa le imbin (daca-mi reuseste).

si cam atat.
Multe sanatate va uram si voua.

AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

miruna zambeste,miruna zambeste
nu-mi vine sa cred cat de frumos poate sa fie

ce ciudat..ca si cu intorsul capului dupa zgomote s-a produc parca un declic,nu a fost o trecere treptata
abia acum cand la fiecare zambet ma mai relaxez un pic imi dau seama cat de incordata eram

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria




no vezi????????????????????????
bravoooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
felicitari din suflet!!!!!!!!!!!!!!!!!
ma bucur!!!!!!!!!!!!!!!

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

buna ziua................

Ivan tot cu febra azi............acum i-am luat-o........avea 38.1
oooooffffffffffffffff
nu stiu daca ii dau si amoxacilina si nurofen, de ce mai face febra?
o fi si de la dinti?



ruxita multa sanatate si voua..........sa va faceti bine
interesant parerile a doi pediatri.....serios................


andrelina ma bucur ca papa patriotul..................e foarte harnic, si mai ales are o mamica harnica.................


ma duc sa ii iau febra..........


am musafiri.................


si inclusiv o copila de 4 ani jumate, faza dura
il tine maica-sa pe ivan,.................ea se uita , era langa ea..............hei, sunt si eu aici.......ceeeeeeeeeee nu ma mai iubesti?????????????????????
si nici macar nu era fra-su................

aoleu copiii astia..............

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

pana reusesc sa schimb semnatura si sa pun poze si cu Miru am pus cateva aici

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

pana reusesc sa schimb semnatura si sa pun poze si cu Miru am pus cateva aici

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria





Ce fata frumoasa si dulce ai tu acolo .. Cum ai putut sa o ascunzi atata timp . Tare ma bucur pt voi

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

pana reusesc sa schimb semnatura si sa pun poze si cu Miru am pus cateva aici

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

E o dulceata!
..si ce bine seamana cu Daria cand era mica...numai ca una are ochii albastri si una caprui...
Relaxeaza-te mamico...ca ai doua fete frumusele si destepte! Sa fii mandra de ele!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

pana reusesc sa schimb semnatura si sa pun poze si cu Miru am pus cateva aici

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria








foarte frumoasa!!!!!!!!!!!!
imi place acolo cand scoate limbutza.................
:)
e dulce foc....................
dumnezeu sa va dea sanatate multa si sa fiti fericiti!!!!!!!!!!

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

buna ziua................

Ivan tot cu febra azi............acum i-am luat-o........avea 38.1
oooooffffffffffffffff
nu stiu daca ii dau si amoxacilina si nurofen, de ce mai face febra?
o fi si de la dinti?



ruxita multa sanatate si voua..........sa va faceti bine
interesant parerile a doi pediatri.....serios................


andrelina ma bucur ca papa patriotul..................e foarte harnic, si mai ales are o mamica harnica.................


ma duc sa ii iau febra..........


am musafiri.................


si inclusiv o copila de 4 ani jumate, faza dura
il tine maica-sa pe ivan,.................ea se uita , era langa ea..............hei, sunt si eu aici.......ceeeeeeeeeee nu ma mai iubesti?????????????????????
si nici macar nu era fra-su................

aoleu copiii astia..............

Am atata dragoste sa iti ofer, incat nu stiu daca o sa imi ajunga zilele ce le mai am, sa te pot iubi...dragul meu copilas...



daca nu cedeaza febra cu nurofen incearca impachetarile sau sa-l scufunzi in apa cu 2 grade mai rece decat temperatura lui (36). Nu ai un doctor pe care sa-l suni?

AMR 8, aproape o dama bine!

_

Un vot pentru un maimutzel va rog

Mergi la inceput