MONTIGNAC (143) .... stil de viata, nu dieta

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Hai Brandusik ca ma omori. Au indice 65 si sunt monti ? Parca orice peste IG 50 sunt interzise. De acord ca sunt mai sanatoase decat zaharul dar monti nu sunt deloc.


..mey io o iau strategic...caisele deshidratate is ok chiar recomandate...de ce astea care is struguri deshidratati nu is buni deloc? io cred ca mister monti se refera la stafidele alea confiatecand da indicele 65(ca nu mi-am dat seama o data si am luat din Auchan fructe confiate...ORIBILE si pline de zahar)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Bravo, Maya, ptr cele 600 de grame

Eu zic ca toate fructele uscate sunt ok, chiar daca au IG mai mare sau mai mic, important e sa fie naturale si sanatoase. Apai, la urma urmelor , tre sa mancam si noi ceva dulce, nu? zahar nu, fructoza nu, miere nu, da-o-ncolo de treaba!

Andani, cred ca deja stiu toate fetele de pe forum la ce sala ma duc. ar trebui sa-mi plateasca aia ptr publicitate. La Tonikgym, pe Bucovinei, tine minte. cat despre rezultate, s-au vazut imediat pe solduri si la talie, la centrimetri, nu neaparat la kg, alea s-au vazut mai tarziu. Acum daca intr-o zi mananc frumos monti si seara ma duc la sala, se vede dimineata la cantar o scadere, macar de cateva sute de grame. daca nu ma duc la sala dureaza saptamani pana se vede ceva.
arat mai bine ca inainte de sarcina. atunci n-aveam tupeu sa port colanti mulati, ca nu-mi placea cum aratam. acum am, ptr ca kg stau mai bine pe mine, stau unde trebuie, nu mai sunt imprastiate ca din avion.
Puisorule, ce ai mai pus in prajitura aia raw vegan? as face si eu una.

Ninha, mami lu' Mirci
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wI3O97P/weight.png[/image

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

iarasi stationare dar m-am cintarit dupa ce am mincat si baut nesul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

neata fetele

ninha nu am mers la sala aseara pentru ca baba cum sunt m-am uitat prost la program si defapt step aerobic este doar din 14 iulie ... acuma au doar program de zumba dance de la 20-21 luni si vineri .... am sunat la sala sa vad cum sa fac sa reanoiesc abonamentul si sa nu pierd orele ramase .... si patroana mi-a spus ca ea este pe acolo si in rest si pot sa merg sa ma antrenez singura in sala de fitnes dar nu sunt antrenorii ...... asa ca azi merg la fitnesc

pe haine simt putina scadere , dar la kg pe cantar aproape nesemnificative gramele date jos , mi-e si jena sa fac cu ele reclama .... aici in fata voastra cand vad ce ffrumos slabiti

ce sa va mai spun ?????? nu stiu
mai vorbim

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Puisorule,magnifici
Am facut si eu dovlecei pane,la cuptor,da nu-s chiar monti!Ca i-am dat prin iaurt,degresat,da iaurt,un pic de ulei,apoi prin pesmet din faina neagra,da tot pesmet.Oricum,sunt super buni.
Azi am in plan asa:
o piersica,un iaurt mic c-o felie de paine
salata de ton cu castraveti
mai am vreo 3 triunghiuri din toblerone neagra
diseara pepene si supa de rosii


"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Scuze ca n-am intrat ieri la raport.Renovam biroul, acum suntem la faza de mutat toate inapoi si n-am avut net.

Deci 68, 600 o scadere de 400 de grame. Mi se pare cam putin dupa cat efort am depus, dar bine-i si atat.

Am o fera musculara de nu ma pot nici misca. Azi nu m-am mai trezit dimineata sa fac insanity, m-am lasat in voia somnului ca am fost un pic cam rupta ieri, am facut si un pic de criza de fiere,plus febra musculara. Poate o sa incerc pe seara un hip-hop mai lejer .

Puisorule eu inca n-am apucat sa vizionez programele de pe P90x, dar te sustin. Tu cu P90, eu cu insanity. Tu reusesti sa faci zilnic?Am vazut pe programul ala ca la un moment dat ar trebui prestat de 2 ori pe zi.

Ninha vezi ca se gaseste ceva insanity si pe youtube.

Brindusik uite aici si mai sunt si alte articole despre zeama asta verde. Dar eu de aici am inceput http://bucuriebunastarehrisca.blogspot.com/2010/05/super-juice-smoothie.html
Astazi nu mi-am facut din cauza de sensibilitate deosebita, nu prea suport nici sa le vad unele chestii dar mai sa le bag in gura.

Maya felicitari pentru "pierderea" suferita. Vad ca te duci constant in jos, bravo tie.

Andanii intra pe la noi si fara cantarire. Hai ca acum ai timp daca n-ai cupil. Cat despre separare asa am suferit si eu primele dati, mult mai mult decat copilul. In perioada asta eu mi-am stabilit un statut de "mama orfana". Altii abia asteapta sa trimita copii la bunici sau oriunde, mie nu-mi place fara ei.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

..mey io o iau strategic...caisele deshidratate is ok chiar recomandate...de ce astea care is struguri deshidratati nu is buni deloc? io cred ca mister monti se refera la stafidele alea confiatecand da indicele 65(ca nu mi-am dat seama o data si am luat din Auchan fructe confiate...ORIBILE si pline de zahar)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.




deci hai sa lamuresc putin, sau macar sa incerc .....

fructele confinate nu e acelasi lucru cu fructele deshidratate .... cele confinate sunt cu zahar, tinute in zahar si apoi uscate (ceva de genul cred) si cele deshidratate sunt fara zahar si sunt doar fructe uscate

idicii glicemici la fructele uscate sunt :
prune 40
caise 35
stafide 65
deci indicele glicemic al fructelor deshidratate difera .... caisele au 35 deci sunt bune dar stafidele au 65 deci nu sunt bune .... chiar daca sunt tot uscate si fara zahar ambele

daca ne uitam la fructul crud avem indecele
prunele 35
caisele 30
strugurii 45.....

constat ca prin deshidratare indicele glicemic le creste la fiecare

cam asta e ceea ce stiu eu .... sper ca am fost explicita

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

somleac asa mi s-o intamplat si mie in saptamana in care nu am mancat fructe si am suferi in fiecare zi...doar 400-600g parca...mi se pare inadmisibil..parca cand te privezi de mai multe chestii si bagi in gura in cuburi parca atunci si corpu se impotriveste mai mult

andani asta era si ideea mea..ca dom'le stafidele nu au cum sa aiba ig65 decat daca is din alea muiate in zahar..adik la caise si prune de exemplu diferenta de IG intre uscate si crude e de 5...de ce la struguri sa fie de 20???NU MI SE PARE DELOC LOGIC

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

somleac asa e .... sunt dezorientta fara cupil ... doamne ce greu mi-e , nu imi placee deloc
nici la bunici cand pleaca nu imi place , ieri era casa asa de goala, norocul nostru ca am avut ceva musamfiri aseara .... daca nu veneau mergeam la sala la fitnes daca tot mi-a zis ca-i acolo sefa
vali dar de ce nu incerci cu faina de soia sau naut sa faci snitzelele .... eu faina de-asta pun cand e nevoie , cea de naut e chiar gustoasa
ninha ia mai pune tu ceva pozici sa te vedem ... cred ca arati super nu?

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

somleac asa mi s-o intamplat si mie in saptamana in care nu am mancat fructe si am suferi in fiecare zi...doar 400-600g parca...mi se pare inadmisibil..parca cand te privezi de mai multe chestii si bagi in gura in cuburi parca atunci si corpu se impotriveste mai mult

andani asta era si ideea mea..ca dom'le stafidele nu au cum sa aiba ig65 decat daca is din alea muiate in zahar..adik la caise si prune de exemplu diferenta de IG intre uscate si crude e de 5...de ce la struguri sa fie de 20???NU MI SE PARE DELOC LOGIC

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.




pentru ca strugurii sunt mult mai dulci decat caisele si prunele .... au mult mai mult zahar in ele (respectiv fructoza) si deci prin deshidratare cand apa iese din ei ramane doar zaharul .... asta stiu eu ..... e logic ???? ai inteles ????

andanii

Mergi la inceput